انواع مدارس در ترکیه

انواع مدارس در ترکیه: در ترکیه، لیست متنوعی از مدارس وجود دارد. در ادامه، به برخی از انواع مدارس اشاره می ‌کنیم:

  • مدارس دولتی: این مدارس تحت نظارت و وزارت آموزش و پرورش ترکیه عمل می ‌کنند و برای دانش‌ آموزان رایگان ارائه می ‌شوند. آموزش و پرورش ترکیه سعی می ‌کند تا به همه ‌ی دانش‌ آموزان این امکان را بدهد تا به مدارس دولتی دسترسی داشته باشند.
  • مدارس خصوصی: این مدارس توسط شخص یا سازمان ‌های خصوصی تأسیس می ‌شوند و معمولاً کارمزدی را بابت آموزش و پرورش از والدین دریافت می‌ کنند. مدارس خصوصی معمولاً در تلاش هستند تا با ارائه‌ خدمات بهتر، زیرساخت ‌ها و برنامه ‌های آموزشی متفاوت توجه والدین را به خود جلب کنند.
  • مدارس زبان خارجی: این مدارس به صورت انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و سایر زبان ‌ها در ترکیه فعالیت می ‌کنند. آموزش در این مدارس عمدتاً به زبان مقصد (زبان خارجی) ارائه می ‌شود و دانش ‌آموزانی که به این مدارس می ‌روند، علاوه بر درس‌ های عادی، زبان مقصد را هم یاد می‌ گیرند.

این فقط چند نمونه از انواع مدارسی است که در ترکیه وجود دارد؛ همچنین، ترکیه انواع دیگری از مدارس مانند مدارس هنری و موسیقی، مدارس ورزشی و غیره نیز دارد.

آیا در ترکیه مدارسی به نام مدارس مذهبی و فنی و حرفه ای وجود دارد؟

ترکیه کشوری با جمعیت اکثریت مسلمان است. بنابراین، مدارس مذهبی نیز در این کشور وجود دارند. این مدارس عمدتاً تحت نظارت وزارت اوقاف و امور دینی ترکیه فعالیت می ‌کنند و در کنار برنامه‌ های درسی معمولی، دروسی مربوط به علوم اسلامی و قرآن را نیز تدریس می‌ کنند. مدارس فنی و حرفه ای برای آموزش مهارت ‌های تخصصی و حرفه ‌ای مختلف مانند برق، مکانیک، کامپیوتر و صنایع دستی تأسیس شده ‌اند. دانش ‌آموزان در این مدارس علاوه بر درس ‌های عمومی، دروس عملی و تئوری مرتبط با حرفه یا صنعت مورد نظر خود را نیز می ‌آموزند. یکی از شرکت های با سابقه ای که می تواند شما را به سمت موفقیت راهنمایی کند، dayangroup  است. با کمک کادر مجرب و با تجربه این مؤسسه، دیگر نگران آزمون SAT و آزمون یوس در ایران نباشید.

وکیل مهاجرتی

مقاطع تحصیلی انواع مدارس در ترکیه

در ترکیه، سیستم آموزشی شامل مقاطع تحصیلی مختلف است. این مقاطع شامل مقاطع ابتدایی، مقاطع متوسطه و مقاطع عالی یا دانشگاهی می‌ شود. در زیر به بررسی هر کدام از این مقاطع می ‌پردازم:

مقطع ابتدایی

مدت زمان: 4 سال

سن: 6-10 سال

در این مقطع، دانش آموزان با مباحث اولیه ریاضیات، زبان ترکی، علوم، تاریخ و جغرافیا و هنر آشنا می ‌شوند.

مقطع متوسطه پایه

مدت زمان: 4 سال

سن: 11-14 سال

در این مقطع، دانش آموزان به تخصص ‌های مختلف مانند ریاضیات، علوم، زبان خارجی، تاریخ و جغرافیا و هنر می ‌پردازند. در پایان این مقطع، دانش آموزان یک امتحان ورودی برای ورود به مقطع عالی یا دانشگاهی دارند.

مقطع عالی یا دانشگاهی

مدت زمان: 4 سال

سن: 15-18 سال

در این مقطع، دانش آموزان مطالب تخصصی تر را در رشته‌ های مختلف یاد می گیرند. این رشته ‌ها شامل رشته ‌های علوم تجربی، ریاضیات، انسانی، زبان ‌ها و فنون است. پس از فارغ ‌التحصیلی از این مقطع، دانش آموزان می ‌توانند وارد دانشگاه شوند. دانش آموزان برای ورود به دانشگاه خصوصی ترکیه یا دانشگاه دولتی ترکیه باید دوره های قبل را با موفقیت پشت سر گذرانده باشند.

برنامه های آموزشی مدارس خصوصی در ترکیه

 در ترکیه، مدارس خصوصی نیز وجود دارند که ممکن است برنامه ‌های آموزشی متفاوتی داشته باشند. مهم ترین انواع مدارس خصوصی عبارتند از:

  • مدارس دبیرستانی خصوصی: این مدارس برنامه ‌های آموزشی ویژه ‌ای دارند و معمولاً هزینه‌ های بالاتری نسبت به مدارس عمومی دریافت می کنند.
  • مدارس زبان خارجی: در این مدارس، تمرکز بیشتر بر روی یادگیری زبان ‌های خارجی مانند انگلیسی، فرانسه یا آلمانی است.

سخن پایانی

ترکیه یک کشور با تنوع فرهنگی و اجتماعی بسیار بالا است، و به همین دلیل مدارس در این کشور نیز انواع متفاوتی دارند. هر نوع مدرسه در ترکیه قوانین و مقررات خاص خود را دارد ولی با این حال، تمامی مدارس در این کشور موظف به ارائه یک آموزش کامل و موثر به دانش ‌آموزان هستند. در ترکیه، مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس آموزش مذهبی (دینی) وجود دارند که هر یک به صورت جداگانه عمل می ‌کنند. به کمک کارشناسان دایان گروپ،  می توانید برای تمامی ابهامات خود در مورد قیمت ملک در ترکیه، دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک و غیره اهنمایی جامع دریافت کنید.