تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه

تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه (Studying in the field of industrial engineering in Turkey) یکی از آرزوهای اکثر دانشجویانی است که به فکر درآمد بالا بعد از فارغ‌التحصیلی می‌‌‌باشند. جدای از خود رشته، کشور انتخاب شده برای ادامه تحصیل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تعداد دانشجویانی که کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌‌‌‌کنند، روز به روز در حال افزایش است. به طوری که گفته شده در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیلات خود را تکمیل کرده‌‌‌‌اند.

این کشور به دلیل هزینه‌‌‌های ارزان زندگی، کیفیت بالای آموزشی، آسانی پذیرش دانشگاه دولتی ترکیه و پذیرش دانشگاه خصوصی در ترکیه و … به کشوری محبوب و معروف برای افراد متقاضی این رشته در خارج شناخته شده است. البته زیبایی و جاذبه‌‌‌‌های گردشگری فراوان این کشور و همسایه بودن آن با ایران به طوری که بیشتر آداب و رسوم‌‌‌مان شبیه هم است نیز دلایل دیگری برای افراد می‌‌‌باشند.

نا‌‌‌گفته نماند که ترکیه هر ساله تعداد زیادی دانشجو را به عنوان بورسیه قبول می‌‌‌کند.  هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی، هزینه‌‌‌‌های مسافرتی و … را تحت پوشش خود قرار می‌‌‌‌دهد. در این مقاله از سایت گروه مشاورین دایان گروپ سعی بر این داریم که شما را با تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه آشنا کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

رشته مهندسی صنایع چه نوع رشته‌ای است؟

وکیل مهاجرتی

به طور کلی افرادی که در کنکور ریاضی فیزیک شرکت کرده‌‌‌اند؛ توان ورود و ادامه تحصیل در شاخه مهندسی صنایع را دارند. این رشته به دلیل بازار کار بسیار خوب خود، جز رشته‌‌‌‌های محبوب قرار گرفته است.  به دلیل گستردگی و تنوع شغلی این رشته، در هر کشور موقعیت‌‌‌های شغلی متفاوتی داشته چنانچه که افراد فارغ‌التحصیل مهندسی صنایع توان ورود به حیطه فعالیت‌‌‌‌هایی همچون مدیریت کارخانه‌‌‌‌ها، افزایش دادن کیفیت محصولات، هدفمند‌‌‌سازی منابع انسانی جهت افزایش بهره‌‌‌‌وری، تحلیل و تفسیر امور، کمک و حمایت از محیط زیست با کاهش ضایعات کارخانه‌‌‌‌ها و کار‌‌‌هایی از این قبیل، نظم دادن و اصولی کردن فعالیت‌‌‌ها در بخش صنعت، کنترل و مدیریت فرآیند تولید و … را دارا می‌‌‌‌باشند.

عموما این افراد در بخش‌‌‌‌ها و مراحل مختلف تولید محصولات و خدمات می‌بایست با ارائه بهترین راهکار جهت صرفه‌‌‌‌جویی در کلیه انرژی‌‌‌ها و منابع انسانی، فعالیت کنند. به طوری که تمرکز و فوکوس اصلی آن‌‌‌ها باید روی انسان و منابع انسانی یک کارخانه باشد. پس این رشته‌ خوب را باید در بهترین دانشگاه ادامه داد، در ادامه گروه مشاورین دایان گروپ لیستی از بهترین دانشگاه‌‌‌‌های ترکیه را برای ادامه تحصیل برای شما جمع‌آوری کرده‌‌‌‌اند.

تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه در کدام دانشگاه؟!

تحصیل در رشته مهندسی صنایع، به دلیل اهمیت این رشته برای متقاضی مهاجر می‌بایست در بهترین دانشگاه کشور مورد نظر صورت پذیرد که کشور مورد نظر ما ترکیه می‌‌‌باشد.

کشور ترکیه تحصیل در این رشته را با دو زبان ترکی و انگلیسی برای متقاضیان ارائه کرده است و این را به انتخاب خود دانشجو قرار داده، به طوری که دانشجو با توجه به دانشگاه مورد نظر و شرایط خودش یکی از این دو زبان را انتخاب خواهد کرد. این کشور امکان تحصیل در رشته مذکور را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ممکن کرده است به صورتی که طول تحصیل کارشناسی ۴ ساله، کارشناسی ارشد ۲ ساله و دکتری نیز ۴ ساله خواهد بود.

همانطور که می‌‌‌‌‌دانید شرایط تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است بنابراین ما در ادامه به معرفی چند دانشگاه و شرایط و ضوابط خاص آن‌ها پرداخته‌‌‌ایم.

بهترین دانشگاههای ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع

از جمله این دانشگاه‌‌‌ها که تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه را ممکن کرده‌اند، می‌‌‌توان به دانشگاه آیدین استانبول، بیلکنت ترکیه و سابانجی ترکیه اشاره کرد که جز برترین دانشگاه‌‌‌‌ها می‌‌‌باشند و دیگر دانشگاه‌‌‌های ارائه‌دهنده این رشته عبارت‌‌‌اند از:

_ اول دانشگاه باهچه شهیر

_ دانشگاه MEF استانبول

_ اخر دانشگاه آتلیم

در ادامه به بررسی شرایط و ضوابط مورد نیاز دو دانشگاه برتر آیدین استانبول و بیلکنت ترکیه می‌‌‌پردازیم.

تحصیل در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه آیدین استانبول

وکیل مهاجرتی

رشته‌ مذکور در این دانشگاه با اساتید برتر و کیفیت آموزشی بالا به زبان انگلیسی ارائه می‌‌‌شود. این دانشگاه دارای ضوابط و شرایط خاص خود است که متقاضی علاقمند به این رشته و این دانشگاه می‌بایست این مدارک را داشته باشند و به دانشگاه ارائه کند، این مدارک عبارت‌‌‌‌‌اند از:

_ ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و کپی ترجمه رسمی این مدرک به زبان ترکی یا انگلیسی

_ داشتن ریز نمرات دوره دبیرستان و کپی ترجمه رسمی این مدرک به زبان ترکی یا انگلیسی

_ دادن فتوکپی تمامی صفحات گذرنامه

_ اخذ حداقل حدود ۶۰ درصد از نمرات دروس دبیرستان

_ برای متقاضیانی که زبان رسمی انگلیسی ندارند، اخذ نمره ۷۹ از آزمون تافل به دلیل تدریس دروس با زبان انگلیسی در این دانشگاه

_ تبصره این دانشگاه برای افرادی که نمره لازم در آزمون تافل را کسب نکرده است، می‌بایست در آزمون مهارت زبان انگلیسی که خود دانشگاه برگزار می‌‌‌کند شرکت کرده و نمره لازمه را به دست آورند‌.

نا‌‌‌گفته نماند که شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی برای یک سال حدود ۶۰۰۰ لیر است.

تحصیل در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت یکی دیگر از دانشگاه‌‌‌‌های برتر این کشور است که این دانشگاه هم مانند دانشگاه آیدین استانبول، امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه را به زبان انگلیسی فراهم کرده است. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در این دانشگاه عبارت‌‌‌‌اند از:

_ ارائه مدرک دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی که حداقل معدل ۱۷/۵ از ۲۰ را دارا باشد.

_ داشتن سطح بالای آموزش گواهی عمومی ( GCE) یا داشتن و ارائه حداقل درجه سه در آزمون A Level کمبریج بین‌المللی

_ واجد مدرک کارشناسی بین‌المللی (IB) با کسب حداقل نمره دیپلم ۲۸ از نمره کامل ۴۵

_ دارا بودن مدال طلا، نقره یا برنز در یکی از المپیاد‌‌‌‌های علمی. یا بین‌المللی آن هم در صورتی که این مدال می‌بایست توسط شورای تحقیقات علمی و فنی ترکیه پذیرفته و به رسمیت شناخته شده باشد.

_ شرکت در آزمون SAT و ارائه ریز نمرات خود به شرط اینکه بخش استدلال دارای حداقل نمره ۹۰۰ از ۱۶۰۰ در دروس ریاضی و مطالعه انتقادی و در بخش موضوعی هم باید حداقل نمره ۵۰۰ از ۸۰۰ را در دو بخش مربوط به رشته انتخابی کسب نمایید.

شهریه این دانشگاه بدون مالیات آن حدود ۱۲۰۰۰ دلار تا ۱۳۵۰۰ دلار در سال است که بسته به سال پذیرش متقاضی است.

کلام آخر

با توجه به مطالب نگاشته شده به کارایی این رشته پر‌‌‌‌طرفدار در دانشگاه‌‌‌های مختلف پی بردید. چنانچه به سوال و ابهامی در این مورد یا مواردی همچون پذیرش دانشگاه در ترکیه، پذیرش دانشگاه دولتی ترکیه، پذیرش دانشگاه خصوصی در ترکیه، کلاس تومر و … داشتید کافی است با شماره‌‌‌‌های که در زیر درج شده تماس بگیرید. و با گروه مشاورین دایان گروپ که سال‌‌‌ها تجربه در این باب دارند،  ارتباط بر‌‌‌قرار کنید. امیدواریم به پاسخ مورد نظر خود برسید و این مطالب از تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه برایتان مفید و سودمند بوده باشد.