برترین دانشگاه های دولتی ترکیه

بسیاری از مردم، ترکیه را تنها به عنوان مکانی، برای توریست و جاذبه های گردشگری می شناسند. اما بهتر است بدانید هر ساله متقاضیان بین المللی زیادی ترکیه را به عنوان کشوری ایده آل جهت تحصیل انتخاب می کنند.  به گونه ای که تا به امروز، نزدیک به 48 هزار دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در برترین دانشگاه های دولتی ترکیه (The best public universities in Turkey) هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برترین دانشگاه های دولتی ترکیه و برای داشتن آگاهی و جزییات درباره برترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل، تا انتهای متن همراه ما باشید.

 تحصیل در برترین دانشگاه های دولتی ترکیه

دلایلی که باعث شده ایرانیان زیادی برای زندگی و تحصیل، به این کشور مهاجرت کنند وجود جاذبه های توریستی، کیفیت بالای سیستم آموزشی، نبود نیاز به دریافت ویزای تحصیلی و هزینه های پایین تحصیل در ترکیه است. در سال 2018، ترکیه در لیست 50 کشور با سیستم آموزشی مدرن و قوی قرار گرفت و رتبه 43 را کسب کرد. عضویت در برنامه اروپایی بولونیا، امکان تحصیل به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی باعث شده تا برترین دانشگاه های دولتی ترکیه یکی از مقاصد تحصیلی برتر شناخته شوند. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتر در مورد پذیرش دانشگاه دولتی ترکیه بیان شده است.

وکیل مهاجرتی

 

تحصیل در ترکیه چه مزایایی دارد؟

 • برترین دانشگاه های دولتی ترکیه با توجه به رتبه بندی جهانی، برای سرمایه گذاری ارزشمند است.
 • دانشگاه های ترکیه به دانشجویان برتر، بورس تحصیلی ارائه می دهند، و دانشجویان می توانند امکان دریافت کمک های مالی برای تامین هزینه های خود در دانشگاه های خصوصی را، داشته باشند.
 • دانشگاه های ترکیه به دانشجویان این اجازه را می دهند، که یک ترم خارج از ترکیه تحصیل کنند. بنابراین دانشجویان تجارب آموزشی ارزشمندی به دست خواهند آورد.
 • بیشتر دوره های برترین دانشگاه های دولتی ترکیه، به زبان ترکی هستند. ولی بعضی دوره ها به زبان انگلیسی هم تدریس خواهند شد.
 • می توان با تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، زندگی جذاب با امکاناتی مانند: باشگاه های ورزشی و باشگاه های تفریحی، کنسرت و رویداد ورزشی را تجربه کرد.

دانشگاه های دولتی ترکیه

ورود به برترین دانشگاه های دولتی ترکیه سختی های خودشان را دارد؛ زیرا استاندارد های زیادی دارند. اما شهریه کمی دریافت می کنند. یک متقاضی خارجی باید مدارک زیادی ارائه بدهد، همچنین باید آزمون ورودی و زبان را با موفقیت بگذراند. به همین دلیل اکثر متقاضیان یک سال جلوتر به ترکیه می آیند، تا دوره ی زبان ترکی انگلیسی را بگذرانند. بیشتر متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، تمایل دارند در حوزه های علوم کاربردی، مهندسی، آموزش، هنر و علوم اجتماعی تحصیل کنند. برخی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه: دانشگاه بغازیچی، فنی خاورمیانه، دانشگاه استانبول، فنی استانبول و… هستند. در ادامه توضیحات مختصری درباره برخی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه ارائه خواهیم داد.

دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه آمریکایی خارج از ایالات متحده آمریکا می باشد و جزو یکی از اصلی ترین دانشگاه های تحقیقاتی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. دانشگاه بغازیچی یکی از دانشگاه های برتر و معروف دولتی در ترکیه می باشد که دارای چهار دپارتمان و دو دانشکده است و شامل تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های علوم طبیعی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، فیزیک، مهندسی برق و الکترونیک، علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی می شود. اگر برنامه تحصیل در یکی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه را دارید دانشگاه بغازیچی بهترین انتخاب است.

دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه در زمینه ی تحقیقات و توسعه علمی متمرکز شده است. استانبول دومین دانشگاه قدیمی فنی، جهان محسوب می شود. دانشگاه ATU یک مرکز پیشرو در زمینه ی مهندسی و معماری است. دانشگاه فنی استانبول از برنامه های تحقیقاتی فدراسیون بین المللی، به منظور افزایش ظرفیت تولید علم و فناوری در سطح بین المللی پشتیبانی می کند. این نکته را مد نظر بگیرید که پذیرش تحصیلی در این دانشگاه سخت است و نیاز به موفقیت در آزمون ورودی YOS و کسب مدرک زبان تومر را دارد. دانشگاه استانبول در حال حاضر 99 رشته کارشناسی، 192 کارشناسی ارشد، 12 مرکز تحقیقاتی، 14 دپارتمان آموزشی و 5 پردیس در نقاط مختلف استانبول دارد.

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East)

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه در شهر آنکارا است، که در زمینه ی علوم طبیعی و اجتماعی شهرت فراوانی دارد. دانشگاه خاورمیانه در حال حاضر 40 رشته کارشناسی، 97 کارشناسی ارشد، 62 رشته دکترا، در 5 دپارتمان آموزشی مجزا دارد. هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسیار پایین و همراه با کیفیت آموزشی بالا و مدارک معتبر دانشگاهی می باشد.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe)

حاجت تپه یک موسسه آموزشی دولتی در شهر آنکارا ترکیه می باشد. این دانشگاه توسط پرفسور Haluk Ozen تاسیس شده است. دانشگاه حاجت تپه یکی از معروف ترین دانشگاه های دولتی ترکیه در زمینه ی پزشکی محسوب می شود. دانشگاه حاجت تپه در حال حاضر بیش از 150 رشته کارشناسی و 200 رشته تکمیلی برای دانشجویان بومی و بین المللی دارد. رشته های اصلی این دانشگاه علوم انسانی، هنر، علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، فیزیک، علوم اجتماعی، تجارت، اقتصاد، حقوق و پزشکی است. حاجت تپه دارای دو پردیس آموزشی مجزا در شهر آنکارا است و در آخرین رنکینگ جهان دانشگاه های دنیا، در رتبه 534 قرار دارد.

دانشگاه استانبول

 این دانشگاه در دوره عثمانی تاسیس شده است. دانشگاه استانبول 2000 نیروی آکادمیک دارد و از 17 دانشكده، 5 پردیس و بیش از 50 هزار دانشجو تشکیل شده است. از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه به حساب می آید. دانشگاه دولتی استانبول در رشته های تجارت، اقتصاد، علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم اجتماعی، پزشکی، انسانی و هنر فعالیت می کند.

وکیل مهاجرتی

 

کدام دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم در ترکیه هستند؟

در رده ممتاز، دانشگاه های بیلکنت و بغازیچی هستند. در دسته های خوب، دانشگاه های حاجت تپه، استانبول، غازی، سابانجی، کوچ، فنی استانبول و فنی خاورمیانه قرار می گیرند. به عنوان رده های متوسط نیز دانشگاه های ایلول ازمیر، اژه، مرمره، چوکوروا، آنکارا، فنی ییلدیز می باشند.

گروه مشاورین دایان

گروه مشاورین دایان در ترکیه با همکاری وکلا و مشاورین مجرب، آماده ارائه خدمات مهاجرتی از طریق قانونی و به صورت تضمینی، هستند. برخی از خدماتی که دایان گروپ ارائه می دهند شامل موارد زیر می شود:

 • پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی
 • شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه
 • اخذ اقامت
 • برگزاری کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی تومر
 • خرید و فروش و اجاره ملک و مستغلات
 • و….

دایان گروپ بدون واسطه همراه با نتایج موثر و روش های به روز در بالاترین سطح کیفیت و با قیمت های منصفانه به هموطنان عزیز خدمات ارائه می دهد.

سخن پایانی

با توجه به امکانات مناسب و هزینه های تحصیل بسیار به صرفه و عادلانه در دانشگاه های دولتی به طور کلی ترکیه فرصتی بی نظیر برای تحصیل است. شما می توانید از راه های مختلفی مانند آزمون های، یوس، اس آی تی، پذیرش بدون کنکور و بورسیه تحصیلی برای تحصیل در برترین دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنید.