رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای همسایه ماست که به لحاظ فرهنگی و بعد مسافت بسیار به ما نزدیک است. همچنین هزینه های منطقی برای زندگی در ترکیه مناسب است. به همین دلیل کشور ترکیه برای مهاجرت به منظور ادامه تحصیل از سوی دانشجویان بهترین گزینه به شمار می رود. از طرفی دولت کشور ترکیه اخیرا به نیازش برای خودکفایی پی برده و از این رو بوجه زیادی را به پذیرش دانشگاه در ترکیه و علی الخصوص رشته های فنی و مهندسی اختصاص داده است. در ادامه رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه (Engineering courses of Turkish State University) بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید:

 شرایط ایده آل محصلان رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه

پیرو همین مسئله دانشگاه های فنی مهندسی دولتی و غیر دولتی ترکیه دارای امکانات بالا و مجهزی برای انجام کارهای عملی هستند. از این ها گذشته برای اشتغال تحصیلکرده گان رشته های فنی، شرایط بسیار عالی فراهم کرده اند. بنابراین گروه مشاورین دایان گروپ، ادامه تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه را برای دانش آموزان و دانشجویانی که برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به کشورهای دیگر دارند، پیشنهاد مناسبی می دانند.

 

وکیل مهاجرتی

 

رشته ها تحصیلی مهندسی و فنی دانشگاه های ترکیه

یکی از رشته هایی که درکشور ترکیه بسیار پرطرفدار است رشته کامپیوتر و شاخه های مرتبط به آن است. از آن جا که ترکیه جز کشورهای روبه توسعه و صنعتی هست، دومین رشته مهندسی مورد توجه و علاقه در این کشور رشته صنایع و رشته های مرتبط با صنعت مثل: مهندسی نفت، نساجی، برق، الکترونیک، هوافضا، مهندسی شیمی، عمران، هسته ای و… است. پذیرش دانشگاه در ترکیه خصوصا در رشته های مهندسی با تضمین شرایط شغلی مناسب، همراه است.

بازارکار و استخدام  در رشته های مهندسی در کشور ترکیه

در کشور ترکیه بازار کار رشته های مهندسی پر رونق اما متفاوت است. بازار مشاغل مهندسی و فنی در شهرهای مختلف ترکیه با توجه به نیاز و کمبود های آن نقاط تعیین می شود. به عنوان مثال: در شهرهایی که قطب صنعتی این کشور هستند، مثل استامبول، ازمیر، کوجالی، هاتای، بورسا بازار کار رشته های مهندسی بهتر است. در کشور ترکیه با توجه به نرخ بیکاری و وجود شرکت های بزرگ صنعتی که درصد بالایی از آنها در استامبول مستقر هستند، شانس استخدام و کسب درآمد بالا برای دانش آموختگان رشته های مهندسی دانشگاه های دولتی ترکیه از سایر رشته ها بالاتر است.

نکته قابل دیگر این است که حقوق مهندسین خارجی به علت علاقه کارفرمایان به استخدام نیروهای مجرب خارجی، 30 درصد از مهندسین داخلی بالاتر است. البته استخدام مهندسین خارجی به رزومه بالا و داشتن مهارت های خاصی نیاز دارد. گروه مشاورین دایان گروپ، با دارا بودن مشاورین با تجربه و توانا در کشور ترکیه می توانند برای دانش آموزان ایرانی که متقاضی تحصیل در کشور ترکیه و  پیگیر شرایط پذیرش دانشگاه در ترکیه و متعاقبا استخدام در آن کشور هستند، راهنمایان مورد اطمینان و خوبی باشند.

استخدام در رشته های فنی و مهندسی ترکیه

کشور ترکیه جز کشورهایی است که به نیروهای کار خارجی در بعضی رشته ها بدون گرفتن حق شهروندی و اقامت بلند مدت اجازه کار و استخدام می دهد. البته شرایط خاصی دارد. مهمترین این شرایط گرفتن مجوز کار است. مهندسین خارجی متقاضی کار چه در دانشگاه های داخلی و چه دانشگاه های معتبر خارجی و مورد تایید کشور ترکیه تحصیل کرده باشند، نیازمند به اخذ مجوز کار هستند. شرایط و مراحل گرفتن مجوز کار برای مهندسین متقاضی به این صورت است که، باید مدارک سوابق و رزومه تحصیلی خود و در صورتی که در رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه تحصیل نکرده باشد باید مدرک معادلسازی شده توسط yok را ارائه دهند.

آن ها باید مدراکی که نشان دهنده سوء پیشینه متقاضی است را به موسسات و شرکت هایی که شرایط استخدام دارند ارسال کنند. تا بتواند بعد از بررسی نامه، دعوت به همکاری را از موسسات معتبر اخذ کنند. پیدا کردن موسسات جویای نیروی کار و انجام شرایط و آماده کردن مدارک کار چندان ساده ای نیست و مستلزم داشتن اطلاعات صحیح در مورد قوانین کار کشور ترکیه و پروتکل های اداری آن است.

بنابراین مانندگرفتن پذیرش دانشگاه در ترکیه، نیازمند به مشاوره گرفتن از مشاورین مجرب و آشنا به قوانین کشور ترکیه دارند.. دانش آموختگان رشته های مهندسی می توانند بعد از اتمام تحصیل مراحل استخدام خود را با خاطری آسوده به مشاوران مجرب دایان گروپ  بسپارند.

هزینه تحصیل دررشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپای مناسب تر است. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به دولتی و غیر دولتی بودن، رشته تحصیلی، زبان ترکی یا دیگر زبان های مورد تدریس، متفاوت است.

مثلا هزینه تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه به زبان ترکی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. اما دانشگاه های خصوصی با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند، بالطبع هزینه های بیشتری دریافت می کنند. بنابراین شهریه و هزینه تحصیل هم مانند دیگر شرایط پذیرش دانشگاه در ترکیه متفاوت است. با این حال تحصیل در ترکیه برای دانش آموزان ایرانی، به صرفه تر از سایر کشورها است.

 

وکیل مهاجرتی

 

 مزایای تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه

  • رفت و آمد راحت برای ایرانیان
  • هزینه تحصیل مناسب
  • هزینه زندگی تقریبا برابر با ایران
  • فرق نرخ لیر ترکیه با دلار و یورو
  • گرفتن بورسیه تحصیلی برای دانشگاه های معتبر دنیا
  • امکان اشتغال در هنگام تحصیل
  • گرفتن اقامت دائم به سادگی
  • داشتن شغل دائم و پر درآمد در رشته های مهندسی

 سخن پایانی

همان طور که می دانید بازار اشتغال در رشته های مهندسی علی رغم پذیرش بالا در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی در ایران بسیار ضعیف و نامناسب است. از این رو اکثر دانش آموزان و حتی دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های مهندسی، به فکر مهاجرت به کشور های دیگر می افتند. گرفتن پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد و مستلزم طی کردن مراحلی و پروتکل های خاصی است. اطلاع یافتن از این شرایط نیازمند به مشاوره و کمک گرفتن از مشاورین مجرب و مطلع از این شرایط، در کشورهای مختلف است.

پذیرش دانشگاه در ترکیه هم از این قاعده مستثی نیست. گروه مشاورین دایان گروپ می تواند  برای دانش آموزان و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته مختلف و علی الخصوص رشته های مهندسی دانشگاه دولتی ترکیه که پذیرش بالا و آینده شغلی مناسب تری نسبت به سایر رشته های تحصیلی در ترکیه دارد، یاریگر و راهنمای مطمئن و مناسبی باشد.