اقامت در شهرهای کم جمعیت ترکیه

راه‌های مختلفی برای اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه (Stay in sparsely populated cities in Turkey) وجود دارد. در سال‌های اخیر اقامت ترکیه به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ایرانیان تبدیل شده است. ترکیه کشوری بزرگ است که بخشی از آن در آسیا و بخشی در اروپا قرار دارد. از نظر آب و هوا، ترکیه در کل کشوری سرسبز و معتدل است.

 رفت و برگشت گردشگران در این شهر فرصت خوبی به شما می‌دهد و می‌توانید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرید. از دیگر شهرهایی که می‌توان در آن به دنبال اخذ اقامت ترکیه باشید و از لحاظ آب و هوایی بی‌نظیر و خیلی زیبا است آنتالیا می‌باشد و بعد از استانبول، آنتالیا بیشترین تعداد گردشگر را دارد.

اقامت در شهرهای کوچک ترکیه مانند آلانیا با وجود امکانات خوب طرفداران زیادی پیدا کرده است و قیمت آپارتمان در این شهر با وجود امکاناتی مانند دیسکو و استخرهای کلوپ و قطعا هزینه زندگی ارزانتر از شهرهای دیگر است. در ادامه مقاله از سایت دایان می‌توانید اطلاعات کافی در این زمینه را دریافت کنید.

هزینه‌های اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه

زندگی در شهرهای آنکارا و استانبول به دلیل موقعیت مکانی گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچکتر ترکیه است. در نتیجه تقاضا برای زندگی در شهرهایی مانند ازمیر، آنتالیا، آلانیا و بورسا افزایش یافته است.

هزینه زندگی در ترکیه علاوه بر تعداد افراد و نوع زندگی به شهر انتخابی نیز بستگی دارد. برخی افراد تمایل دارند در خانه‌های بزرگتر و مجلل‌تری زندگی کنند و هزینه غذا و حتی لباسی که می‌پوشند بالا است، بنابراین مقایسه دقیق هزینه زندگی کمی دشوار است. اما برای مثال می‌توان گفت هزینه زندگی در این کشور چقدر است.

شهری مانند آنتالیا تا 15 درصد ارزان‌تر از شهری مانند استانبول است. هزینه اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه شامل اجاره یا خرید خانه، غذا، آب و برق، پوشاک، سرگرمی، هزینه رفت و آمد است که قطعا هزینه اجاره آپارتمان در استانبول از 2000 تا 5000 لیر و حتی بیشتر از آن امکان‌پذیر است. اما در شهری مثل آنتالیا حتی با 1000 لیر هم می‌توانید خانه اجاره کنید.

شهر بورسا و آلانیا حتی از آنتالیا برای اجاره خانه ارزان‌تر هستند. شهرهای کوچک مانند بورسا، آلانیا، آنتالیا به دلیل اندازه کوچک هزینه تاکسی، مترو و اتوبوس، حتی تا نصف قیمت استانبول و آنکارا است. همانطور که همه ما می‌دانیم هزینه غذا به کیفیت محصول بستگی دارد و سبک زندگی افراد تاثیر زیادی در قیمت تمام شده دارد.

اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه چه مزایایی دارد؟

اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه مانند آنتالیا، بورسا، آلانیا و ازمیر مطمئناً از همه نظر ارزان‌تر از زندگی در شهرهایی مانند استانبول و آنکارا هستند که مهمترین مزیت مهاجرت به این شهرها است. یکی دیگر از مزایای زندگی در شهرهای کوچک مانند آنالیا و بورسا این است که به دلیل کوچک بودن و جمعیت کم، ترافیک کم و حمل و نقل بسیار آسان است.

اقامت در این شهرهای کوچک در هوای خوب اخیرا متقاضیان بیشتری پیدا کرده است. اقامت در شهرهای کوچک ترکیه به دلیل ازدحام جمعیت مشکلات خود را دارد که همه نمی‌توانند با این مشکل کنار بیایند. در ادامه به  آب و هوای این شهرها می پردازیم.

شهر بورسا

وکیل مهاجرتی

بورسا مرکز استان بورسا و چهارمین شهر بزرگ ترکیه است که در شمال غربی ترکیه در سواحل دریای مرمره واقع شده است. بورسا یک شهر صنعتی است و وجود کارخانه‌های خودروسازی فراوان مانند توفاس، کارسان و اویاک رنو این شهر را به قطب صنعت خودروسازی ترکیه تبدیل کرده است. این شهر سرسبز دارای پارک‌های بلند و سرانه فضای سبز است که آن را به شهر سبز تبدیل کرده است.

آب و هوای بورسا معتدل است و دمای آن در زمستان به طور متوسط ​​بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد و در تابستان به طور متوسط ​​بین 29 تا 33 درجه سانتیگراد است. رطوبت این شهر نیز مناسب بوده و به طور متوسط ​​سالانه بین 61 تا 68 درصد در نوسان است.

بارندگی در Bursa در تمام سال بسیار زیاد است، اما در ماه‌های دیگر کم است. به طور کلی میانگین بارندگی در بورسا حداکثر 160 میلی متر در ماه ژوئن و حداقل 8 میلی متر در ماه سپتامبر است. کیفیت هوای شهر در اکثر ماه‌های سال پاک است و به‌ عنوان میانگین سالانه، شاخص کل آلودگی هوای شهر 33 آچی تعیین می‌شود که نشان‌دهنده پاکی هوای شهر در بیشتر اوقات سال است.

شهر آنتالیا

 آنتالیا نیز یکی از بهترین‌ها برای اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه است که در جنوب این کشور و بین سواحل زیبای دریای مدیترانه و کوه‌های توروس واقع شده است. این شهر به دلیل داشتن سواحل زیبا در بین گردشگران بسیار محبوب است. آب و هوای آنتالیا گرم است، میانگین دما در زمستان بین 13 تا 19 درجه سانتیگراد در نوسان است، بنابراین این شهر در زمستان آب و هوای مطبوعی دارد.

اما در تابستان میانگین دما بین 33 تا 39 درجه سانتیگراد در نوسان است، بنابراین این شهر تابستان‌های بسیار گرمی دارد.  رطوبت این شهر نیز مناسب بوده و به طور متوسط ​​سالانه بین 51 تا 63 درصد در نوسان است.

شهر آلانیا

وکیل مهاجرتی

آلانیا یکی از شهرهای استان آنتالیا است که در ساحل دریای مدیترانه و در 135 کیلومتری این شهر قرار دارد. این شهر تاریخی که سابقاً علایه نام داشت، یک دژ استراتژیک بود.

آلانیا منطقه توسعه یافته‌ای است که توانسته پیشرفت چشمگیری داشته باشد و خود را از یک شهر کوچک ناشناخته به یک شهر توریستی و مهاجر تبدیل کند. در واقع می‌توان گفت این شهر قدمتی طولانی دارد و هر ساله پذیرای مهاجران زیادی به ویژه اروپایی‌ها است.

آب و هوای آلانیا بسیار گرم است، دمای هوا در زمستان به طور متوسط ​​بین 14 تا 18 درجه سانتیگراد در نوسان است، بنابراین این شهر در زمستان آب و هوای مطبوعی دارد. اما در تابستان میانگین دما بین 30 تا 33 درجه سانتیگراد  در نوسان است، بنابراین شهر تابستان‌های گرمی دارد.

شاخص رطوبت این شهر نیز مناسب بوده و به طور میانگین سالانه بین 48 تا 55 درصد در نوسان است. بارندگی در آلانیا در تمام سال بسیار زیاد است، در ژانویه، ژوئن و دسامبر، اما در ماه‌های دیگر زیاد است.  به طور کلی میانگین بارندگی در آلانیا حداکثر 207 میلی متر در ژانویه و حداقل 4 میلی متر در ماه سپتامبر است.

سخن نهایی

اگر ترکیه را برای کار یا زندگی انتخاب کرده‌اید و یا فقط قصد سفر به ترکیه را دارید، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که اقامت در شهر های کم جمعیت ترکیه چگونه است؟ آیا ترکیه برای زندگی خوب است یا خیر؟ شما می‌توانید برای دریافت اخذ اقامت ترکیه و شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه از موسسه مهاجرتی دایان کمک بگیرید.