تحصیل کارشناسی در ترکیه

ترکیه به عنوان یک کشور پرطرفدار بین ما ایرانی ها شناخته شده است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه متقاضیان زیادی وجود دارد‌. شاید شما هم بخواهید راجع به تحصیل در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید.اگر به دنبال تحصیل کارشناسی در ترکیه هستید، این مقاله مخصوص شماست. زیرا ما راجع به شرایط تحصیل در این کشور با شما صحبت می کنیم تا با اطلاعات بیشتری بتوانید اقدام کنید. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه

بهتر است از همین اول به سراغ اصل مطلب برویم و بگوییم که برای تحصیل کارشناسی در ترکیه باید چه شرایطی داشته باشید. از زمان های گذشته تا به همین الان رشته های خیلی متنوع و گسترده‌ای برای تحصیل در کشور ترکیه وجود داشته اند که در زمینه های مختلف مثل معماری؛ هنر و علوم تدریس انجام می دهند. از آنجایی که تکنولوژی پیشرفت کرده، دانشجویان می‌ توانند یک جستجوی ساده در مورد رشته مورد علاقه خود داشته باشند و اقدام به تحصیل کنند‌. یعنی شما باید مدرک کارشناسی را در بخش علوم یا هنر دریافت کنید که در بخش علوم تمرکز بیشتر روی پژوهش تحقیق و مهارت های ریاضی است یا اینکه به بخش هنر بروید که حداقل روی برقراری ارتباط در جامعه، گسترش نگاه منتقدانه و یادگیری تئوری ها و مفاهیم است. شما از این طریق می توانید وارد ترکیه شوید و اقدام به تحصیل کارشناسی در این کشور کنید که در هر دو بخش بین ۳ الی ۴ سال زمان نیاز دارید.

یکی از الزامات شروع تحصیل کارشناسی در ترکیه این است که شما مدرک دیپلم خود را ارائه دهید. یعنی اگر می خواهید پذیرش تحصیلی در ترکیه را برای این مقطع بگیرید، مدرک دیپلم شما باید ترجمه شده و اسکن شده باشد. از این طریق می‌ توانید در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنید.

اینجا بخوانید: تحصیل دکتری در ترکیه

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه بستگی به دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی شما دارد اما به طور کلی می توانیم بگوییم با توجه به کیفیتی که برای آموزش وجود دارد، هزینه تحصیل در این کشور نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی به صرفه تر است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی در ترکیه

اگر به دنبال پذیرش تحصیل کارشناسی در ترکیه هستید، شرایط و مدارکی هستند که باید آنها را دارا باشد که باز هم گفتیم بستگی به دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود اما به هر حال شما می‌توانید تحقیقات کافی را انجام دهید و با انتخاب نهایی وارد یکی از این دانشگاه‌ ها شوید که ارائه مدارک زیر برای همه آنها الزامی است:

 • ارائه سوابق تحصیلی
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن و کپی از مدرک دیپلم
 • رزومه
 • نتیجه قبولی در آزمون ها
 • مدارک بورسیه تحصیلی
 • توصیه‌ نامه
 • نمونه کارهای گذشته

با توجه به تمام شرایط بالا، شما باید مدرک زبان هم ارائه بدهید و اثبات کنید که مهارت زبانی دارید. مدارک زبانی که مورد تایید ترکیه قرار می گیرد، شامل PTE Academic، TOFEL و C1 Advanced یا C2 Proficiency می شود.

مزایای تحصیل در کشورِ ترکیه

مزایای تحصیل کارشناسی در ترکیه موارد زیادی را شامل می‌شود اما به هر حال شما باید به طور مشخص با این مزایا آشنایی داشته باشید تا عزم خود را جزم کنید و از دیگران پیشی بگیرید و این فرصت را از دست ندهید. به طور مختصر می‌ توانیم بگوییم که مزایای تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر است:

 • هزینه تحصیل شما نسبت به خیلی از کشورها مخصوصاً کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است‌
 • هزینه زندگی مناسبی خواهید داشت.
 • بورسیه های تحصیلی به شما تعلق می گیرد.
 • فرهنگ کشوری که در آن زندگی می کنید، از فرهنگ آسیا و اروپا تشکیل می شود که خیلی با ما ایرانیان فاصله ندارد.
 • می توانید در تاریخ باستان جستجو و گشت و گذار کنید و لذت ببرید.

کلام آخر

تحصیل کارشناسی در ترکیه یکی از اقداماتی است که خیلی از افراد به آن علاقه مند هستند. شما هم می‌ توانید به این مهم دست پیدا کنید؛ به شرطی که به اندازه کافی در مورد آن اطلاعات داشته باشید. مشاورین سایت ما در دایان گروپ می‌ توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند و اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهند تا اگر قصد تحصیل در این کشور و اخذ شهروندی ترکیه را دارید؛ بدانید که چه شرایطی پیش روی شماست.