چگونه میتوان رستوران ایرانی در ترکیه افتتاح کرد؟

صاحبان مشاغل و افرادی که تمایل دارند یک رستوران ایرانی در ترکیه (Iranian restaurant in Turkey) افتتاح نمایند، لازم است بدانند که راه اندازی این کسب و کار نیاز به اخذ مجوزهای ویژه ای دارد. در این مقاله به بررسی شرایط، هزینه ها و مجوزهای مورد نیاز جهت افتتاح رستوران در ترکیه خواهیم پرداخت.

شرایط افتتاح رستوران در ترکیه

وکیل مهاجرتی

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می توانند از موسسه مهاجرتی دایان کمک بگیرند و با تاسیس یک رستوران در هر یک از شهرهای این کشور، جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایند. شهرهایی مانند استانبول، ازمیر و آنکارا به جهت بزرگی و جمعیت زیاد، جزو مناسب ترین شهرها جهت تاسیس رستوران هستند. معمولا تاسیس رستوران قوانین و مقررات خاصی دارد که برای تمام رستوران ها یکسان نیستند. با توجه به توریست پذیر بودن این کشور و احتمال بومی نبودن مشتریان، خوب است شما و پرسنل رستورانتان زبان انگلیسی را در حد نیاز بلد باشید. برای راه اندازی رستوران ایرانی در ترکیه باید مجوزهای لازم را از اداره کار ترکیه اخذ نموده و سپس شروع به کار کنید. همچنین لازم است با سازمان بهداشت نیز همکاری نمایید تا تازه و سالم بودن مواد غذایی شما مرتبا کنترل شود.

البته صدور تمامی مجوزهای لازم ممکن است دو تا سه ماه زمان ببرد. این مجوزها را باید از ادارات گوناگونی دریافت کنید. هرکدام از این ادارات و سازمان ها از محل رستوران شما بازدید نموده و قسمت های مختلف را مورد بررسی قرار می دهند. چنان چه مشکلی وجود داشته باشد برای رفع آن به شما دو هفته مهلت داده می شود.

مدارک لازم جهت راه اندازی رستوران در ترکیه و شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه

در ارتباط با نحوه گرفتن شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه باید اضافه کنیم که اگر شما قصد دارید در ترکیه رستوران تاسیس نمایید، ابتدا لازم است یک شرکت ثبت کنید. پس لازم است این موضوع را به اداره کار کشور ترکیه اطلاع داده و مدارک مورد نیاز را ارسال نمایید. بهتر است سعی کنید از همان ابتدا مدارک را کامل ارسال کنید تا دچار مشکل نشوید. مدارک اولیه مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد:

دو قطعه عکس پرسنلی

مشخص کردن میزان سهام هر شریک

تعیین مدیر رستوران

اصل پاسپورت شرکاء

اسامی مد نظر برای رستوران

همچنین بخوانید: پنج سایت برتر کاریابی در ترکیه

مجوزهای لازم جهت تاسیس رستوران در ترکیه

وکیل مهاجرتی

همان طور که متوجه شدیم شما می توانید با تاسیس یک رستوران ایرانی در ترکیه در هر یک از شهرهای ترکیه، جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایند. پیش از هر چیز لازم است مدارک مربوط به محل رستوران را به اداره مربوطه بفرستید. شما برای شروع نیاز به مجوز شروع کسب و کار دارید و صحت این موضوع باید تایید شود. دومین مسئله مربوط به غذا است که لازم است برای آن مجوز و پروانه کار دریافت نمایید. سومین مورد کیفیت غذاست که باید مورد تایید سازمان کشاورزی و اداره نظارت بر غذاها باشد. این مراحل بسیار مهم هستند و نباید هیچ گونه کوتاهی در اخذ این مدارک انجام شود. در رستوران نیز باید پرسنل تمیز و مرتب و دارای مهارت کافی باشند، زیرا کوتاهی در این موارد موجب از دست رفتن اعتبار شما در محله می شود.

در مرحله بعدی لازم است مجوز بهره برداری گرفته شود. دریافت این مجوز در کشور ترکیه شرایط خاصی دارد. اول این که این مجوز زمانی ضروری است که شما حداقل 50 نفر پرسنل در رستوران خود داشته باشید. دوم این که لازم است حتما تمامی مجوزهای دیگر را پیش از دریافت مجوز بهره برداری اخذ نموده باشید. مدرک فوق به طور دقیق مشخص می کند که نوع فعالیت رستوران شما چیست. سپس باید به شهرداری رفته و مجوز های زیر را دریافت نمایید:

اول مجوز محیط زیست

مجوز انتشار امواج

اخر مجوز تملک املاک

گزارش بازده انرژی

مجوز ایمنی و آتش سوزی

مجوز زباله های پرخطر