تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

ترکیه به عنوان کشور همسایه ما ایرانی ها یکی از پر طرفدار ترین کشورها برای تحصیل است. خیلی از ما به دنبال این هستیم که شرایط ترکیه برای مهاجرت را متوجه شویم تا ببینیم که آیا می توانیم به این کشور سفر کنیم یا خیر. در این مقاله از دایان گروپ سعی کردیم اطلاعات جامع و تکمیلی در مورد تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم تا اگر قصد انجام این کار را دارید، با اطلاعات بیشتری به سراغ آن بروید‌.

مطالب مرتبط :

شرایط تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

اگر قصد تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را دارید، اولین شرطی که برای شما در نظر گرفته می شود، این است که مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشید. در غیر این صورت به شما ویزا تعلق نمی گیرد.

در حقیقت برای اینکه بتوانید به این رشته ورود پیدا کنید، باید نمرات خوبی در دیپلم کسب کرده باشید. معمولا دانشگاه های متفاوتی در ترکیه وجود دارند که رشته پزشکی را ارائه می دهند. نوع اول مربوط به دانشگاه های دولتی است که برای ورود به آن باید آزمونی را پشت سر بگذارید و همچنین باید مسلط به زبان ترکی و انگلیسی باشید اما مزیت این است که هزینه‌ های آن نسبت به دانشگاه خصوصی پایین تر است.

نوع دوم هم همان دانشگاه های خصوصی هستند که باز هم آزمون ورودی دارند و حتما باید زبان انگلیسی بلد باشید.

نکته دیگر این است زمانی که شما موفق به تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه می شوید؛ باید به مدت یک سال در کالج دوره بگذرانید که همان دوره پیش نیاز رشته پزشکی است که در کل دانشگاه های دنیا این دوره را در نظر می گیرند و ترکیه هم این استاندارد را رعایت کرده است که معمولاً دوره پیش پزشکی دو سال به طول می انجامد.

در نهایت ناگفته نماند روش دیگری هم وجود دارد و آن هم این است؛ افرادی که می خواهند در آزمون های مختلف شرکت کنند، می توانند درخواست تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور به کشور ترکیه را بدهند.

مدارک مورد نیاز برای پزشکی بدون کنکور در کشور ترکیه

اگر قصد تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را دارید، یک سری مدارک هستند که باید آنها را ارائه دهید اما بدین معنا نیست که امکان دارد در هر دانشگاهی که دوست داشتید، در ترکیه تحصیل کنید. در حقیقت شما می توانید فقط در چند مورد از دانشگاه های خصوصی تحصیلات خود را به انجام برسانید و بدین منظور مدارکی که نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

  • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • کارنامه مربوط به دوره دیپلم با ترجمه معتبر به زبان انگلیسی یا به زبان ترکی
  • کارنامه پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان نظام قدیم آموزش و پرورش
  • مدارک مربوط به زبان انگلیسی که می تواند تافل، آیلتس یا دیگر آزمون های معتبر جهانی باشد.

دانشگاه های معتبر برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه تعدادی از دانشگاه ها هستند که بیشتر از سایرِ دانشگاه ها، دانشجو می پذیرند و می توانند از دانشگاه های برتر در این زمینه به حساب بیایند که بهترین های آن شامل دانشگاه آتاتورک، دانشگاه استانبول و دانشگاه قاضی است که بدون کنکور هم در رشته پزشکی پذیرش دارد.

همه چیز درباره مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی پزشکی در ترکیه

اگر شما هم داوطلبِ تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه هستید، خوشبختانه امکان این را دارید تا به صورت موقت یا نیمه وقت در این کشور مشغول به کار شوید. منظور از شغل نیمه وقت همان امور دانشگاهی است و شما زیر دست افراد مجرب کار می کنید. همچنین می توانید با ویزای کار هم اقامت ترکیه را بگیرید و با توجه به مدرک پزشکی که دارید، در آنجا مشغول به کار شوید. اگر هم به زبان ترکی مسلط هستید، کافی است مجوز کار گرفته و اقامت موقت کسب کنید و مشغول به کار شوید و بعدها اقامت خود را به دائمی تبدیل کنید.

وکیل مهاجرتی

کلام آخر

همانطور که در مقاله هم گفته شد؛ امروزه پزشکی بخصوص در ترکیه جزو رشته های پرطرفدار است. به همین دلیل خیلی از شما هم به دنبال تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه هستید که ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم تا با آگاهی بیشتر به سراغ انتخاب این رشته در این کشور بروید.