آزمون یوس و SAT

کشور ترکیه به دلیل دسترسی به دریا، شهر های زیبا و… به یکی از مناطق ایده آل برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. این کشور از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی در حال رشد و ترقی است. می توان گفت: ترکیه اکنون در این مسائل پیشرفت خوبی کرده است. ترکیه این پیشرفت و تکامل خود را به نظام آموزشی قوی خود مدیون است. در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم آزمون یوس و SAT آشنا کنیم. همراه ما باشید.

آزمون یوس و SAT چیست؟

سالانه دانش آموزان و دانش جویان زیادی برای ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب می کنند. برخی عوامل موجب شده تا کشور ترکیه برای ادامه تحصیل مورد استقبال قرار گیرد. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

  • در کشور ترکیه مخارج تحصیل نسبت به کشور های اروپایی دیگر، کمتر است.
  • کیفیت آموزش و سطح علمی بالا سیستم آموزشی حاکم بر کشور

اما برای بیان مفهوم دو آزمون یوس و SAT و علت آن باید عنوان کنیم، متقاضیان تحصیل در مقاطع پزشکی، پیراپزشکی و کارشناسی در این کشور، باید آزمون یوس و SAT را سپری کرده و در آن موفق شوند. این آزمون را می توان، گزینش ورودی ملی که از داوطلبان در سطح بین المللی گرفته می شود، تعریف کرد.

آزمون یوس نخستین بار در سال 1981 برگزار شد. این آزمون در هر دانشگاه به صورت متفاوت طراحی و گرفته می شود و در سال دو بار برگزار می گردد. متقاضیان می توانند با کسب نمره یوس از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه، علاوه بر ثبت نام در آن دانشگاه، در بیشتر دانشگاه های خصوصی نیز به ادامه تحصیل خود بپردازند. یعنی به گونه ای با کسب این نمره می توانند بین همان دانشگاه دولتی یا سایر دانشگاه های خصوصی حق انتخاب داشته باشند.

مدت اعتبار آزمون یوس و SAT محدود است. افراد متقاضی در این مدت فرصت دارند تا دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کرده و از آن پذیرش بگیرند. اگر در این مدت اقدام به این کار نکنند، باید مجدد این آزمون را سپری کنند.

تفاوت آزمون یوس و  SAT

اما آزمون یوس و SAT کمی با یکدیگر تفاوت دارند. آزمون SAT علاوه بر کشور ترکیه توسط کشورهای دیگری چون: آمریکا، انگلیس ، استرالیا مصر و عربستان صعودی و… نیز تایید شده است و آزمون ورودی دانشگاه های این کشور ها است.

برخی دانشگاه های معتبر جهان مانند: آمریکا و دانشگاه های بین المللی اروپا نیز دانشجویان در مقطع کارشناسی را توسط این آزمون ارزیابی می کنند.  به همین دلیل آزمون SAT برای افرادی که هنوز هدفشان را مشخص نکرده اند، می تواند مانند یک آزمون چند منظوره باشد. 

آزمون SAT در سال 7 بار گرفته می شود.  اما یوس  چون توسط دانشگاه ها برگزار می شود زمان بندی خاصی ندارد. مقایسه آزمون یوس و SAT می تواند برای انتخاب بهتر آزمون هدف، خوب و مفید باشد.

وکیل مهاجرتی

هر دو این ها آزمون هایی هستند که برای تحصیل در کشور ترکیه مطرح شده و دارای اعتبار هستند. بعضی از دانشگاه های کشور ترکیه تنها یوس و برخی هر دو آن ها را معیار پذیرش در دانشگاه ها مد نظر گرفته اند. نمی توان گفت: در این دو آزمون کدام یک برای متقاضی بهتر است، زیرا هر دو آن ها به شرایط شخص و دانشگاه بستگی دارند.

در آزمون یوس مفاهیمی چون: هندسه، ریاضیات و بخش های هوش و بررسی مهارت زبان ترکی  مطرح می شود.  اما در آزمون SAT از دو قسمت درک مطلب، ریاضیات و یک قسمت نوشتار مقاله که به صورت اختیاری می باشد، تشکیل شده است.  اما با تمام تفاوت های میان دو آزمون یوس و SAT، برای کسانی که به زبان ترکی مسلط هستند، آزمون یوس  می تواند انتخاب بهتری باشد. اما اگر فرد به این زبان مسلط نباشد می تواند با شرکت در کلاس های  زبان ترکی برای شرکت در آزمون یوس آماده شود، یا در آزمون SAT شرکت نماید.

مخارج شرکت در آزمون یوس و SAT

یکی از مهم ترین مسائل، هزینه های مربوط به آزمون یوس و  SAT است. مخارجی که باید برای شرکت در این دو آزمون پرداخت شود، متفاوت است. هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون یوس به دانشگاه بستگی دارد و می تواند مقداری میان 325 تا 5000 لیر باشد. اما برای شرکت در آزمون SAT باید تقریبا 52 دلار را پرداخت کرد. در صورت تاخیر برای ثبت نام در این آزمون و یا تغییر در تاریخ ثبت نام باید جریمه ای به مبلغ 30 دلار پرداخت کرد. هزینه ای که آزمون SAT به همراه مقاله برای متقاضی به بار می آورد مبلغی حدود 68 دلار است.

معرفی آزمون تومر

آزمون تومر یکی از معتبر ترین مدارک زبان ترکی استانبولی است و به نوعی اصلی ترین پیش نیاز برای اخذ پذیرش، در دانشگاه های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است.

این آزمون ماند دیگر مدارک زبانی مانند: تافل و آیلتس است و دارای اهمیت و اعبار زیادی است. این نکته را مد نظر بگیرید که برای تحصیل در کشور ترکیه نیز مانند دیگر کشور ها باید حد نصاب سطح زبان ترکی را برای پذیرش و ورود به دانشگاه، داشت و داشتن این مدرک می تواند به نوعی پلی برای پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه باشد.

 شانس قبولی در آزمون یوس و SAT

همان طور که بیان کردیم، آزمون های یوس و SAT برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه هستند. اما  تفاوت هایی با یکدیگر دارند. متقاضیان قادرند تا با کسب آمادگی برای شرکت در این دو آزمون، به موفقیت و رقم زدن آینده ای روشن برای خود، دست یابند. اما این موضوع که کدام یک از این دو آزمون راحت تر برگزار می شود و شانس قبولی در کدام بیشتر است؟ باید عنوان کنیم، که این موضوع به توانایی خود فرد بستگی دارد. 

وکیل مهاجرتی

نتیجه گیری

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند، می توانند با شرکت در یکی از دو آزمون یوس و SAT شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا و داشتن یک آینده روشن رقم بزنند. متقاضیان شرکت در این دو آزمون می توانند با برقراری ارتباط با دایان گروپ، ضمن برخورداری از اطلاعات بیشتر در این زمینه از مشاوره و راهنمایی آن ها نیز بهره مند شوند.