اقامت ترکیه از طریق کار

زمانی که می خواهید به کشورهای خارجی سفر کنید، حتما راه های مختلف مهاجرت را بررسی می کنید تا ببینید که کدام یک برای شما بهتر است. یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت این روزها ترکیه است. ترکیه شرایط خوبی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید از امکانات این کشور استفاده کنید و برای اخذ اقامت ترکیه راه های مختلفی وجود دارد اعم از اقامت ترکیه از طریق کار، اقامت توریستی ترکیه و… . در این صفحه به صورت اختصاصی به اقامت ترکیه از طریق کار می پردازیم. اگر برای پیدا کردن کار کمی مردد هستید و نمیدانید که شرایط کار در این کشور خوب است یا خیر، مطالب این مقاله را مطالعه کنید تا با دیدی روشن و اطلاعات کامل اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق کار کنید.

بررسی شرایط کلی اقامت کاری در کشور ترکیه

در مورد اقامت ترکیه از طریق کار باید بگوییم که شرایط آن مناسب است.‌ ترکیه در قاره اروپا و بخشی از آن در قاره آسیا قرار گرفته و وضعیت کاری خوبی نسبت به دیگر کشورهای آسیایی دارد. استانبول جزو بهترین شهرهای این کشور به حساب می‌ آید که در بخش اروپایی قرار گرفته و پایتخت ترکیه به عنوان آنکارا هم می‌ تواند برای پیدا کردن کار مناسب باشد. از طرفی شما می توانید به خاطر نزدیکی آن به ایران احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ترکیه از لحاظ گردشگری و توریستی یک مقصد بسیار جذاب است و در مورد نرخ کاری آن باید بگوییم که در سال گذشته ۱۴ درصد نرخ بیکاری داشته است که عدد بالایی نیست.

چگونه ویزای کاری ترکیه بگیریم؟

در مورد اقامت ترکیه از طریق کار باید بگوییم که شما می توانید پروسه مهاجرت کاری را به انجام برسانید. به این صورت که مجوز کار در این کشور داشته باشید و درخواست خود را اعلام کنید تا شرایطتان مورد بررسی قرار بگیرد. شما به عنوان یک فرد بیگانه که بومی کشور ترکیه نیستید، درخواستتان را به کنسولگری جمهوری ترکیه می فرستید و در آنجا ثبت می شود. سپس اسناد و مدارک لازم که از شما درخواست شده باید حداکثر ۶ روز کاری به آنجا ارسال شود که معمولا به صورت آنلاین به وزارت کار و خدمات اجتماعی ایمیل شده و یا حتی به صورت فیزیکی هم می توانید این کار را به انجام برسانید.
برای ویزای کاری ترکیه به چه مدارکی نیاز داریم؟

شاید برای شما هم سوال باشد: نحوه خرید لیر ترکیه از بانک

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت کاری در ترکیه

  • گواهی سلامت از پزشک معتبر
  • مدارک هویتی مثل پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۶ ماهه
  • ارائه نسخه از مجوز اقامت صادر شده به غیر از اهداف آموزشی با مدت حداقل ۶ ماه آینده
  • حساب بانکی مبتنی بر تمکن مالی مورد نیاز
  • مدارک تحصیلی به صورت ترجمه شده با مهر اداره امور مهاجرت
  • نامه قرارداد کاری که توسط کارفرما امضا و تایید شده باشد
  • اصل مجوز کاری

آیا وضعیت درآمد در کشور ترکیه مناسب است؟ اقامت کاری در ترکیه منطقی است؟

در مورد اقامت ترکیه از طریق کار شما باید از میزان درآمد مردم این کشور هم اطلاعات داشته باشید تا بدانید که انتخاب درستی انجام داده اید یا نه. در همه کشورها اندازه حقوق و درامد شغل و تخصص افراد با یکدیگر فرق دارد. بعضی از مشاغل مثل مهندسی و پزشکی طبیعتاً در همه کشورها در آمد بالاتری دارند اما باید گفت که کشور ترکیه جزو کشورهایی نیست که دستمزد خیلی بالایی در نظر بگیرد.
حداقل حقوقی که طبق قوانین اداره کار در این کشور پرداخت می شود، ۲۵۵۰ لیر است. البته این رقم در سال گذشته ۵۲۰ بوده که افزایش قیمت زیادی در آن اتفاق افتاده و اگر بخواهیم آن را به یورو تبدیل کنیم، باید بگوییم که مبلغ حقوق امسال چیزی معادلِ ۵۰۰ یورو است که پول زیادی به حساب نمی آید. مدیری بازاریابی که جزو شغل های نسبتا پردرآمد در کشور ترکیه است، سالانه ۴۲ هزار دلار دریافت می کند و مشاغلی مانند مهندسی عمران هم سالیانه ۲۴ هزار دلار درآمد دارند‌.
کلام آخر
ما در مورد درآمد و حقوق در کشور ترکیه، نرخ بیکاری، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری و شرایط عمومی این کشور با شما صحبت کردیم اما به هر حال اگر این کار را زیر نظر افراد و مشاورین متخصص انجام دهید، نتیجه بهتری می گیرید. سایت ما با عنوان دایان گروپ هم می‌ تواند در این زمینه به شما کمک کند و به صورت رایگان به شما مشاوره دهد.