مدارک لازم آزمون YOS

موسسه مهاجرتی دایان برگزارکننده آزمون YOS ترکیه است. آزمون YOS آزمونی بوده که سطح شما را در زبان ترکی می‌سنجد. شما با دریافت نمره‌ی مناسب می‌توانید در دانشگاه معتبر ترکیه به تحصیل بپردازید. ممکن است شما به دلایل مختلفی ‌قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید. همان طور که برای مسافرت باید چمدان بچینید و وسایل موردنیاز را بردارید یادگرفتن زبان منطقه یا کشور نیز ضروری است. زبان پرکاربردی مثل ترکی این امکان را فراهم می‌کند تا شما در آن کشور، ارتباط مؤثری برقرار کنید و از این نظر استرس به شما وارد نشود. همچنین ترکیه پلی بین شرق و غرب است، درنتیجه یادگرفتن زبان آن بسیار کاربردی می‌باشد. ازاین‌رو ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم تا درآزمون YOS شرکت و زبان ترکی را به‌طور کامل یاد بگیرید. با ما همراه باشید.

نکاتی درباره آزمون YOS

وکیل مهاجرتی

 

  • این آزمون برای شهروندان ترکیه نمی‌باشد.
  • برای خارجی‌ها، شرط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به‌وسیله این آزمون ممکن است.
  • همچنین برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شما نیاز به کسب امتیاز از این آزمون را دارید.
  • یوس، برای پذیرش دانشجو از سطح دیپلم متوسطه است.
  • سؤالات این آزمون در دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شوند؛ اما ممکن است بعضی دانشگاه‌ها سؤالات را به فارسی نیز طرح نمایند.
  • هر داوطلب به آن دسته از سؤالات پاسخ می‌دهد که در زمان ثبت نام مشخص کرده است.

بخش ‌های تشکیل دهنده‌ آزمون YOS

• بخش نخست:
آزمون هوش و ریاضی که بخش اصلی را تشکیل می‌دهد و شامل سرفصل‌هایی مثل: هندسه، مثلثات، حد، تابع و غیره است.
سؤالاتی در زمینه‌ی هوش نیز مطرح می‌شود که هدف آن سنجش تفکر، مفاهیم انتزاعی و غیره می‌باشد.
معمولاً سؤالات این آزمون بین ۸۰ تا ۱۰۰ سؤال هستند، که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه زمان دارد. برای اطلاع دقیق از سوالات و زمان پاسخگویی از مشاوران موسسه مهاجرتی دایان سوال بفرمایید.

• بخش دوم:
سنجش سطح زبان به این صورت که اگر فرد در آزمون اول نمره قبولی را کسب کند وارد این سطح می‌شود. اگر نمره قابل قبولی این بخش را نیز کسب کند، وارد دانشگاه می‌شود. در غیر این صورت قبل از دانشگاه باید دوره شش ماهه را بگذراند.

چه کسانی از بورسیه تحصیلی ترکیه برخوردار می ‌شوند؟

ثبت نام بورسیه در موسسه مهاجرتی دایان مانند تمام مؤسسات، توسط دولت ترکیه اعلام می‌شود. بورسیه در‌واقع حمایتی از طرف دولت است، نه دانشگاه و موسسه.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که بورسیه از آزمون YOS جدا می‌باشد. یعنی ممکن است شما آزمون YOS را قبول شوید؛ اما واجد شرایط بورسیه نباشید یا برعکس.
متقاضیان می‌توانند مدارک خود را برای ترجمه و دریافت تأیید دادگستری و امور خارجه به شرکت مهاجرتی دایان تحویل دهند تا متخصصان در این زمینه آن‌ها را راهنمایی ‌کنند‌.

ثبت نام آزمون YOS

وکیل مهاجرتی

 

آزمون YOS در هر موسسه یا دانشگاه به صورت مجزا برگزار می‌شود. ولی به‌طور معمول زمان ثبت‌نام آن در بهمن ماه هر سال و زمان برگزاری آن در تاریخ اردیبهشت ماه تا تیر ماه است. تاریخ اعلام نتایج یوس، بستگی به نوع دانشگاهی دارد که در آن ثبت‌نام و شرکت کرده‌اید. اما معمولاً دو هفته بعد از برگزاری آزمون نتایج از روی سایت قابل مشاهده است.

شرایط معدل برای بورسیه ترکیه

• در کارشناسی: حداقل نمره لازم ۱۴
• در کارشناسی ارشد و دکترا: حداقل نمره لازم ۱۵
• در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: حداقل نمره لازم ۱۸

هزینه بورسیه ترکیه ۲۰۲۱

بر اساس رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید ماهانه مقرری برای شما در نظر گرفته می‌شود که مبلغ آن به شرح زیر است.
• برای کارشناسی: معادل ۷۰۰ لیر
• برای کارشناسی ارشد:معادل ۹۵۰ لیر
• برای دکتری:معادل۱۴۰۰ لیر
• برای رشته‌هایی که نیاز به تحقیق و پژوهش دارند:۳۰۰۰ لیر
لازم به ذکر است که خوابگاه و تغذیه هزینه‌ای ندارد و رایگان است.
هزینه‌های ثبت‌نام و شهریه دانشگاه برای دانشجویان پزشکی رایگان است و اگر مدرک زبان ندارند تا یک سال آموزش زبان ترکی و کلیه خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

مدارک ثبت نام آزمون YOS

زمان ثبت‌نام، هر دانشگاهی مدارکی را باید از متقاضی دریافت کند؛ که این مدارک در حقیقت معرفی نامه آن شخص برای دانشگاه مربوطه است.
• اصل و ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان
• اصل و ترجمه پیش دانشگاهی
• اصل و ترجمه گذرنامه داوطلب
• اصل و ترجمه ریز نمرات دوره چهار ساله دبیرستان
ممکن است ابتدا دانشگاه مربوطه تمامی این مدارک را نیاز نداشته باشد اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. بهتر است تمامی مدارک را با خود به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

چند روش برای موفقیت در آزمون YOS

وکیل مهاجرتی

 

روش اول: شرکت در کالج‌های ترکیه که سواد بالایی را می طلبد. همچنین هزینه و ریسک های زیادی را در بر‌دارد. زبان این کالج ها به ترکی بوده و ممکن است داوطلب به جای توجه به مفاهیم هندسه، ریاضیات و هوش به یادگیری زبان ترکی بپردازد و در نهایت نه زبان ترکی را به درستی یاد گرفته و نه از ریاضیات چیزی می‌داند و این نوعی معامله دو سر ضرر می‌شود.
روش دوم: ثبت نام کلاس‌ آزمون YOS در موسسه مهاجرتی دایان که با متخصصانی برتر با هزینه بسیار پایین و کیفیت بسیار بالا به دنبال این هستند که شما را در این مسیر یاری کنند. این شرکت، یک موسسه پیشرو در زمینه آموزش بوده و با ‌دقت و برنامه‌ریزی بالا شما را برای این آزمون آماده می‌کند.

سؤالات متداول آزمون YOS

1. مدت زمان اعتبار این گواهی چه قدر می‌باشد؟
گواهی یواس یک سال بعد از تاریخ آزمون اعتبار دارد.
2. برای ارتباط با مسئولین مربوطه همچنین ثبت‌نام آزمون باید به چه زبانی مسلط باشیم؟
زبان انگلیسی یا ترکی
3. از نتایج حاصله از دوره کارشناسی می‌توان در دوره کارشناسی ارشد استفاده کرد؟
خیر نتایج هر دوره فقط متعلق به همان دوره بوده و نمی‌توان برای دوره کارشناسی ارشد از آن استفاده کرد.
4. در صورت انصراف آیا امکان دارد هزینه بازگردانده شود؟
خیر، هزینه‌ای که متقاضی صرف ثبت نام کرده است، به هیچ صورت قابل بازگشت نیست.
5. معدل دبیرستان تأثیری بر این آزمون دارد؟
درست است که شما باید معدل دبیرستان را جز مدارک ثبت‌نام تحویل دهید. اما این به این معنی نیست که معدل دبیرستان بر روی آزمون تأثیر دارد. تنها نتیجه این آزمون برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه مهم است.

سخن پایانی

همان‌طور که قبلاً گفته شد، آزمون YOS، با سنجش سطح زبان ترکی امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه می‌دهد. شما می‌توانید برای شرکت در این آزمون و کلاس های مربوطه آن از موسسه مهاجرتی دایان اقدام کنید.