انواع پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه (Types of Turkish passports) به چهار گروه تقسیم بندی می شود. هر یک از این پاسپورت ها بسته به قشر خاصی از مردم مربوط می شود. اخذ پاسپورت ترکیه از آرزوهای مردم سایر کشورها است. چون اخذ شهروندی ترکیه، ضامن یک زندگی با رفاه کامل، حقوق عالی، زندگی مناسب و آرامش بدون دغدغه است. یکی از روش هایی که اغلب مهاجران از آن استفاده می کنند، خرید ملک در ترکیه است. کشور ترکیه دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز است. دین و آئین اغلب مردمان ترکیه اسلام است. زیرا دین اسلام به عنوان دین اصلی در کشور ترکیه مرسوم می باشد.

همچنین این کشور طبیعتی زیبا و چشم نواز و دست نخورده دارد. نکته مهم، این است که ترکیه کشوری کاملا آزاد با استانداردهای جدید اروپا است. بخش مهمی از اقتصاد ترکیه مربوط به صنعت گردشگری آن می باشد. در این مقاله قصد داریم تا در باره انواع پاسپورت ترکیه توضیحاتی ارائه دهیم.

پاسپورت عمومی یا قرمز کشور ترکیه

پاسپورت عمومی ترکیه به مردم عادی در ترکیه اعطا می شود. این پاسپورت قرمز، برای افراد معمولی در ترکیه که بیکار باشند، دیپلمات نباشند و درجه نظامی نداشته باشند، قابل صدور است. این پاسپورت به افراد خارجی که ملکی با قیمت حداقل 250 هزار دلار خریداری کرده باشند داده می شود. بنابراین خرید ملک در ترکیه سبب اخذ پاسپورت ترکیه می شود. در واقع پاسپورت عمومی یکی از انواع پاسپورت ترکیه است.

پاسپورت سبز ترکیه یا  ویژه کشور ترکیه

وکیل مهاجرتی

پاسپورت ویژه در ترکیه، با نام Turkish Hususi   شناخته می شود. به این نوع پاسپورت، پاسپورت سبز نیز می گویند. لازم است بدانید این پاسپورت ۵۲ صفحه دارد. پاسپورت سبز، یکی از انواع پاسپورت ترکیه است. این نوع پاسپورت به بازنشستگان پارلمان ترکیه، وزیران، کارمندان ایالتی مشغول کار یا بازنشستگان آن ها داده می شود. سایر مشاغلی که این پاسپورت را دریافت می کنند، بازنشستگان سازمان های بازرسی و قوانین بانکی هستند. جالب است بدانید همسران مشاغل مذکور نیز، مشمول دریافت این نوع گذرنامه می شوند.

پاسپورت مشکی یا دیپلماتیک کشور ترکیه

 در ترکیه به این نوع گذرنامه، پاسپورت مشکی گفته می شود. پاسپورت مشکی یا دیپلماتیک نیز یکی از انواع پاسپورت ترکیه است. این نوع پاسپورت مخصوص دیپلمات ها، قضات، کارمندان پارلمان ترکیه، کارمندان دادگستری مثل دادستان ها است. همچنین ژنرال های ارتش، شهرداران و فرماندهان همراه با همسر و فرزندانشان در این نوع مشاغل می توانند صاحب این نوع پاسپورت شوند.

 پاسپورت خاکستری یا پاسپورت سرویس  کشور ترکیه

وکیل مهاجرتی

در ترکیه به این نوع پاسپورت Hizmet Pasaport یا پاسپورت خاکستری گفته می شود. این نوع پاسپورت از انواع پاسپورت ترکیه است. پاسپورت سرویس یا خاکستری ترکیه، ۲۸ صفحه دارد. این نوع پاسپورت مخصوص کارمندان دولت در داخل یا خارج از کشور است. این کارمندان نبایستی گذرنامه سبز یا گذرنامه مشکی داشته باشند. همچنین به کارمندان سازمان های بین المللی، که کشور ترکیه نیز عضو آن ها است، داده می شود. یکی از این سازمان ها، هلال احمر است. در نظر داشته باشید این نوع گذرنامه به همسران مشاغل ذکر شده و فرزندان زیر 25 سال داده می شود.

چهار نوع پاسپورت کشور ترکیه را بررسی کردیم. آسان ترین راه برای کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه را دارند، خرید ملک است. همچنین خرید مستغلات یا سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دلاری نیز از راه های کسب اقامت و شهروندی ترکیه است. بنابراین افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند، باید مطابق با شرایط خود یکی از انواع پاسپورت ترکیه را دریافت کنند. در صورت داشتن این پاسپورت از تمامی مزایا قانونی کشور ترکیه بهره مند می شوید. آگاهی در مورد انواع پاسپورت ترکیه، به شما در زمینه دریافت اقامت کمک می کند. در ادامه به برخی از مزایای داشتن پاسپورت یا گذرنامه ترکی اشاره می کنیم.

امتیازات دریافت گذرنامه ترکیه

  •  طبق آیین نامه جدید تنها ۳۰ روز کاری نیاز است تا به دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه برسید.
  • با این کار شما می توانید، به سادگی به بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا مسافرت کنید.  لذا حق ورود راحت به ۲۶ کشور منطقه شینگن را خواهید داشت.
  • پاسپورت ترکیه در رتبه 30 پاسپورت برتر جهانی قرار دارد.
  • با داشتن یکی از انواع پاسپورت ترکیه می توانید به راحتی در ترکیه تحصیل کنید. در نظر داشته باشید از شرایط  ورود به دانشگاه های برتر ترکیه، گذراندن آزمون یوس و آزمون SAT است.
  • وقتی که پاسپورت دارید، مانند یک شهروند معمولی ترکیه از برنامه های بازنشستگی بهره خواهید برد.
  • با داشتن یکی از انواع پاسپورت ترکیه حق رأی به انواع انتخابات را دارید.
  • شما  می توانید ازهمه حقوق پزشکی استفاده کنید.
  • در صورتی که یکی از انواع پاسپورت ترکیه داشته باشید، می توانید تابعیت مضاعف بگیرید. گذرنامه ترکیه 10 تا سال اعتبار دارد.

  سخن پایانی

 در سال های اخیر بسیاری از ایرانیان از طریق ثبت شرکت در ترکیه موفق به دریافت اقامت دائم شده اند. ثبت شرکت در ترکیه نیز یکی از روش های تقریبا راحت جهت دریافت شهروندی ترکیه است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به این کشور دارند بایستی این نوع روش مهاجرتی را نیز در نظر داشته باشند.