اخذ اقامت تحصیلی ترکیه

مجوز اقامت ترکیه مجوزی است برای اقامت بیش از سه ماه در ترکیه برای اهدافی مانند اسکان، کار یا تحصیل. اجازه اقامت به شما امکان می دهد تا در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، گواهینامه رانندگی ترکیه را بگیرید، حساب مالیاتی بسازید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید و موارد دیگر. اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه تحصیل است، فقط به یک مجوز تحصیل نیاز دارید که برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه نیز استفاده می‌ شود. با این وجود راه های دیگری به غیر از اقامت تحصیلی ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه وجود داد که به صورت کامل این راه ها را در صفحه ای دیگر بررسی کردیم.

اخذ اقامت تحصیلی ترکیه چیست؟

این ویزا به یک دانشجوی خارجی اجازه می دهد تا با اخذ اقامت تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت و در ترکیه تحصیل کند. ویزای تحصیلی ترکیه به افرادی اعطا می شود که قصد دارند در این کشور کارآموزی کنند یا در یک موسسه آموزشی مثل مدرسه/ کالج/ دانشگاه ثبت نام کنند یا در دوره ای شرکت کنند.

چه کسانی به ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارند؟

  • به غیر از اتباع جمهوری قبرس شمالی، دانشجویان از دیگر کشور ها برای سفر به ترکیه به دلایل آموزشی و برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه به ویزا نیاز دارند. معافیت از قانون ویزای دانشجویی/ تحصیلی شامل موارد زیر است:
  • دانشجویان خارجی که می خواهند مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را از یک مؤسسه آموزشی در ترکیه بگیرند و قبلاً دوره متوسطه / دبیرستان خود را در ترکیه گذرانده اند.
  • فرزندان اتباعی که مجوز اقامت و ویزای کار در ترکیه دارند.
  • کسانی که کارت آبی دارند.

همچنین بخوانید: اقامت ترکیه از طریق فوتبال امکان‌پذیر است؟

چگونه می توان برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه اقدام کرد؟

اگر می خواهید برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه اقدام کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرم ویزا را تکمیل کنید، مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و در مصاحبه ویزا شرکت نمایید.

چه زمانی و کجا باید درخواستِ ویزا داد؟

بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل، درخواست مجوز اقامت تحصیلی ترکیه یا همان ویزای تحصیلی خود را در زمان مناسب ارسال کنید. چارچوب زمانی استاندارد برای ارسال درخواست ویزا به شرح زیر است:

  •  اولین درخواست – شصت روز قبل از تاریخ عزیمت شما به ترکیه.
  •  آخرین درخواست – 30 روز / یک ماه قبل از تاریخ مورد نظر شما برای سفر به ترکیه.

شما می توانید برای ویزای تحصیلی خود در یک نمایندگی دیپلماتیک ترکیه در کشور خودتان مانند سفارت یا حتی کنسولگری ترکیه درخواست ارسال کنید. در این خصوص، ذکر این نکته ضروری است که سفارت ترکیه تنها مرجع واجد شرایط و مسئول رسیدگی به درخواست ویزای شما و تصمیم گیری در مورد تایید یا عدم تایید آن است.

بعد از ورود شما به ترکیه چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله پس از ورود به ترکیه با ویزای دانشجویی، باید خود را در نزدیک ترین اداره پلیس محلی ثبت نام کنید و مرحله بعدی درخواست اجازه اقامت است که برای دریافت آن باید به اداره مهاجرت استانی مراجعه کنید.

آیا ترکیه پس از تحصیل اجازه کار هم می دهد؟

از آنجایی که ترکیه در حال تبدیل به یک گزینه محبوب برای دانشجویان در سراسر جهان است، مسئله ایجاد شغل نیز به یک مسئله مهم در این کشور تبدیل شده است. هزینه های تحصیلی ارزان تر و زندگی با کیفیت بالا، ترکیه را به گزینه ای برتر برای بسیاری تبدیل کرده است. دوره های آموزشی ارائه شده در دانشگاه های ترکیه دوره های مناسبی برای آماده سازی دانشجویان برای مشغول شدن در شرکت های بین المللی هستند و زمانی که یک دانشجو فارغ التحصیل شده و برای یک شغل تمام وقت درخواست داد، می تواند برای مجوز کار نیز درخواست دهد. این به آنها اجازه می دهد تا به زندگی در ترکیه ادامه دهند و با مجوز کار قانونی کار کنند.

کلام آخر

در آخر باید توجه کرد که ترکیه کشور هدف مناسبی برای ادامه تحصیل یا شروع تحصیلات است؛ زیرا از لحاظ هزینه ها و کیفیت آموزش برتری دارد؛ با این حال ممکن است شما بخواهید حتما پس از اتمام تحصیلات خود مشغول به کار شوید، در اینجا نیز چنانچه به اندازه کافی مهارت کسب کرده باشید و در حرفه خود حرف اول را بزنید می توانید با استفاده از بازار کار بین المللی این کشور و امتیاز اخذ اقامت تحصیلی ترکیه که دارا می باشید؛ مشغول به کار شوید. البته این پروسه زمانی به درستی پیش خواهد رفت که از وکلای مهاجرتی که ما در دایان گروپ بهترین ها را دور هم جمع کرده ایم، بهره ببرید؛ همچنین می توانید از طریق دیگر مانند “اقامت ترکیه از طریق کار” نیز به خواسته خود یعنی دریافت اقامت ترکیه برسید.