لوگو دایان

وکیل مهاجرتی,اقامت ترکیه,خرید ملک و مستغلات

با ما در تماس باشید
تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی چیست؟

تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی چیست؟

یکی از متداول‌ترین پرسش‌های اکثر متقاضیان تحصیل در خارج از ایران این است که تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی (The difference between US test and SAT test) در چیست؟ شما متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از ایران می‌توانید در آزمون‌های ورودی مختلفی از جمله یوس و ست شرکت کنید. آمادگی برای هر‌کدام از این آزمون‌ها، هزینه‌ها و سختی کارتان را تقریبا دوچندان می‌کند. اگر شما هم با این پرسش روبرو هستید که چگونه می‌توان یکی از این آزمون‌ها را انتخاب کرد و مطمئن شد که انتخاب درستی است؟ و یا به عبارت دیگر اگر می‌خواهید فرق بین آزمون‌های یوس و ست را بدانید، شما را به خواندن این مطلب از وب سایت دایان دعوت می‌کنیم. با ما همراه باشید…

آزمون اس ای تی

قبل از اینکه در مورد تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی صحبت کنیم، لازم است به بررسی تعریف هرکدام از آن‌ها به طور جدا‌گانه بپردازیم.

آزمون اس ای تی برای اولین بار با نام Scholastic Aptitude test که به معنای آزمون استعداد تحصیلی در آمریکا است، مورد استفاده قرار گرفت؛ اما امروزه به نامی شناخته‌شده در همه جای دنیا تبدیل شده‌است. این آزمون نوعی آزمون ورودی جامع است که جهت پذیرش در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که حداکثر برگزاری این آزمون ۷ بار در سال است.

 موسسه بین المللی کالج برد مسئولیت طراحی سوالات و برگزاری این آزمون را دارد. دقت کنید که عنوان، شیوه‌ نمره‌دهی و سایر موارد این آزمون در طول زمان تغییرات زیادی کرده‌است؛ اما در حال حاضر آزمون اس ای تی، یکی از استانداردترین آزمون‌های ورودی کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیاست. لازم به ذکر است که تاریخ برگزاری، هزینه و شرایط ثبت‌نام آن نیز هر ساله از طریق سایت موسسه کالج برد به اطلاع علاقمندان می‌رسد.

آزمون ورودی یوس

حال می‌خواهیم شما را با آزمون یوس آشنا کنیم تا بهتر بتوانید تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی را درک کنید…

آزمون ورودی یوس یکی از آزمون‌های دولتی جهت ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه است. در این آزمون شیو طراحی سوالات و مواد امتحانی برای هر دانشگاهی کاملا متفاوت است؛ اما در کل هدف نهایی همه آن‌ها، سنجش دانشجویان خارجی و امکان تحصیلشان در دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد.

لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را برگزار نمی‌کنند و فقط بر اساس معدل و یا دیگر آزمون‌ها دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

حال می‌توانیم به بررسی تفاوت‌های بین دو آزمون ست و یوس بپردازیم…

همچنین بخوانید:لیست مدارس ایرانی در ترکیه

تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی

وکیل مهاجرتی

اگربخواهیم تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی را بررسی کنیم، باید بگوییم که هرکدام از آن‌ها با توجه به جنبه‌های مختلفی برای متقاضیان اهمیت دارند؛ پس باید تفاوت‌های آن‌ها را بصورت بخش بخش توضیح دهیم تا در نهایت بعد از خواندن این مطلب بتوانید به تشخیص و انتخاب درستی برای خود و یا اطرافیانتان برسید.

۱. طراحی آزمون

اولین تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی در نحوه طراحی آن‌هاست. طراحی آزمون اس ای تی توسط موسسه بیتثن المللی کالج برد آمریکا انجام می‌شود و پس از آن در بیش از ۷۰۰۰ مرکز در سراسر دنیا برگزار می‌گردد؛ اما آزمون یوس فقط در کشور ترکیه اجرا می‌شود. گفتنی است که هر دانشگاه به شیوه‌ و سلیقه خودش آزمون ورودی یوس را طراحی می‌کند و بر خلاف آزمون ست ثابت نیست. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که طراحی آزمون ست از استاندارد بالا‌تری نسبت به یوس برخوردار است.

گفتنی است که این دو آزمون از نظر مواد امتحانی نیز با یکدیگر متفاوت‌ می‌باشند؛ چراکه آزمون ورودی ست شامل دروس زبان انگلیسی و ریاضی است؛ اما موارد امتحانی یوس شامل درس‌هایی نظیر ریاضی، هندسه و هوش به عنوان بخش‌های اصلی و برخی دروس عمومی به عنوان اطلاعات عمومی است.

لازم به ذکراست که زبان آزمون ست، انگلیسی است؛ ولی آزمون ورودی یوس به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار می‌شود.

۲. هزینه و شرایط ثبت نام

وکیل مهاجرتی

تفاوت بعدی این دو آزمون هزینه و شرایط ثبت‌نام آن‌هاست. معمولا آزمون ست برای تمامی متقاضیان بین المللی، نرخی مشخص دارد. مثلا هزینه‌ی ثبت‌نام امسال آزمون ست

برای مراکز مختلف ترکیه ۱۰۴ دلار اعلام شده است. همچنین اینکه وب سایت کالج برد درصورت نیاز به هزینه‌های اضافی، مبالغی را اطلاع رسانی می‌کند که در تمام مراکز دنیا ثابت شده‌است. در مقابل هزینه ثبت‌نام آزمون ورودی یوس با توجه به دانشگاه برگزار‌کننده آن متفاوت است.

دقت کنید که جهت ثبت‌نام در آزمون ست باید در وب سایت کالج برد این کار را انجام دهید؛ ولی برای ثبت‌نام یوس، باید به سایت هر دانشگاه به‌صورت مجزا مراجعه کنید.

در کنار بررسی تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی اگر بخواهیم به برخی از شباهت‌های آنان اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که هر دوی این آزمون‌ها را می‌توان قبل از اتمام دوره‌ متوسطه شرکت کرد. اعتبار هردوی آن‌ها تا دو سال است؛ پس برای هدر نرفتن هزینه‌‌هایتان باید برنامه ریزی مناسبی قبل از شرکت در آن‌ها داشته باشید. گفتنی است که هر دو آزمون ست و یوس امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی را نیز دارند.

۳. سختی و آسانی

قبل از بررسی تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی از نظر سختی و آسانی بهتر است در مورد أنواع آن‌ها صحبت کنیم…

آزمون ست در دو نوع

 subject

general

برگزار می‌شود. نوع اول بک آزمون عمومی ست ۱ است که دروس ریاضی و زبان انگلیسی را شامل می‌شود؛ ولی آزمون ۲ ست برای دروس گوناگونی از جمله فیزیک، شیمی، زیست، تاریخ، ادبیات، علوم و … است. در واقع این مسئله به رشته انتخابی متقاضی حین ثبت‌نام بستگی دارد.

 آزمون ۲ ست بیشتر مناسب ادامه‌ تحصیل در سایر دانشگاه‌های آمریکاست.

در مقابل آزمون‌های ست، آزمون ورودی یوس فقط یک نوع کنکور جهت ورود متقاضیان خارجی به دانشگاه‌های کشور ترکیه است.

دقت کنید که نصف نمره‌ آزمون ست مختص به زبان انگلیسی است و برای کسانی که زبان ضعیفی دارند، چالش‌برانگیز است. در مقابل در آزمون ورودی یوس، سختی سؤالات ریاضی و هندسه خیلی بیشتر است.

 نکته قابل توجه دیگر این است که هر دو آزمون کاملا مورد قبول دانشگاه‌های ترکیه هستند (دانشگاه‌هایی که با آزمون ست پذیرش می‌کنند) و این مورد کار را برای متقاضیان بسیار راحت کرده‌است؛ ولی آزمون یوس متناسب با هر دانشگاه در شهر و زمان‌ خاصی برگزار می‌شود؛ پس اگر چند دانشگاه مدنظرتان بود، ممکن است برنامه ریزی برای ثبت‌نام و حضور در چند آزمون در فاصله زمانی کوتاه، برایتان شرایطی دشوار باشد.

مقایسه منابع آزمون yos و sat

به طور خلاصه منابع برای آمادگی برای هریک از آزمون‌های yos و sat در زیر ارائه شده است.

ردیف منبع آزمون YOS آزمون SAT
۱ کتاب ‌ مجموعه سؤالات کتاب «YOS Practice Exam»
مجموعه سؤالات کتاب «YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams»
کتاب «YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018»
نمونه سؤالات «YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions»
مجموعه سؤالات کتاب «Mometrix SAT Math practice test»
مجموعه سؤالات کتاب «Mometrix SAT Reading practice test»
مجموعه سؤالات کتاب «Mometrix SAT Writing practice test»
۲ دوره آموزشی دوره­‌ آموزشی ALS
دوره آموزشی پوزا
دوره آموزشی KAPLAN
دوره آموزشی KHAN Academy

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تفاوت آزمون یوس و آزمون اس ای تی را از جنبه‌هایی مختلف توضیح دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین مسائل مربوط به شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانید به وب سایت رسمی دایان مراجعه کنید و یا از طریق شماره‌ تلفن‌های زیر با کارشناسلن مجرب این مجموعه تماس بگیرید.

موسسه مهاجرتی دایان در تلاش است شما را هرچه سریع‌تر به رویا‌هایتان برساند و زندگی جدیدی را به شما هدیه دهد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *