انواع سند ملکی در ترکیه

هر زمان که شما برای خرید و فروش ملک در ترکیه تصمیم بگیرید، زمان مناسبی به حساب می آید اما در صورتی که اطلاعات خود را در مورد اسناد ملکی بالا ببرید. باید بدانید که انواع سند ملکی در ترکیه چه چیزهایی هستند، هر کدام چه ویژگی هایی دارند و کدام یک متناسب با شرایط شماست تا بتوانید دست به اقدام درستی بزنید. با ما همراه باشید تا راجع به انواع این سند ها با شما صحبت کنیم.

انواع سندهای ملکی در ترکیه

اگر می خواهید با انواع سند ملکی در ترکیه آشنا شوید، این قسمت را به دقت مطالعه کنید. برای اقامت ترکیه یا هر کشور دیگری باید راجع به اسناد ملکی اطلاعات داشته باشید که بدیهی ترین موضوع است. ما در این قسمت سه نوع سند ملکی را به شما معرفی می‌ کنیم و ویژگی های کامل آن را به شما شرح می دهیم:

سند Kat Mülkiyeti

اولین نوع سندی که باید به شما معرفی کنیم، سند Kat Mülkiyeti است که بعد از تسویه حساب و پایان کار کامل پروژه با شهرداری به شما تعلق می گیرد. به خاطر این که باید اطمینان حاصل شود که ملک خریداری شده، وضعیت حق اعیان و عرصه را دارد.

در مورد انواع سند ملکی در ترکیه این جزو اولین سند هایی است که معرفی می شود. یعنی مالکیت حقوقی صاحب ملک را در مورد املاک و مستغلات قابل استناد می‌ کند. از این اصطلاح برای توصیف حق مالکیت خصوصی و مستقل هم استفاده می‌ کنند. برای یک قسمت از یک ساختمان که برای استفاده به تنهایی، مناسب است، مثلا واحد مستقل، انبار، مغازه و مکان های مشترک از این سند استفاده می‌ شود که با ثبت هر بخش در یک ساختمان تکمیل شده، به طور جداگانه صادر می گردد.

سند Kat Irtifakı

این سند مخصوص ساختمان هایی است که هنوز شروع به کار نکرده اند یا هنوز در مرحله ساخت هستند و در اداره اسناد ثبت شده اند؛ بنابراین یک نوع رسمیت است به آنها تعلق می گیرد.

موضوع مهمی که باید در مورد این سند به یاد داشته باشید، این است که خیلی از بانک ها به سند Kat Irtifakı  به تنهایی وام بانکی پرداخت نمی کنند. اگر به هر دلیلی پروژه شما تمام نشود، نمی توانید با اتکا این سند در آنجا اسکان کنید. گاهی اوقات شهرداری حتی حق تخریب و بازسازی هم با این سندها دارد.

سند زمین یا شماره واحد ساختمان در قسمتی که متعلق به صاحبان املاک است را با چنین سندی نشان می دهند. یعنی مساحت هر کدام از دارندگان حق، تعیین می گردد. اگر شخصی می خواهد ملکی داشته باشد و از ساختمانی که سند مالکیت دارد، ملک بخرد، می تواند از طریق همین ساختمان وام مسکن را اتخاذ کند. در واقع ساختمان هایی که حق سرپرستی دارند، می توانند از طریق بانک وام مسکن بگیرند اما همیشه اخذ وام صد در صدی نیست‌. بالاتر هم اشاره کردیم که بعضی از بانک ها با این سند وام نمی دهند.

سند سهامداری مشاعی

یک نوع دیگر از انواع سند ملکی در ترکیه، سند مالکیت مشترک یا سهامداری یا مشاع است که یک سند کاملا رسمی از تعداد و اسامی همه سهامداران در هر ملک مشخص می شود اما نکته ای که وجود دارد، این است که در این سند معلوم نیست کدام منطقه به چه کسی تعلق پیدا کرده است. معمولا سند زمانی صادر می‌ شود که همه یک سهم مشترک داشته باشند و تقسیم اقامتگاه ها از طریق قولنامه به صورت جزئی تر انجام می گردد.

فروش املاک و مستغلات کسی که این سند را داراست، کمی سخت است‌. اگر شخصی می‌ خواهد ملک داشته باشد و آن را با وام رهنی خریداری کند، نمی تواند از طریق این سند این کار را به انجام برساند. از طرفی بانک ها هم به افرادی که سند مالکیت مشاعی یا مشترک دارند، هم وام نمی دهند.

اینجا بخوانید: دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

کلام آخر

انواع سند ملکی در ترکیه متفاوت است. این موضوع برای همه کشورها وجود دارد که در ترکیه هم همین اتفاق می افتد که به طور کامل در این مقاله راجع به انواع سند های مالکیت با شما صحبت کردیم و ویژگی های هر کدام را برایتان شرح دادیم. همچنین راجع به اعتبار آن ها برای گرفتن وام از بانک هم اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم.