تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند، نخست تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه (The difference between residency and Turkish citizenship) را مورد بررسی قرار می دهند. آن ها معتقدند که درک این مطلب می تواند کمک شایانی به آن ها برای اخذ تصمیمات درست کند. ما در ادامه به بررسی تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه می پردازیم. ما را تا انتها همراهی کنید:

افزایش علاقه مندان به کسب اقامت و شهروندی ترکیه

شاید برخی افراد تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه را ندانند و تصور کنند اقامت و شهروندی هر دو به یک معنی هستند. اما مطابق قوانین مهاجرتی، میان اقامت و شهروندی در کشور ترکیه، تفاوت وجود دارد. در سال های اخیر به دلایل مزایا و نکات مثبتی که زندگی در ترکیه برای اتباع فراهم شده است، متقاضیان مهاجرت کرده و اخذ شهروندی ترکیه افزایش یافته است.
طبق آمار آژانس مهاجرت، نزدیک به 4 میلیون مهاجر در کشور ترکیه زندگی می کنند. به همین دلیل بررسی تفاوت میان اقامت و شهروندی در کشور ترکیه مهم تلقی می شود. امروزه افراد علاقه مند مهاجرت، به کشور ترکیه تنها ایرانیان نبوده و از کشورهایی چون استرالیا، هلند، دانمارک ودیگر کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس برای زندگی کردن، کشور ترکیه را انتخاب می کنند.

مفهوم اقامت ترکیه

وکیل مهاجرتی

برای درک تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه نخست باید مفهوم هر یک را به درستی درک کنید. اقامت مجوزی برای افرادی است که قصد زندگی دائم در ترکیه را ندارند یا قصد ندارند زمان طولانی را در این کشور بگذرانند و بنا به مسائل کاری یا هر دلیل دیگری مجبور به رفت و آمد به کشور ترکیه هستند. دریافت اقامت راحت است و هر کس می تواند آن را دریافت نماید. برای دریافت اقامت ترکیه می توان با خرید هر ملکی با هر هزینه ای اقدام کرد.
اگر فردی بخواهد به مدت طولانی در این کشور اقامت داشته باشد باید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کند و به مدت یکسال، اقامت توریستی ترکیه را داشته باشد. در این اقامت فرد اجازه کار رسمی در ترکیه را ندارد، و پس از پایان مدت یک سال برای تمدید آن باید مجدد اقدام کند. در این شرایط فرد باید در ترکیه ملک اجاره کند و فرم راندوو را تکمیل و کیملیک کارت دریافت نماید. البته اقامت جهت کار و تحصیل با این مورد متفاوت است.

مفهوم شهروندی ترکیه

شهروند دارای جایگاه رسمی و حقوقی است. او می تواند تابعیت، گذرنامه داشته باشد و از همه مهم تر دارای حق و حقوق تضمین شده ای توسط قانون باشد. به نوعی با اخذ شهروندی ترکیه، فرد ترک محسوب می شود. شهروندی ترکیه توسط تولد از یک مادر یا پدر ترک به دست می آید. از طرفی می توان با ازدواج با یک فرد ترک، شهروندی این کشور را کسب کرد. اما می توان با روش های دیگری نیز این شهروندی را دریافت نمود.
شهروند ترکیه می تواند شناسنامه رسمی این کشور را داشته باشد. اخذ پاسپورت ترکیه و تمام حقوق ارائه شده توسط دولت ترکیه از دیگر مزایای شهروندی ترکیه است. یک شهروند خدمات درمانی رایگان دولتی، مزایای بازنشستگی و تحصیل رایگان در موسسات دولتی و… دارد.

بررسی تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

وکیل مهاجرتی

برخی از این تفاوت ها شامل موارد زیر می شود:
• فردی که دارای اقامت ترکیه است، تنها اجازه اقامت در این کشور را دارد. در صورت تصمیم برای کار باید اجازه کار در ترکیه را دریافت نماید یا اقدام به راه اندازی و ثبت شرکت کند.
• کسب اقامت راحت تر از شهروندی است، در کل برای کسب شهروندی سخت گیری های بیشتری صورت می گیرد. به عنوان مثال: با خرید هر ملک با هر قیمت می توان اقامت را دریافت کرد اما برای شهروندی باید ارزش ملک، 250 هزار دلار یا بیشتر باشد.
• اقامت از نظر زمانی محدود است. اما فرد شهروند هیچ محدودیت زمانی برای زندگی در کشور ترکیه را ندارد.
• فرد اقامت کننده حق و حقوق محدودی جهت زندگی، تجارت، کار و امور اداری در ترکیه دارد. او حق رای ندارد. اما فردی که شهروندی ترکیه را دریافت نموده به نوعی شهروند این کشور محسوب می شود.

نتیجه گیری

اگر شما نیز قصد زندگی، کار در کشور ترکیه، تحصیل و اخذ اقامت ترکیه را دارید، بهتر است تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه را کاملا درک کرده، سپس اقدام به مهاجرت کنید. در کل شهروندی ترکیه به معنای داشتن حقوق شهروندی و اجتماعی کامل در کشور ترکیه است اما اقامت این گونه نیست. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، با دایان گروپ ارتباط بر قرار کرده و اطلاعات خود را افزایش دهید.