بازار کار رشته میکروبیولوژی در ترکیه

بازار کار رشته میکروبیولوژی در ترکیه

میکروبیولوژی یکی از رشته های پیراپزشکی می باشد، که امروزه بازار کار آن در ترکیه برای ایرانیان با طرفداران بسیار زیادی مواجه شده است. می توانید در این رشته به زبان استانبولی و یا انگلیسی در دانشگاه های شناخته شده و محبوبی مانند حاجت تپه، کوچ، کادیر هاس و یا آیدین تحصیل کرده و سپس اقدام به اشتغال و درآمدزایی کنید.

اگر قصد اشتغال و یا تحصیل در رشته میکروبیولوژی دانشگاه های ترکیه را دارید، باید یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی که شامل TOEFL، CAE، IELTS و یا PTE می باشد را برای پذیرش ارائه کنید. یکی از دلایل پرطرفدار بودن ادامه تحصیل و یا مشغول به کار شدن این رشته در کشور ترکیه هزینه پایین آن نسبت به کشورهای دیگر و بازار کار زیاد آن است.

در صورتی که بعد از اتمام دوره تحصیلی رشته میکروبیولوژی قصد کار در این کشور را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با بازار کار این رشته در ترکیه آشنا شوید.

معرفی شرایط بازار کار رشته میکروبیولوژی در ترکیه

میکروبیولوژیست به مطالعه میکروارگانیسم ها که شامل قارچ ها، باکتری ها و دیگر موجودات میکروسکوپی می باشد، می پردازد. همان طور که می دانید قبل از انتخاب یک رشته و ادامه تحصیل در آن باید بازار کار آن رشته در کشور مقصد را بررسی کرده و سپس اقدام به تحصیل در رشته موردنظر کنید. زیرا بعد از اتمام دوره تحصیلی، فرد باید در آن کشور مشغول به کار شده و کسب درآمد کند. بازار کار رشته میکروبیولوژی در کشور ترکیه از این قاعده و قانون مستثنی نمی باشد.

طبق تحقیقات انجام شده بازار کار میکروبیولوژی در این کشور شرایط خوبه داشته و افراد می توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور ترکیه، کاری مناسب با درآمدی مقبول داشته باشند.

وکیل مهاجرتی

به صورت کلی بازار کار این رشته به عوامل زیادی از جمله تقاضای کشور موردنظر برای متخصصان میکروبیولوژی، اقتصاد کلی کشور، صنایع مرتبط و تحقیق و توسعه علمی کشور ترکیه دارد. معمولا نیاز به میکروبیولوژیست در کشور ترکیه در صنایع مختلفی وجود دارد، که در بخش زیر به چند مورد از آن ها اشاره شده است:

1. صنعت غذایی

در تولید و فرآوری مواد غذایی، کنترل بهداشتی و میکروبیولوژیکی، متخصصان میکروبیولوژی می‌توانند نقش مهمی در کشور ترکیه ایفا کنند.

2. صنعت داروسازی

 ترکیه صنایع داروسازی بسیار قوی دارد، به همین دلبیل متخصصان میکروبیولوژی می‌ توانند در طراحی و تولید داروها، کنترل کیفیت و آزمایشگاه‌های مربوطه مشغول به کار شده و از درآمد بالایی برخوردار شوند.

3. تحقیق و توسعه

رشته میکروبیولوژی در دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع فناوری پیشرفته کشور ترکیه بازار کار خوبی دارد. به همین دلیل متخصصان میکروبیولوژی می توانند در زمینه تحقیقات پایه و کاربردی میکروبیولوژی مشغول به کار شده و درآمد بالایی را کسب کنند.

4. آزمایشگاه‌های پزشکی

در کشور ترکیه آزمایشگاه‌ها، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی زیادی در رابطه با انجام آزمایش و تشخیص آن وجود دارد، که میکروبیولوژیست ها می توانند در آن مشغول به کار شوند. به همین خاطر می توان گفت بازار کار آزمایشگاه پزشکی این کشور بسیار قوی می باشد.

میزان درآمد رشته میکروبیولوژی در ترکیه

همان طور که می دانید کشور ترکیه از نظر اقتصادی کمی با مشکل مواجه شده است، که این موضوع باعث شده تورم و نرخ بیکاری این کشور بسیار بالا می باشد. اما جدا از این موضوع می توان گفت افرادی که در رشته میکروبیولوژی در صنایع مختلف این کشور مشغول به کار می شوند، از درآمد خوبی برخوردار هستند.

طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت میانگین درآمد صنایع مختلف رشته میکروبیولوژی اعم از صنعت داروسازی، غذایی، تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های پزشکی در بهترین حالت تقریبا تا حدود 17000 لیر است. اما مشاغل دیگر معمولا درآمدی حدود 8000 لیر در ماه دارند.

زیر شاخه های رشته میکروبیولوژی در ترکیه

رشته میکروبیولوژی در کشور ترکیه زیرشاخه و تخصص های متفاوتی دارد. در بخش زیر به بعضی از زیر شاخه های رایج آن اشاره شده است که عبارتند از:

 • گیاه شناسی
 • حشره شناسی
 • علوم کشاورزی
 • علوم دامی
 • جنگلداری
 • ژنتیک
 • باغبانی
 • فناوری نانو
 • علوم اعصاب
 • ویروس شناسی
 • جانور شناسی
 • بیوفیزیک
 • بیوتکنولوژی

اقامت دائم و تابعیت ترکیه

معمولا دانشجویان در کشور ترکیه، می توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی برای جستجوی شغل موردنظر خود به مدت یک سال در این کشور بمانند. بعد از مشغول شدن و اتمام 5 سال از ابتدای ورود خود می توانند برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهند. اگر درخواست اقامت دائم آن ها پذیرفته شود می توانند اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه کنند.

در آخر

در این مقاله به بازار کار رشته میکروبیولوژی در ترکیه اشاره شده است. اگر قصد تحصیل و مشغول به کار شدن در کشور ترکیه را دارید، ابتدا مطالب فوق را برای کسب اطلاعات بیشتر خوانده سپس اقدام به اشتغال در این کشور کنید.