آزمون SAT چیست؟

از مهم‌ترین آزمون‌هایی که در سطح جهانی و از طریق موسسه مهاجرتی دایان برگزار می‌شود، آزمون SAT است. طراحی این آزمون بر عهده موسسه کالج برد آمریکا بود. کشورهای مختلفی وجود دارند که به منظور پذیرش دانشجویان از نمرات این آزمون استفاده می‌کنند. از جمله این کشورها می‌توانیم به ترکیه، آمریکا، استرالیا، کانادا، اتریش، فنلاند و… اشاره داشته باشیم.

زبانی که این آزمون برگزار می کند، انگلیسی است. برای سنجش متقاضیان از سؤالات ریاضی و زبان انگلیسی کمک گرفته می‌شود. می‌توانیم این‌طور بگوییم که این آزمون در ایران برای تمامی سنین مناسب می باشد. ولی به طور کلی افرادی که در پایه دوازدهم تحصیل می‌کنند، مناسب‌ترین کاندیدها هستند. در ادامه به‌صورت کامل‌تر به بررسی این آزمون خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

شرایط و مدارک آزمون SAT

وکیل مهاجرتی

 

برای شرکت در آزمون SAT نیاز است تا از شرایط خاصی برخوردار باشید. علاوه بر آن به مدارک مختلفی نیز نیاز خواهید داشت. در ابتدا باید بگوییم که شرایط سنی خاصی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. یعنی تمامی افرادی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند در آن شرکت کنند.
به‌طور کلی بهترین سن برای شرکت، 18 تا 20 سالگی است. در صورت تمایل، موسسه مهاجرتی دایان می‌تواند شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی کند.
مدارکی که برای شرکت در آزمون SAT باید تهیه کنید، شامل گزینه‌های زیر است:

 • ارائه اصل و اسکن مدرک دیپلم
 • تحویل اصل و اسکن پاسپورت
 • پرداخت و ارائه فیش هزینه آزمون

بسته به محل برگزاری هزینه آزمون می‌تواند متفاوت باشد. به‌طور کلی این هزینه از 55 تا 100 دلار متغیر خواهد بود. همچنین افراد برای ثبت‌نام باید به وب‌سایت رسمی موسسه کالج برد آمریکا مراجعه کنند.

آشنایی با نمره آزمون SAT

هر بخشی از آزمون دارای مقیاسی بین 200 تا 800 است. نمره کل نیز مجموع تمامی بخش‌های موجود است. بالاترین نمره‌ای که فرد می‌تواند در این آزمون کسب کند، 1600 است. همچنین در صورت آزمون یک نمره جداگانه به‌صورت کتبی دریافت خواهید کرد.
نحوه شرکت در آزمون SAT از موسسه مهاجرتی دایان
برای شرکت در این آزمون، باید مقدمات ثبت‌نام را فراهم کنید. مراحل مختلفی وجود دارند که باید برای این کار پشت سر بگذارید. در ابتدا باید بگوییم تنها تا 5 هفته قبل از شروع آزمون، فرصت ثبت‌نام دارید. ثبت‌نام به صورت آنلاین در وب‌سایت رسمی موسسه کالج برد آمریکا انجام خواهد شد. برای اینکه بتوانید با موفقیت فرایند ثبت نام را پشت سر بگذارید، نیاز به طی کردن مراحل زیر خواهید داشت:

 • در اولین مرحله باید وارد وب‌سایت موسسه کالج برد آمریکا شوید
 • در مرحله بعدی نیاز به ایجاد یک حساب کاربری برای خودتان است
 • تمامی جزئیاتی که از شما خواسته می‌شوند باید ارسال شود
 • نزدیک‌ترین مکان برای شرکت در آزمون SAT را انتخاب کنید
 • بارگذاری یک عکس واضح از خودتان را انجام دهید
 • هزینه موردنیاز و درخواستی را پرداخت کنید

همان‌طور که مشاهده کردید، طی کردن مراحل فوق بسیار راحت بوده و نیاز به دانش خاصی نیست. پس با خیال راحت وارد سایت شده و مراحل ثبت‌نام را پشت سر بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت مهاجرتی دایان تماس بگیرید.

بخش‌های مختلف آزمون SAT

وکیل مهاجرتی

 

این آزمون مانند سایر آزمون‌هایی که در سرتاسر دنیا برگزار می‌شوند، دارای بخش‌های مختلفی است. به طور کلی این آزمون به سه بخش تقسیم‌بندی می‌شود:

 • خواندن مبتنی بر شواهد
 • نوشتن مبتنی بر شواهد
 • ریاضیات

دو گزینه اول یعنی خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد شامل دو آزمون می‌شود. یکی از آن‌ها کاملاً بر روی خواندن متمرکز می باشد. گزینه دیگر نیز تمرکز خود را بر روی نوشتن و زبان گذاشته است. بخش ریاضیات نیز تشکیل‌شده از یک آزمون واحد بوده که دو جزء مختلف دارد. یک بخش از آن سوا لاتی است که بدون ماشین حساب باید انجام شوند. در بخش دیگر داوطلب می‌تواند برای حل سؤالات از ماشین حساب استفاده کند.
یک مقاله اختیاری نیز در این آزمون گنجانده شده است. البته برخی از مدارس این مقاله را اجباری کرده‌اند؛ به همین علت پیش از شرکت در آزمون باید از شرایط کالج و یا مدرسه خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

سؤالات و زمان آزمون

این آزمون 154 سؤال داشته که به صورت چند گزینه‌ای هستند. سؤالات خواندن 52 عدد بوده و زمانی که برای آن در نظر گرفته شده، 65 دقیقه است. متن‌های این بخش شامل دروسی همچون ادبیات، اسناد تاریخی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی می باشد.
گزینه بعدی که نگارش و زبان بوده دارای 44 سؤال چند گزینه‌ای است و به آن زمان 35 دقیقه اختصاص داده می شود. سؤالاتی که طرح شده‌اند، در زمینه دستور زبان، واژگان و مهارت‌های ویرایش هستند.
بخش بعدی مرتبط با ریاضیات است. به طور کلی 58 سؤال وجود دارند. شما باید به 20 سؤال بدون ماشین حساب و به 38 سؤال با ماشین حساب پاسخ دهید. زمان آن نیز 80 دقیقه در نظر گرفته می شود. برای بخش بدون ماشین حساب 25 دقیقه در نظر گرفته شده است. 55 دقیقه باقی مانده نیز برای بخش مجاز با ماشین حساب است.
آخرین بخش آزمون SAT، نیز مربوط به مقاله اختیاری است. در این بخش به شما یک متن داده می‌شود که باید آن را بخوانید. سپس وظیفه دارید بگویید نویسنده چگونه یک استدلال قانع‌کننده را به نگارش درآورده است. زمانی که برای این بخش از آزمون در نظر گرفته شده می شود، 50 دقیقه است.
برای آمادگی بیشتر جهت آزمون، می‌توانید از موسسه مهاجرتی دایان جهت ثبت‌ نام کلاس SAT اقدام کنید.
درصورتی‌که سؤالات بیشتری ذهن شما را درگیر کرده‌، با ما تماس برقرار کنید. مشاوره‌های لازم از طریق کارشناسان و متخصصان ما در اختیارتان گذاشته می شود.

موفقیت در این آزمون

وکیل مهاجرتی

 

بسیاری از افراد به دنبال پذیرش در دانشگاه‌ دولتی ترکیه و یا پذیرش در دانشگاه‌ خصوصی ترکیه هستند. در هر دو صورت نیاز است تا در آزمون SAT شرکت کنند. شرکت در این آزمون‌ها مستلزم بهره‌مندی از دانش و اطلاعات کافی است؛ به همین علت موسسه مهاجرتی دایان با داشتن یک تیم قوی و متخصص می‌تواند یک راهنمای ویژه برای شما باشد. کافی است، از طریق راه‌های ارتباطی درج‌شده در سایت تماس برقرار کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات آزمون SAT را با شما در میان بگذاریم. در ابتدا توضیح کلی در رابطه با این آزمون را ارائه دادیم. سپس به بررسی شرایط و مهم‌ترین مدارک موجود پرداختیم. سپس بخش‌های مختلف آزمون را به صورت کامل برای شما شرح دادیم تا جای ابهامی باقی نماند. در صورت هرگونه سؤال، شرکت مهاجرتی دایان همراه با شماست.