تحصیل رایگان در ترکیه

کشور ترکیه جز ده کشور برتر برای تحصیل و موقعیت شغلی یک فرد است، البته این کشور به دلیل داشتن هزینه مناسب برای تحصیل و همچنین داشتن شرایط مناسب برای زندگی افراد، به یک کشور محبوب تبدیل شده است. اگر شما هم می خواهید در مورد شرایط تحصیل رایگان در ترکیه (Free education in Turkey) بدانید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

چرا تحصیل در ترکیه؟

تحصیل رایگان در ترکیه بسیار راحت تر و آسانتر از سایر کشور های اروپایی می باشد. زیرا دولت ترکیه از لحاظ علمی، سطح دانشگاه های خود را ارتقا داده است. همچنین امکان دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی خود را فراهم نموده.

ترکیه به خاطر داشتن دانشگاه های بین المللی همراه با استاندارد های بالای آموزشی، شرایط خاص و زیبای جغرافیایی و فرهنگی خود مقصد بسیاری از دانش اموزان مخصوصا افراد ایرانی است. دانشجویان ایرانی هم شانس این را دارند تا بتوانند با اتکا به توانایی های خود و مشاوره و راهنمایی دایان گروپ به راحتی و با آسودگی خاطر برای پیشرفت خود قدم بردارند.

مزایای تحصیل رایگان در ترکیه و بررسی چگونگی آن

یکی از دلایلی که ترکیه مقصدی عالی و خاص برای افراد تبدیل شده، بورسیه های متعدد تحصیلی است که به دانشجویان بین المللی عرضه می کند. بهترین قدم برای تحصیل رایگان در ترکیه، دریافت بورسیه تحصیلی است و در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت که چگونه رایگان در ترکیه تحصیل کنیم و توضیحات مختصری درباره هر یک از آن ها خواهیم داد.

 

وکیل مهاجرتی

 

 • داشتن رزومه تحصیلی

سعی کنید با کمک مشاور و توانایی های خود یک رزومه عالی برای خود بنویسید. هر کدام از فعالیت هایی که دارید یکی از معیارهای مهم در تحصیل محسوب می شود مانند: داشتن نمرات بالا و نوآوری یا فعالیت هایی که دارید. هرچه شما توانایی ها و مهارت خود را بالا ببرید و نمرات بالاتری داشته باشید شانس قبولی شما در دانشگاه و گرفتن بورسیه  بیشتر خواهد بود.

 • تحقیق در مورد تحصیل رایگان در ترکیه

به طور قطع می توان گفت: اکثر دانشگاه های دولتی موجود، در ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند. تنها کار مهمی که می توانید برای پیشرفت و آینده خود انجام دهید، این است که دانشگاه هایی که رایگان هستند را لیست و پیدا کنید. شرایط گرفتن بورسه هر یک دانشگاه را مطالعه کرده و بعد از بررسی های لازم، دانشگاه هایی که با شرایط شما مناسب هستند را لیست کنید.

 • ارسال مدارک به دانشگاه مورد نظر

بعد از انتخاب دانشگاه با شرایط مناسب اقدام بعدی این است که مدرک و رزومه ای که از قبل حاضر کرده اید را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. یکی از بهترین مزایا برای تحصیل رایگان در ترکیه علاوه بر سطح علمی بالا، شهریه خیلی کم آن ها است. بنابراین شما می توانید بهترین دانشگاه ها را، با شرایط مناسب انتخاب کنید و رزومه خود را ارسال کرده و شانس قبولی بیشتری برای قبولی داشته باشید.

 • برنامه دقیق داشته باشید

برای تحصیل رایگان در ترکیه، تنها قبولی در آن در دانشگاه کافی نیست. شما برای اینکه بتوانید در آنجا زندگی کرده و به تحصیل هم بپردازید نیاز به برنامه دقیق دارید. یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور این است که علاوه بر تحصیل، ادامه زندگی نیز ارزان و مقرون به صرفه است. اگر نتوانستید از دانشگاه بورسه تحصیلی بگیرید جای نگرانی نیست. دانشگاه های دولتی بسیاری هستند که خوابگاه های ارزانی در اختیارتان قرار می دهند.

 • کار در هنگام تحصیل

ترکیه قوانین سختی برای کار در هنگام تحصیل دارد. اما اگر شما قصد دارید در کنار تحصیل کار کنید، می توانید بعد از اخذ اقامت ترکیه و همچنین اقامت تحصیلی، مجوز کار هنگام تحصیل را از دولت ترکیه را بگیرید. چند مورد از کارهایی که می توانید حین تحصیل در این کشور انجام دهید عبارت اند از:

 • تدریس خصوصی

 • کار های پاره وقت در رستوران یا کافه

 • و…

 

وکیل مهاجرتی

 

چند نوع از مزایای تحصیل رایگان در ترکیه، شامل موارد زیر می شود:

 • شهریه های تحصیل در این کشور کم است (بسیاری از خدمات نیز به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان یا دانشجویان قرار می گیرد)
 • می توان هنگام تحصیل به کار های پاره وقت نیز پرداخت (مانند تدریس خصوصی˛ فرینلسر و یا کار در کافه و..)
 • هزینه های بسیار کم و مناسبی برای زندگی و تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد.
 • یکی از مهم ترین کارها برای تحصیل رایگان در ترکیه باید انجام داد یاد گرفتن زبان است. نه تنها کشور ترکیه بلکه برای ورود به هر کشوری هم برای تحصیل و هم برای زندگی یاد گرفتن زبان همان کشور ضروری است.
 • یکی از موضوعات دیگر آزمون سراسری یوس است. این آزمون برای تمامی دانشجویان خارجی الزامی است برای تحصیل رایگان در ترکیه در صورت قبولی در این آزمون می توان وارد دانشگاه شد. البته برای ورود به دانشگاه ترکیه نیاز به سنی خاص نیست. هر فردی که دارای دیپلم باشد و در آزمون یوس شرکت کند و نمره قبولی را کسب کند به راحتی وارد دانشگاه می شود.
 • از نظر مدرک دانشگاهی در این کشور کاملا معتبر بوده و در تمام کشور های دیگر نیز معتبر می باشد.
 • همچنین دانشگاه به دانشجویانی که توانسته اند به صورت رایگان در ترکیه بورسیه بگیرند، هزینه ای برای سفر به کشور ترکیه اهدا می کند. همچنین هزینه ی ثبت نام ورودی و برگشت از ترکیه بعد از فارغ التحصیلی نیزدانشگاه به آن ها پرداخت می شود.
 • همچنین کسانی که بورسیه تحصیلی دارند اما نتوانسته اند مدرک زبان ترکی بگیرند. این امکان را دارند به صورت رایگان یک دوره ی یک ساله را به زبان ترکی بگذرانند و مدرک زبان را اخذ کنند.

سخن پایانی

 شرایط تحصیل رایگان در ترکیه نیاز به زمان و انرژی و تلاش زیادی دارد. زیرا ترکیه کشوری محبوب است که دارای شرایط ، خدمات و سطح علمی بالایی است. به گونه ای که خواهان قبولی در دانشگاه های دولتی در این کشور، زیاد است. اگر موفق شدید که به یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه راه پیدا کنید شانس بزرگی بدست آورده اید،  زیرا همانطور که گفته شد تحصیل در این کشور، شرایط و مزایای عالی دارد و همچنین از نظر فرهنگی با کشور ما تفاوت زیادی ندارد.