استانبول کارت چیست؟

شما هنگامی که موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شدید و قصد سفر به استانبول را داشتید، می توانید با خرید استانبول کارت، هزینه های خود را کاهش دهید. این کارت برای مسافران استانبول دارای اهمیت بالایی است. پس برای آنکه بدانید استانبول کارت چیست؟ (What is Istanbul Card?) و چگونه می توانید با استفاده از آن هزینه های مربوط به مسافرت خود را کاهش دهید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید:

معرفی استانبول کارت

نام دیگر این کارت، کارت گردشگری استانبول نیز هست. استانبول کارت کارت هوشمندی است که می توان برای پرداخت مخارج کرایه در حمل و نقل های عمومی از آن بهره گرفت. برای پاسخ بهتر به پرسش استانبول کارت چیست؟ می توانیم این گونه بیان کنیم که، شما قادرید تا با خرید این کارت و شارژ نمودن آن نظاره گر کم شدن مخارج مرتبط با حمل و نقل، بازدید از مکان های گردشگری، سرویس های آنلاین شبانه روزی و اینترنت خود در این شهر زیبا و توریستی باشید.

 این کارت در سال 2009 و در ماه مارس معرفی و جایگزینی برای بلیط های الکترونیکی آکبیل شد. ابعاد این کارت هم اندازه کارت های هوشمند است و شما می توانید آن را به راحتی در کیف پول خود بگذارید. شارژ آن از پیش قابل پرداخت بوده و می توان آن را به راحتی مجدد شارژ کرد.

انواع استانبول کارت چیست؟

وکیل مهاجرتی

استانبول کارت انواع متعددی دارد که مناسب استفاده شهروندان ترکیه، افرادی که موفق به دریافت شهروندی ترکیه شده اند و گردشگرانی که به صورت موقت به این شهر مسافرت کرده اند، است. انواع استانبول کارت شامل موارد زیر می باشد:

 • کارت بی نام: تمام افراد می توانند از این نوع کارت استفاده کنند و برای تهیه نیازی به ثبت نام نیست.
 • کارت آبی: این کارت به صورت ماهانه شارژ می گردد و مختص شهروندان و افرادی است که توانسته اند اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنند.
 • کارت تخفیف: این کارت به افرادی تعلق می گیرد که مجاز به بهره گیری از تعرفه های تخفیف دار در ترکیه، باشند. مانند دانشجویان ترکیه.
 • کارت رایگان: این کارت به افرادی تعلق می گیرد که حق دریافت تعرفه های رایگان را داشته باشند و مختص افراد بالای 65 سال است.

روش شارژ استانبول کارت چیست؟

شما می توانید این کارت را به طرق متفاوت شارژ کنید. موارد زیر به این روش ها اشاره می کند:

 • شارژ استانبول کارت توسط دستگاه های خودپرداز

شما می توانید با مراجعه به یکی از دستگاه های  ATM در داخل ایستگاه های مترو یا اتوبوس این کارت گردشگری را مجدد شارژ کنید. به این طریق که، نخست شما باید این کارت را در محل شیشه ای این دستگاه بگذارید. شما باید به اندازه ای که قصد شارژ این کارت را دارید، اسکناس در دستگاه بگذارید. سپس نظاره گر شمارش و شارژ کارت خود به صورت اتوماتیک خواهید بود. البته این کار پس از گذاشتن اسکناس ها صورت می گیرد. اما حتما دقت کنید که اسکناس هایی که می گذارید سالم و بدون تاخوردگی و حتما باید لیر ترکیه باشد.

 • شارژ استانبول کارت در دکه های روزنامه فروشی ها و مترو

شما می توانید با مراجعه به این اماکن به راحتی استبول کارت را خریداری کنید. برای شارژ نمودن این کارت هم می توانید به راحتی با پرداخت لیر ترکیه این کار را انجام دهید.

 • شارژ کارت گردشگری ترکیه به صورت آنلاین

اگر شما مایل باشید می توانید این کارت را به صورت آنلاین نیز خریداری یا شارژ نمایید. شما می توانید با مراجعه به سایت فروش آنلاین استانبول کارت که istanbultouristpass.com است این اقدامات را انجام دهید. به این طریق که پس از اینکه عملیات خرید در وبسایت به پایان رسید، یک ایمیل به شما ارسال می شود که در آن لینک و کد برای فعال سازی کارت وجود دارد.

مزایای استفاده از استانبول کارت

شاید برای شما این پرسش مطرح شود که مزیت ها و کارایی استفاده از استانبول کارت چیست؟ در ادامه مزایای استفاده از این کارت را به شما بیان می کنیم، تا شما پاسخ این پرسش خود را دریافت کنید. این مزایا شامل موارد زیر می گردد:

 • هنگام استفاده از این کارت، اینترت برای شما رایگان است.
 • استانبول کارت یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها جهت حمل و نقل در استانبول است.
 • می توانید از راهنمایی آنلاین شبانه روزی، بهره مند شوید.
 • حمل و نقل رایگان شما از فرودگاه به محل اقامت در ترکیه
 • می توانید در شهر به صورت رایگان حمل و نقل کرده و از تخفیف های عالی در سطح شهر برخوردار شوید.
 • بازدید از جاذبه ها و موزه هایی که در این کارت نام برده شده اند.
 • می توانید به صورت رایگان از تفریحاتی که در این کارت تعریف شده بهره مند شوید.

برخی نکات که بهتر است راجع به استانبول کارت بدانید

وکیل مهاجرتی

ما در این بخش نکاتی را راجع این کارت بازگو می کنیم تا شاید بتوانیم به برخی از پرسش هایی که در ذهن شما راجع به سایر شرایط استانبول کارت چیست؟ پاسخ دهیم.

 • شما می توانید با استفاده از این کارت از تمامی وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این وسایل نقلیه شامل مترو، تراموا، متروباس، اتوبوس، قایق، تی سی دی دی، هاواتاش و گونه های مختلف قایق های کروز می شود.
 • شما می توانید به صورت گروهی از استانبول کارت استفاده کنید. نیازی به خرید چندین کارت نبوده و پنج نفر می توانند همزمان از یک کارت استفاده کنند. اما برای استفاده باید به صورت تک تک این کار را انجام دهید. یعنی اولین نفر کار خود را انجام دهد اندکی صبر کنید، سپس نفری بعد اقدام کند. اما بهتر است بیش از 3 نفر از یک کارت استفاده نکنند.
 • این کارت به مدت 2 سال دارای اعتبار است.
 • خدمات این کارت شامل: استفاده از حمل و نقل عمومی، سرویس بهداشتی های پولی، تله کابین ها، کشتی داخل شهری و حدود 30 فروشگاه در سطح شهر می گردد.
 • بهتر است این کارت را در مجاورت وسایل الکترومغناطیسی قرار ندهید، زیرا ممکن است پولی که در آن وجود دارد از بین برود.
 • بهتر است مبلغی که به آن نیاز دارید را در این کارت بریزید و از واریز مبالغ بالا بپرهیزید.
 • استانبول کارت متعلق به شهرداری است پس برخی خطوط که به شهرداری تعلق ندارند، ممکن است قیمتی متفاوت با قیمت شهرداری داشته باشند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش کردیم که به شما بیان کنیم استانبول کارت چیست؟ و سایر نکاتی که لازم است بدانید را راجع آن بیان کنیم. شما می توانید تمام خواسته های خود در رابطه با مسافرت، مهاجرت، اخذ شهروندی ترکیه و تمام سولات در این رابطه را با دایان گروپ، در میان بگذارید و راهنمایی آن را دریافت نمایید.