حس کد ترکیه چیست؟

ایا می دانید که حس کد ترکیه چیست؟ (What is the sense of Turkish code) با توجه به حفظ شرایط بهداشتی در ترکیه و جلوگیری از انتقال عفونت از مسافران ناقل ویروس کرونا و سایر اپیدمی های عفونی بین شهرهای ترکیه لزوم دریافت حس کد ترکیه ضروری شده است. دایان گروپ قصد دارد در این مقاله به طور کاملا تخصصی به موضوع حس کد ترکیه و سایر مطالب مرتبط با آن بپردازد.

کد HES یک کد شخصی خصوصی است. که توسط وزارت بهداشت ترکیه برای کاهش حضور مسافرانی که مثبت هستند یا با یک بیمار مثبت در تماس هستند برای حضور در پروازهای داخلی و خارجی در شرایط کنترل شده زندگی اجتماعی پیاده سازی شده است. این کد جهت آگاه سازی سایرین از وضعیت سلامت شما صادر می شود و در کاهش شیوع ویروس کرونا بسیار موثر و کاربردی است. داشتن کد HES (Hayat Eve Sığar) معتبر هنگام خرید بلیط اتوبوس، قطار، هواپیما و سفرهای طولانی بین شهرهای داخل ترکیه الزامی است.

هدف از دریافت حس کد ترکیه چیست؟

وزارت بهداشت ترکیه از تمامی مسافران در ترکیه اعم از شهروندان ترکیه و یا هر ملیت دیگری که به این کشور وارد می شوند می خواهد که حس کد ترکیه را به منظور اطمینان از سلامت آنها نشان دهند. این کد در حقیقت سلامت مسافران را نشان می دهد. بنابراین کسانی که مایل به سفر بین شهرهای ترکیه هستند، نمی توانند از هیچ شرکت حمل و نقلی اعم از زمینی، هوایی یا دریایی بلیط رزرو کنند. مگر با ارائه کد بهداشتی HES که وضعیت سلامت آنها ​​را گزارش می کند. حس کد ترکیه برای کلیه پروازهای داخلی بین شهرها که شامل شهروندان ترکیه یا خارجیان مقیم ترکیه می شود الزام آور است.

نکته : برخی از دانشگاه های ترکیه تصمیم گرفته اند که به دانشجویان ثبت نام شده اجازه ورود به پردیس های دانشگاهی برای تحصیل بدون دریافت کد HES را ندهند.

نحوه استخراج و دریافت حس کد ترکیه

وکیل مهاجرتی

کد HES از طریق استفاده از برنامه صادر شده توسط وزارت بهداشت به صورت یک اپلیکیشن قابل دسترسی است.  می توان به راحتی آن را از فروشگاه اندروید یا آیفون دانلود کرد و پس از ورود با شماره شناسه به آسانی از آن استفاده نمود.

دریافت حس کد ترکیه از طریق پیامک به شماره 2023

دانشجویان دارای تابعیت ترکیه می توانند به شماره “2023” پیامک ارسال کنند. متن پیام شامل موارد زیر است: حروف HES، سپس یک فاصله، شماره شناسه ملی “TC” سپس یک فاصله، 4 رقم آخر شماره سریال، سپس یک فاصله( تعداد روزهایی که به عنوان اعتبار این کد مشخص می شود. بگذارید 45 روز باشد).

مثال: فاصله HES 99012345678 Distance 1234 Distance 45

ضرورت اخذ حس کد ترکیه برای

تمامی مسافرانی  که بعد از 14 مارس قصد ورود به ترکیه را دارند باید 72 ساعت قبل از حرکت، فرم ورود مسافر ترکیه را پر کنند. و یک کد HES خصوصی برای هر بازدیدکننده به صورت خودکار توسط اطلاعات داده شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ایجاد می شود. در هنگام ورود به فرودگاه، مسافران باید فرمی از ترخیص مسافر را پرینت کنند یا یک نسخه نرم از آن را روی تلفن همراه، تبلت خود داشته باشند و به کارکنان اپراتور پرواز ارائه دهند. مسافران همچنین برای استفاده از برخی خدمات عمومی مانند کارت حمل و نقل عمومی و غیره باید از کدی به نام کد HES در طول مدت اقامت خود در ترکیه استفاده کنند.چنانچه شما قصد دریافت شهروندی ترکیه را دارید لازم است بدانید،  بدون ارائه حس کد ترکیه به همراه سایر مدارک لازم برای اخذ شهروند ترکیه، این امر امکان گذیر نخواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت شهروندی ترکیه

  • رونوشت تاپو (سند مالکیت ملک خریداری شده مشروط بر اینکه ارزش آن 250 هزار دلار یا بیشتر باشد) یا قولنامه فروش با سردفتر (دفتر اسناد رسمی).
  • گزارش ارزیابی اموال معتبر
  • اصل رسید پرداخت از حساب خریدار ممهور به مهر زنده از بانک فرستنده.
  • اصل مطالبات از حساب فروشنده ممهور به مهر واقعی از بانک دریافت کننده در صورتی که خرید از طریق چک بانکی باشد نه حواله.
  • دو نسخه از وکالت نامه درخواست تابعیت که توسط سرمایه گذار به تیم حقوقی جهت ارسال پرونده شهروندی و پیگیری از ادارات رسمی اعطا شده است. این نمایندگی توسط یک دفتر اسناد رسمی در ترکیه یا سفارت ترکیه در خارج از کشور تنظیم می شود.
  • اصل پاسپورت + یک کپی از آن “یک وکیل باید منحصراً برای درخواست اقامت حضور داشته باشد.”
  • دو عکس پرسنلی با پس‌زمینه سفید
  • اصل شناسنامه یا هر مدرک دیگری که اطلاعات تولد (شهر + کشور) را ثابت کند.

نکته: کلیه مدارک صادر شده از خارج از ترکیه باید توسط وزارت امور خارجه کشوری که سند از آنجا صادر شده و توسط نمایندگی ترکیه در آن کشور (سفارت یا کنسولگری ترکیه) تایید شده باشد. و مهر سفارت ترکیه باید روی آن باشد. در این صورت مدارک ارسالی متقاضی اخذ اقامت ترکیه وجه قانونی پیدا می کند و قابل استناد خواهد بود.

برای دریافت حس کد ترکیه به چه چیزهایی نیاز دارید؟

  قبل از شروع به پر کردن فرم مربوطه به موارد زیر نیاز دارید:

   – مدارک شناسایی

   – اطلاعات سفر شما

شما باید اطلاعاتی در مورد گذرنامه و برنامه سفر خود ارائه دهید (نام کامل، شماره پاسپورت، ملیت و محل زندگی فعلی، جزئیات مکان هایی که در 10 روز گذشته بازدید کرده اید، تاریخ ورود به ترکیه، شرکت های هواپیمایی و شماره پرواز) .

علاوه بر اطلاعات تماس خود (آدرس ایمیل، شماره تلفن) باید آدرس محل اقامت خود در ترکیه را نیز مشخص کنید.

آنچه باید در مورد حس کد ترکیه  بدانید

وکیل مهاجرتی

کد HES در تمام پروازهای داخلی برای شهروندان جمهوری ترکیه و افرادی که شماره شناسه خارجی آنها صادر شده است. توسط جمهوری ترکیه با 97، 98 و 99 شروع می شود اجباری است. کد HES برای مسافران خارجی اجباری نیست.

کدهای HES   24 ساعت قبل از پرواز بررسی می شود و از وضعیت مسافران مطلع می شوند. مسافرانی که مورد تایید وزارت بهداشت برای سفر نباشند، اجازه پرواز ندارند.

دریافت حس کد ترکیه فقط برای مدت زمانی محدودی اعتبار دارد. تاریخ انقضای حس کد ترکیه باید حداقل 7 روز پس از آخرین تاریخ پرواز در بلیط شما باشد. در غیر این صورت رزرو شما تایید نخواهد شد. برای نوزادانی که هنوز به 2 سالگی نرسیده اند، نیازی به دریافت کد HES نیست.

نتیجه گیری

روند اخذ پاسپورت ترکیه معمولا مسیر پیچیده ای است که باید روال قانونی خاصی را طی کند. کارشناسان ما در دایان گروپ به دلیل آشنایی چندین ساله با این فرآیند و سابقه موفق در اخذ شهروندی و اقامت ترکیه برای متقاضیان می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. و راهنمایی های لازم را در اختیارتان بگذارند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.