اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند

طریقه گرفتن اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند یکی از سوالاتی است که از طرف والدین متقاضی دریافت اقامت مطرح می‌شود. همانطور که در جریان هستید اتباع خارجی جهت دریافت اقامت طولانی باید مجوز اقامت معتبر داشته باشند و به همین شکل اتباع خارجی زیر ۱۸ سال و والدین آنها هم اگر بخواهند در ترکیه زندگی کنند به اخذ اقامت ترکیه نیازمند هستند؛ یکی از انواع مجوزهای اقامت اتباع خارجی زیر ۱۸ سال و والدین آنها مجوز اقامت دانشجویی یا دانش آموزی است که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم:

شرایط لازم برای دریافت مجوز اقامت تحصیلی چیست؟

  1. ارائه اطلاعات و مدارک درخواستی در رابطه با تحصیل
  2. ممنوع الورود نبودن یا نداشتن سابقه اخراج از ترکیه
  3. ارائه اطلاعات آدرس محل سکونت در ترکیه

بدین صورت اتباع خارجی که در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه تحصیل می‌ کنند و کلیه هزینه ‌های آنها توسط شخص حقیقی یا حقوقی تامین می ‌شود، با موافقت والدین یا نمایندگان قانونی می توانند به مدت یک سال ویزای تحصیلی که قابلیت تمدید نیز دارد را دریافت کنند. البته در اینجا این سوال پیش می ‌آید که آیا داشتن مجوز اقامت تحصیلی امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند را می ‌دهد یا نه؟ در حالت معمول این مجوز به والدین یا سایر بستگان دانشجو حقی برای دریافت اجازه اقامت نمی دهد. همچنین اگر مدت تحصیل کمتر از یک سال باشد، مدت مجوز اقامت دانشجویی نمی تواند از مدت تحصیل بیشتر شود.
برای اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند راه های زیر پیش روی شماست:

راه های دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند

  1. در ابتدا به عنوان والدین اجازه اقامت بگیرید، سپس فرزندان تان از طریق شما این مجوز را دریافت کنند و پس از آن می توانید آنها را در یک مدرسه خصوصی ثبت نام کنید. (مدارس خصوصی – مانند همه مدارس تحت نظر وزارت آموزش و پرورش ترکیه هستند.)
  2. یا پس از اینکه فرزند شما مجوز تحصیل در کشور ترکیه و اقامت خود را دریافت کرد با خرید منزل مسکونی به او بپیوندید و تا زمان حضور او در ترکیه اقامت داشته باشید. البته مجوز اقامت شما مبنی بر خرید ملک در ترکیه پس از اتمام مهلت اقامت فرزندتان باطل نمی ‌شود.
  3. به طور کلی اگر قصد اقدام به دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند را دارید؛ باید به این نکته توجه کنید که مدارس به خودی خود نمی توانند هیچ گونه مدرکی را برای شما صادر کنند که مبنای اقامت شما باشد. همانطور که به درستی اشاره کردیم شما باید اقامت خود را تضمین کنید و سپس فرزندان تان می توانند در مدرسه پذیرفته شده و ثبت نام کنند، یعنی می توانید برای اقامت خودتان و فرزندان خود درخواست دهید و سپس به قصد پذیرش، می توانید درخواست ثبت شده خود را ارسال کرده و اقامت موقت بر این اساس به فرزند شما ارائه می شود.
  4. دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر نیز می‌توانند مدارک مربوطه را ارائه دهند تا دانشجو بتواند برای ویزای تحصیلی از کشور مبدأ خود درخواست کند، اما این مجوز ها به هیچ وجه امتیاز اقامت را به والدین تعمیم نمی‌دهند.

به همین خاطر چه بسا بهتر است که به جای برنامه ریزی برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند، امورات مربوط به دریافت اقامت خود را انجام دهید یا در صورتی که فرزند شما در حال حاضر مشغول به تحصیل در این کشور است به واسطه سرمایه گذاری در کشور ترکیه ، طی مدت زمان تحصیل فرزندتان او را همراهی کنید.

کلام آخر
در آخر باید توجه کرد که اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند به خودی خود راهگشا نبوده و با توجه به ضوابط و شرایط تعریف شده نیاز به پیش زمینه های دیگری نیز دارد، اما نمی ‌توان گفت که این امر امکان ناپذیر است، همانطور که پیش ‌تر توضیح دادیم دریافت مجوز اقامت ترکیه به صورت خانوادگی از طرق مختلفی همچون اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، سرمایه گذاری، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه یا اقدام پدر و مادر برای دریافت ویزا امکان پذیر بوده و مزایایی نیز دارد، بارز‌ترین مزیت مجوز خانوادگی این است که همه اعضای خانواده اعم از پدر یا مادر، به خدمات تامین اجتماعی از لحاظ درمان رایگان در تمام بیمارستان های دولتی، دسترسی دارند و در برخی از بیمارستان های خصوصی نیز تخفیف هایی برای آنها وجود دارد، علاوه بر این می توانند پس از 3 سال برای شهروندی ترکیه اقدام کنند. در نهایت برای رسیدن به تمام این اهداف باید از مشاورین حرفه ای و کاربلد دایان گروپ مشورت بگیرید تا بهترین ها را به شما پیشنهاد دهند.