تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه

.در خصوص تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه (Studying nursing without entrance exam in Turkey) چه می‌دانید؟ بسیاری از افراد در کشور ایران حضور دارند اما علاقه به پشت کنکور ماندن و هدر دادن عمر خودشان ندارند. برخی از آن‌ها تصمیم می‌گیرند تا در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه آزاد، پیام نور و… به تحصیل بپردازند. این در حالی است که برخی دیگر نیز مسیر بهتر و شاید سخت‌تری را برای ادامه راه انتخاب می‌کنند.

مهاجرت کردن به یک کشور دیگر و تحصیل در ان کشور چیزی است که این افراد انتخاب می‌کنند. امروز قصد داریم تا در مورد موارد مختلفی که در خصوص تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه مطرح شده است صحبت کنیم و اطلاعات بهتر و بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط کلی برای تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه

برای آن که بتوانید در کشور ترکیه به تحصیل بپردازید لازم است در مورد چند مؤلفه مهم در ابتدا اطلاع داشته باشید. در صورتی که این شرایط عمومی و کلی را داشتید، می‌توانید به ادامه مقاله پرداخته و دیگ شرایط لازم برای این کار را نیز در نظر بگیرید.

مدرک دیپلم

شرط اول آن است که شما در ایران دارای دیپلم ۱۲ ساله باشید. یعنی باید در ایران تمام دروس دبیرستان خود را تمام کرده باشید و هیچ گونه مردودی یا امتحان جا افتاده‌ای در کارنامه شما نباشد. این شرط را اکثر افراد دارند و از این بابت مشکل زیادی وجود ندارد.

وکیل مهاجرتی

گپ تحصیلی

مورد بعدی که در خصوص تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه مطرح می‌شود مربوط به گپ تحصیلی است. که بین زمان دیپلم گرفتن شما تا زمان اقدام به ورود به دانشگاه‌های پرستاری در ترکیه است. این زمان نباید بیشتر از ۲ الی ۳ سال طول کشیده باشد. یعنی در بهترین حالت شما می‌توانید بلافاصله پس از گرفتن مدرک دیپلم اقدام به مهاجرت کنید و در بدترین حالت نیز نهایتاً تا ۳ سال پس از اخذ مدرک دیپلم برای این کار فرصت دارید. بنابراین اگر در سن مناسبی هستید، بهتر است تا قبل از اینکه این فرصت را از دست بدهید، برای این کار اقدام نمایید.

دانش زبانی

مورد بعدی در خصوص دانش زبانی شما است. ترکیه کشوری است که زبان رسمی آن ترکی می‌باشد، اما شما برای تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه نیاز به داشتن مدارک مربوط به زبان انگلیسی را نیز دارید. این مدارک ثابت می‌کنند که شما می‌توانید بر سر کلاس‌های انگلیسی زبان حضور پیدا کرده و مشکلی از این بابت نداشته باشید.

آزمون‌های لازم برای ورود به دانشگاه

اما چه آزمون‌هایی را برای ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی ترکیه باید پشت سر بگذارید تا امکان ثبت نام و قبولی در این دانشگاه‌ها را پیدا کنید. به طور کلی دو آزمون وجود دارد که مهاجران و دانشجویان خارجی باید آن‌ها را پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد دانشگاه‌های دولتی ترکیه شوند. برخی از افراد هستند که این آزمون‌ها را نمی‌گذرانند اما این افراد دارای شرایط‌های بسیار خاص و ویژه‌ای بوده و صرفاً نمی‌توان آن‌ها را تعمیم به کل دانشجویان داد.

آزمون YOS

اولین ازمونی که باید بتوانید پشت سر بگذارید آزمونی است که صرفاً مخصوص دانشجویان خارجی و افراد غیر ترکیه‌ای می‌شود که درخواست تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند. در این دانشگاه‌ها معمولاً می‌توانید تمام رشته‌های مدنظرتان را انتخاب کنید، اما ابتدا باید از سد این آزمون عبور نمایید.

محتوای این آزمون شامل سؤالات ریاضی و سؤالات و تست‌های مربوط به هوش یا همان آی کیو می‌شود. نکته مهم دیگر در مورد این آزمون نیز در خصوص آن اس که اگر قصد تحصیل در هر کدام از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا دارؤسازی را داشته باشید. به طور حتم نیاز به داشتن مدرک این آزمون نیز دارید. معمولاً این آزمون در دیگر کشور‌ها از جمله کشور‌های عربی همسایه خلیج فارس هر ساله برگزار می‌شود و دانشجویانی که قصد گرفتن این مدرک را دارند می‌توانند در موعد مقرر در این آزمون ثبت نام نمایند.

زمانی که برای ثبت نام در آزمون YOS در نظر گرفته شده است، بین ماه فوریه و‌آوریل است و زمانی که خود آزمون برگزار می‌شود نیز بین ماه های‌آوریل تا ژوئن هر سال می‌باشد.

وکیل مهاجرتی

آزمون SAT

تا اینجا در خصوص آزمون YOS توضیح دادیم، اما آزمون بعدی که می‌خواهیم معرفی کنیم مربوط به آزمون SAT می‌شود. ویژگی‌های آزمون SAT چیست؟ برخلاف آزمون YOS، آزمون SAT در واقع مربوط به یک مؤسسه آمریکایی می‌شود و در دو سطح SAT ۱ و SAT ۲ برگزار می‌گردد. مدرک آزمون SAT ۱ را می‌توانید در تمام دانشگاه‌های موجود در استانبول و به طور کلی ترکیه ارائه کنید. و در صورت داشتن دیگر شرایط لازم برای تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه، در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید.

جمع‌بندی

موارد مطرح شده در خصوص تحصیل پرستاری بدون کنکور در ترکیه می‌توانند به شما کمک کنند که بهترین گزینه را در اختیار داشته باشید. که بتوانید تصمیم اصولی و منطقی را برای خودتان بگیرید. ممکن است با خواندن مطلب فوق هزاران سؤال در ذهن شما شکل گرفته باشد که در این مقاله به آن‌ها پاسخ نداده باشیم. برای آن که بتوانید پاسخ تمام سؤالات خودتان را دریافت کنید، بهتر است به دایان گروپ مراجعه کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن راهنمایی‌های لازم را از آن‌ها دریافت نمایید.

این گروه می‌توانند در زمینه‌های مختلف دیگری همچون اخذ پاسپورت ترکیه و همچنین پذیرش دانشگاه در ترکیه به شما کمک کنند که با ساده‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن به خواسته و نیت خود برسید.