اقامت توریستی ترکیه

ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان است. بیش از ۴۲ میلیون نفر گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۴ از ترکیه بازدید می کنند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است. اگر شما هم در جستجوی دریافت اقامت توریستی ترکیه هستید، در این قسمت از دایان گروپ با ما همراه شوید. محبوبیت ترکیه در بین گردشگران بیشتر به دلیل وجود استراحتگاه‌های ساحلی واقع در امتداد ساحل دریای اژه و دریای مدیترانه است. همچنین مکان های تاریخی زیادی در شهرهای مختلف ترکیه نیز وجود دارد که گردشگران را جذب میکند. به دلیل وجود همین جاذبه ها متقاضیان زیادی هر ساله جهت دریافت ویزای توریستی درخواست داده و مراحل کسب آن را طی می‌کنند. در ادامه اطلاعات مفیدی را در رابطه با شیوه دریافت این نوع اقامت برای شما جمع آوری کرده ایم.

انواع اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه از لحاظ مدت زمان حضور در این کشور به دو نوع دسته بندی میشود:

  • کوتاه مدت ( کمتر از ۹۰ روز)
  • اقامت بلند مدت ( اقامت ۱ ساله )

خبر خوب این است که در حال حاضر و با شرایط موجود، اتباع ایرانی برای اقامت کوتاه مدت در ترکیه نیازی به دریافت ویزای توریستی ندارند. در واقع در صورتی که قصد دارید کمتر از ۳ ماه در ترکیه بمانید تنها کاری که لازم است انجام دهید، تهیه پاسپورت و یا تمدید اعتبار آن تا ۶ ماه یا حداقل ۶۰ روز پس از تاریخ انقضای ویزای تان است؛ البته توجه داشته باشید که تحت این شرایط شما اجازه کار یا تحصیل در این کشور را ندارید‌.
اما در صورتیکه قصد دارید بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشید باید قبل از سفر به کنسول گری اطلاع دهید و از طرق مختلفی از جمله خرید یا اجاره ملک اقدام کنید؛ علاوه بر این میتوانید مجوز اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنید که به واسطه آن این امکان برایتان فراهم می‌شود به مدت ۱ یا ۲ سال اقامت داشته باشید.

همچنین بخوانید: اقامت ترکیه از طریق فوتبال امکان‌پذیر است؟

مدارک لازم جهت دریافت مجوز اقامت توریستی ترکیه چیست

  • فرم درخواست مجوزاقامت کوتاه مدت ترکیه (راندوو)
  • اصل و نسخه کپی پاسپورت
  • ارائه مدارکی که بیان کننده این باشد بودجه مالی به اندازه کافی و به طور منظم در طول اقامت دارید (موجودی 500 دلاری حساب بانکی برای هر ماه اقامت)
  • 4 قطعه عکس
  • بیمه درمانی معتبر
  • ویزای معتبر

مراحل دریافت اقامت توریستی ترکیه در سال جدید

در اول راه شما باید فرم درخواست یا همان راندوو را دریافت کنید و سپس به مدت ۲۰ روز یا بیشتر صبر کنید تا نتیجه آن مشخص شود.
در گام بعدی و پس از اینکه زمان ملاقات از طرف اداره مهاجرت ترکیه برای شما مشخص شد باید در موعد مقرر به صورت حضوری به اداره پلیس مهاجرت ترکیه مراجعه کنید. طی این مراجعه همه مدارک رسمی خود را به همراه داشته باشد.
در نهایت از طرف مسئول اداره “گوچ” ترکیه درخواست شما بررسی می ‌شود و نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

تعریف ویزای الکترونیک ترکیه چیست؟

با استفاده از این امکان شما ميتوانيد تنها ۴۸ ساعت پیش از سفر خود جهت دریافت ویزا درخواست بدهید و هزینه آن را نیز به صورت دلاری واریز کنید؛ با این حال تنها در صورتی امکان استفاده از این گزینه را خواهید داشت که از اولین روز ورود شما به ترکیه ۱۸۰ روز گذشته باشد و به موقع به کشور خود بازگشته باشید.توجه داشته باشید که پس از ایجاد ویزای الکترونیک اطلاعات آن قابل تغییر نخواهد بود و در صورتی که اطلاعات مندرج در آن با اطلاعات شما هنگام سفر متفاوت باشد ویزای الکترونیکی شما نامعتبر خواهد بود.

کلام آخر

همانطور که در مقاله هم گفته شد، در صورتی که قصد دریافت اقامت توریستی ترکیه را دارید و تنها با هدف گردشگری به مدت کمتر از ۳ ماه از ایران به این کشور سفر میکنید نیازی به گرفتن ویزا ندارید؛ اما اگر هدف شما از سفر به ترکیه اقامت نسبتا طولانی تر و در حدود ۱ سال است، باید پیش از هر اقدامی جهت دریافت مجوز اقامت به کنسولگری این کشور مراجعه کنید. و در نظر داشته باشید که اگر قصد شما از سفر، مهاجرت کاری یا تحصیلی است، نیاز به تکمیل مدارک خود و اقدام به دریافت ویزای کاری یا تحصیلی دارید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل و همچنین اخذ اقامت ترکیه از طریق کار از مطالب دیگر ما اسفاده کنید.

به یاد داشته باشید که به هيچ عنوان تحت ویزای توریستی، مشغول به کار یا تحصیل در ترکیه نشوید زیرا تبعاتی به دنبال خواهد داشت.