بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه 

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه مانند بسیاری از کشورهای دیگر اقدامی ضروری است. کسانی که موفق به اخذ اقامت ترکیه شده‌اند و تصمیم دارند  برای مدت طولانی در این کشور زندگی کنند، قطعاً به گواهینامه نیاز مبرم پیدا خواهند کرد. حالا اگر شما در ایران گواهینامه بین ‌المللی دریافت کرده‌اید تنها ۶ ماه از آن می‌توانید در ترکیه استفاده کنید و بعد از آن باید حتماً گواهینامه معتبر کشور ترکیه را دریافت نمایید. برای دریافت گواهینامه کشور ترکیه باید کارت اقامت موقت را داشته باشید و اگر قصد دارید بیشتر از ۶ ماه در ترکیه باشید باید از گواهینامه بین‌ المللی خود استفاده کنید. گروه مشاورین دایان گروپ قصد دارد در این مقاله شما را با بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه (Internationalization of driving license in Turkey)  آشنا کند تا بتوانید برای مدت طولانی و با خیال آسوده از آن استفاده کنید.

بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه

با توجه به قوانینی که در کشور ترکیه وجود دارد، افراد غیر ترک مقیم آن می‌توانند تا شش ماه با گواهینامه بین المللی رانندگی کنند. با توجه به توافق‌های صورت گرفته میان ایران و ترکیه اخذ گواهینامه بین المللی در ترکیه در مواردی برای ایرانیان آسان بوده و می‌توانند برای آن اقدام کنند.

گواهینامه رانندگی ترکیه ۱۰ سال اعتبار دارد و افراد بعد از گذراندن امتحان کتبی و عملی می‌توانند آن را دریافت کنند مگر اینکه گواهینامه فرد نامعتبر اعلام شود. نکته جالبی که در خصوص گواهینامه رانندگی ترکیه وجود دارد این است که این گواهی مانند کارت ملی اعتبار دارد و افراد می‌توانند کارهای حقوقی و بانکی خود را نیز با آن انجام دهند. گواهینامه ترکیه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا اعتبار بالایی دارد و بسیاری از این کشورها آن را به رسمیت می‌شناسند.

مزایای دریافت گواهینامه ترکیه

وکیل مهاجرتی

اگر شما برای بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه اقدام کنید در واقع یک مدرک معتبر دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید. با توجه به تحریم ایران و ممنوعیت استفاده از تبادلات مالی و جهانی قطعاً این گواهینامه می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد. شما با استفاده از آن می‌توانید تایید حساب کاربری سایت‌های پرداخت و فروش خارجی مانند آمازون و … را هم انجام دهید. در این خرید و فروش‌ها اگر می‌خواهید از قیمت خرید ماشین در ترکیه یا موارد این چنینی آگاه شوید، سعی کنید به مراکز و افراد با اعتبار مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه

زمانی که شما می‌خواهید گواهینامه رانندگی خود را در ترکیه بین المللی کنید و در واقع گواهینامه‌‌ای دریافت کنید که بتوانید برای مدت طولانی از آن استفاده نمایید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • کارت اقامت شخص به همراه کپی رنگی از پشت و روی کارت
 • گواهینامه ایرانی به همراه کپی رنگی آن
 • یک قطعه عکس پرسنلی ترجمه شده توسط سفارت
 • درخواستی که توسط مأمور موردنظر در اداره نفوس برای شما نوشته خواهد شد.
 • در روز راندو مشخص شده، این مدارک را به اداره نفوس محل زندگی تحویل دهید تا پرونده شما تشکیل شود، در صورتی که مدارکتان تایید شود وارد مرحله دیگری خواهید شد که حدود یک ماه طول خواهد کشید.
 • بعد از این که تاییدیه را گرفتید باید مدارک را جهت تهیه گواهینامه ترک ارسال کنید.
 • ترجمه مدرک تحصیلی، گواهی سلامت از مراکز بهداشتی و گواهی عدم سوء پیشینه از موارد دیگری است که باید به همراه داشته باشید.
 • دو قطعه عکس
 • اصل و کپی کیملیک
 • پرداخت فیش
 • پرداخت هزینه اداره پلیس

مراحل اخذ گواهینامه در ترکیه

وکیل مهاجرتی

برای بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول

در ابتدا باید مدارکی که گفته شد را به سفارت و کنسولگری ایران در شهری که اقامت دارید ببرید و در پایان یک هفته بعد از ارائه مدارک، یک برگه به نام Aposti به شما تحویل داده می‌شود که اصالت مدارک داده شده را تضمین می‌کند.

مرحله دوم

برای مرحله دوم بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه ، باید به یک بیمارستان بروید تا گواهی تایید سلامت بگیرید. این مرحله شبیه به دریافت گواهی سنجش بینایی برای گواهینامه در ایران است.

مرحله سوم

در این مرحله باید آخرین مدرک تحصیلی خود را به دارالترجمه ببرید و حتما آن را به زبان ترکی ترجمه کنید. اگر می‌خواهید برای اخذ اقامت ترکیه هم اقدام کنید، به مراحل این چنینی توجه کنید چرا که همه این موارد مانند یک زنجیر به یکدیگر مرتبط هستند. بعد از ترجمه مدرک تحصیلی باید آن را به اداره ثبت ترکیه ببرید.

مرحله چهارم

مدارکی که تهیه کردید را باید به اداره نفوس منطقه خود ببرید. بعد از ارائه این مدارک یک فیش به شما داده می‌شود که باید آن را به بانک ببرید و پرداخت کنید. بعد از این پرداخت‌، گواهینامه رانندگی بعد از ده روز به آدرس شما ارسال خواهد شد.

هزینه دریافت گواهینامه در ترکیه

بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه هزینه‌های متفاوتی دارد که در پروسه دریافت آن باید پرداخت شود. اولین هزینه مربوط به ترجمه گواهینامه و تایید آن است. بخشی دیگر مربوط به تست سلامت است برای مثال هزینه مشخص شدن گروه خونی، ۱۵ لیر است.

این هزینه‌ها تا زمانی است که شما هنوز در ایران هستید، زمانی که بخواهید در کلاس‌های تئوری شرکت کنید باید هزینه‌های خاص آن را پرداخت نمایید.

محدودیت‌های سنی برای اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

شرایط سنی برای افرادی که قصد اخذ گواهینامه رانندگی دارند عبارتند از:

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن 16 سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E، F و G متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاسA  بیست (20) سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E ، 21 سال است
 • حداقل سن لازم برای کلاس‌های رانندگی D و DE، ۲۴ سال است.

سخن آخر

همانطور که تا اینجا متوجه شدید بین المللی کردن گواهینامه رانندگی در ترکیه نیاز به صرف وقت و هزینه دارد، در نتیجه برای موفقیت بیشتر، حتماً قبل از اقدام با متخصصین در این زمینه مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. گروه مشاورین دایان گروپ با داشتن متخصصین زبده و ماهر شما را به بهترین شکل راهنمایی خواهند کرد. برای ارتباط با کارشناسان ما کافی است با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.