بورس ترکیه و راه ورود ایرانیان به آن   

بازار بورس ترکیه (Turkish stock exchange) می‌تواند انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری افراد باشد اما نکته مهم این است که باید با فضای بورس و نوع معاملات آن آشنا باشید تا بتوانید موفق شوید.

 این مهم با استفاده از راه‌کارهای جهانی و استفاده از تخصص کارشناسان کاربلد آسان خواهد شد.به طور کلی وارد شدن به بازار بورس نیاز به کسب اطلاعات کامل و تبحر دارد تا افراد با کم‌ترین میزان ضرر بتوانند سرمایه خود را چند برابر کنند.

نابلدی و نداشتن اطلاعات کافی می‌تواند به طور کلی پس انداز یک فرد را به باد دهد، راهی که دیگر برگشتی ندارد.

ما در این مقاله از سایت موسسه موسسه مهاجرتی دایان قصد داریم تا شرایط بورس ترکیه و راه ورود به آن را بیان کنیم پس اگر به این حوزه علاقه دارید آیا در حال فعالیت هستید با ما در ادامه همراه باشید.

چگونگی ورود به بورس ترکیه

وکیل مهاجرتی

بازار بورس این کشور به گونه‌ای است که می‌توان آن را از راه دور مدیریت کرد. نکته لازم در زمان بررسی بورس ترکیه توجه به یک ارتباط درست با فرد یا موسسه سرمایه گذاری امن است.

این کشور در سال‌های اخیر با ساختار اقتصادی، جمعیتی و جغرافیایی جایگاه خوبی در بین سرمایه‌گذاران ایرانی پیدا کرده است. حمایت از سرمایه گذاری خارجی سبب نوآوری‌های زیادی در قانون سرمایه گذاری خارجی شده که سرمایه گذاری در ترکیه را جذاب نمود. به علت قانون‌های مختلف این کشور خرید و فروش ملک در ترکیه هم تحت شرایط مختلف دارای پارامترهای مختلف خواهد شد پس به تمامی این موارد توجه کنید.

در ترکیه افرادی که سرمایه گذاران خارجی به حساب می‌آیند، می‌توانند با تعیین یک نماینده در ترکیه و بدون نیاز به حضور شخصی امور را اداره و مدیریت کنند.

بورس ترکیه و شرایط سرمایه‌گذاری در آن

سرمایه گذاری در بازار بورس کشور ترکیه پیچیدگی خاصی ندارد اما قطعاً دقت بالایی می‌طلبد. برای این کار در وهله اول لازم است که یک حساب بانکی در این کشور افتتاح کنید این نکته را فراموش نکنید که برخی از بانک‌های ترکیه مانند بانک زراعت، صندوق‌هایی دارند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بعد از افتتاح حساب، برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها اقدام کنید.

بعد از این مرحله با شناخت کامل از بازارهای بورس این کشور می‌توایند فعالیت خود را آغاز کنید.

زمانی که صحبت از بورس ترکیه می‌شود اغلب افراد  به بورس سهام فکر می‌کنند.

اما اوراق بهادار هم که مربوط به ابزارهای بدهی عمومی و خصوصی است در بورس سهام بلژیک تاسیس شد و به عنوان اولین بورس عادی در جهان شناخته شد.

اولین بازار بورس ترکیه در چاودار حیصار در سال‌های پایانی دویست سال بعد از میلاد مسیح تاسیس شد. بورس اوراق بهادار استانبول هم در سال ۱۹۲۶ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۳ با بورس طلا و بورس معاملات مدت‌دار و آتی ادغام شد.

بعد از گذشت سال‌ها و با پیشرفت تکنولوژی اکنون شما می‌توانید از طریق فضای مجازی و اینترنت به ابزارهای سرمایه گذاری بورس استانبول دسترسی پیدا کنید.

اگر شما قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید هم می‌توانید بسیاری از مراحل را با استفاده از فضای مجازی انجام دهید.

لازم به ذکر است که از اولین اقداماتی که برای سرمایه گذاری در بورس ترکیه باید انجام دهید یافتن یک موسسه واسطه افتتاح حساب سرمایه گذاری دارای مجوز از SPK که همان هیئت مدیره بازار بورس است داشته باشید.

نحوه سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه

 همانطور که اشاره کردیم بازار بورس ترکیه بستری را فراهم کرده است تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند از راه دور حساب خود را مدیریت کنند.

این مهم زمانی اتفاق می‌افتد که بررسی‌های لازم را روی بازار سهام ترکیه انجام داده باشید. ترکیه دارای ۷ بازار سهام مختلف است که عبارتند از:

  • بازار ملی

 شرکت‌هایی می‌باشند که بعد از پذیرش شرایط لازم وارد بورس شده‌اند.

  • بازار ملی ثانویه

در این بازار شرکت‌هایی هستند که انتظار می‌رود رشد بهتری داشته باشند.

  • بازار اقتصادی جدی

شرکت‌هایی در این بخش هستند که در حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کنند.

  • بازار ETF

مبادلات اصلی این شرکت‌ها بر اساس برگه‌های سهام صندوق‌های سرمایه گذاری می‌باشد.

  • بازار کوپن حق تقدم

این بازار حق تقدم کوپن برای بالا بردن سرمایه مورد نظر است

  • بازار عمده فروشان

در این بازار، سهام با حجم بالایی خرید و فروش می‌شود و مواردی را شامل می‌شود که از حیطه بازار ملی و بازاری ملی ثانویه بیرون است.

  • بازار شرکت تحت مراقبت

شرکت‌های این بخش با اطلاعات مخصوص به خود کار می‌کنند.

چگونه در بورس کالا درآمد کسب کنیم؟

وکیل مهاجرتی

اگر پس اندازی دارید و می‌خواهید آن را در بورس کالا سرمایه‌گذاری کنید بهتر است به جای پس انداز در حساب‌های بلند مدت آن را در بورس  بیاورید.

چنانچه قیمت سهامی که برای سرمایه‌گذاری در بورس ترکیه خریداری کرده‌اید مطابق با انتظار شما افزایش پیدا کند، شما با فروش سهام در قسمت موردنظر خود، سود بیشتری کسب کنید.

در صورتی که سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع کنید و یک سبد متعال بسازید می‌توانید با توزیع آن‌ها مدیریت درستی داشته باشید و خطرات را به کم‌ترین میزان برسانید.

برای اینکه بتوانید در زمان خرید سبد سرمایه‌گذاری تخمین دقیقی بزنید باید مدتی بر حرکت قیمت معامله خود در بازار نظارتی داشته باشید.

کلا آخر

اگر مایل به سرمایه‌گذاری در بورس ترکیه هستید پیشنهاد داریم به مطالب گفته شده دقت کنید و با نهایت آگاهی وارد این بازار شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین ارتباط با کارشناسان ما کافی است با شماره‌های درج شده در سایت موسسه مهاجرتی دایان تماس بگیرید تا هم از مشاوره‌های آن‌ها بهره ببرید و هم سوالات خود را بپرسید.