سفارت ایران در ترکیه

ما در این مقاله از سایت دایان گروپ قصد بر این داریم که سفارت ایران در ترکیه (Embassy of Iran in Turkey)  را به شما معرفی کنیم تا با خیال راحت اخذ اقامت ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه را حاصل کنید. اگر قصد مسافرت یا اقامت دائم و موقت در کشور‌‌‌‌های خارجه را دارید می‌بایست اطلاعات لازم از سفارت خانه ایران در آن در کشور و کنسولگری‌‌‌‌های آن داشته باشید. از آنجایی که واژه‌‌‌های سفارت خانه و کنسولگری شاید برایتان نا‌‌‌‌آشنا باشد.

 گروه مشاورین دایان گروپ در این سایت به تمامی سوالات شما درباره اخذ اقامت ترکیه، اخذ پاسپورت ترکیه، دریافت شهروندی ترکیه، دریافت پاسپورت ترکیه و … پاسخ خواهد داد.

به طور کلی دولت‌‌‌هایی که با یکدیگر رابطه سیاسی دارند در کشور‌‌‌های دیگر دارای سفارت و کنسول‌‌گری هستند که کادر دیپلماتیک دولت‌‌‌ها در کشور میزبان در مکان سفارت خانه به کار خود می‌‌‌پردازند‌.

سفارت ایران در ترکیه

وقتی بحث سفارت به میان می‌‌‌آید، واژه‌‌‌‌هایی همچون کنسولگری را نیز به دنبال خود دارد، این دو واژه دارای معانی مختلفی می‌‌‌باشند که به طور کلی سفارت خانه بسیار مهم‌‌‌‌تر و گسترده‌‌‌تر از کنسولگری است بدین صورت که سفارت خانه اغلب در پایتخت کشور‌‌‌ها جای داشته و ماموریت دیپلماتیک دائمی را بر عهده دارد. در مقابل کنسولگری کوچک‌‌‌تر بوده و در بزرگ‌‌‌‌ترین شهر توریستی یا شهر‌‌‌‌های مهم مرزی یا شهری که به دلایلی در کشور اهمیت بالایی دارد، جای خواهد داشت.

همانطور که دانستید کنسولگری‌‌‌‌ها زیر مجموعه سفارت خانه ایران می‌‌‌باشند و شایان توجه است که هر چه رابطه‌ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بیشتری با کشوری داشته باشیم در آن کشور شاهد تعداد زیادی کنسولگری خواهیم بود.

با توجه به قرارگیری دفاتر نمایندگی، ما با دو واژه کنسولگری و سر کنسولگری مواجه‌‌ایم به طوری که اگر دفتر نمایندگان کنسولی در پایتخت کشور میزبان قرار داشته باشد به آن کنسولگری گفته می‌‌‌شود و چنانچه که در شهر‌‌‌هایی غیر از پایتخت باشند، به سر‌‌‌کنسولگری معروف هستند. نکته‌‌‌ حائز اهمیت نامیدن سر‌‌‌کنسول به عالی‌‌‌ترین مقام فعالیتی در کنسولگری می‌‌‌باشد.

کنسولگری ایران و وظایف آن در ترکیه

همانطور که گفته شد کنسولگری زیر مجموعه سفارت است و دارای وظایفی خاص خواهد بود که عبارت‌‌‌‌اند از:

_ حفاظت کامل از منافع شهروندان ایرانی اقامت داشته در کشور ترکیه چه به صورت دائم و چه به صورت موقت

_ ارائه و عرضه خدمات مسافرتی برای شهروندان

_ موظف به ارائه خدمات منوط به گذرنامه همچون صدور یا تمدید گذرنامه ترکیه

_ ارائه خدمات تجارتی مثل صادرات و واردات هم برای شهروندان ایرانی مقیم در ترکیه و هم برای شهروندان  خود ترکیه

_ ارائه خدماتی منوط به ازدواج و طلاق همچون برگزاری مراسم عقد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، صادر کردن گواهی و سند ازدواج و خدمات مربوطه برای ثبت و تایید طلاق

_ صدور شناسنامه برای تازه متولدین ایرانی در کشور ترکیه

_ ثبت فوت شهروندان ایرانی

_ ارائه خدمات دانشجویی همچون ترجمه و تایید مدارک تحصیلی

_ ارائه تمامی خدماتی حقوقی و قضایی به شهروندان ایرانی مثل صدور و تائید وکالت نامه‌‌‌‌ها و …

تمام آنچه که باید از سفارت ایران در ترکیه بدانید!

وکیل مهاجرتی

همانطور که ابتدا مقاله به شما قول دادن تمامی اطلاعات لازمه را در این نوشته از دایان گروپ دادیم، در اینجا قصد عمل به آن را داشته و هر آنچه که به آن نیاز دارید را بیان نموده‌‌‌‌ایم.

سفارت ایران در ترکیه ، در شهر آنکارا یعنی پایتخت این کشور همسایه قرار گرفته است که وظیفه انجام و عمل به امور دیپلماتیک و سیاسی خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی را بر عهده دارد.

این سفارت خانه دارای وب سایتی به آدرس /https://ankara.mfa.ir می‌‌‌‌باشد. آدرس دقیق سفارت خانه عبارت است از:

ترکیه، آنکارا، خیابان تهران، کاواکلیدره، شماره 10.

سفارت مذکور دارای ساعات کاری دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳ و ۱۴:۳۰ تا ۱۷:۳۰ نیز می‌‌‌‌باشد. لازم به ذکر است که ساعات کاری بخش کنسولی آن متفاوت و شامل ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲ دوشنبه تا پنج شنبه و ۸:۳۰ تا ۱۱ و ۱۵ تا ۱۷ روز جمعه است.

شماره‌‌‌‌های تماس سفارت نیز شامل موارد ذیل است:

  ۴۶۸۲۸۲۱_ ۴۶۸۲۸۲۰_ ۴۶۸۳۳۵۷(۳۱۲_۰۰۹۰)

سر‌‌‌کنسولگری‌‌‌‌های ایران در ترکیه

همانطور که در مطالب بالا گفته شد به دلیل روابط عالی ایران و ترکیه و مهاجرت زیاد ایرانیان به ترکیه، ایران علاوه بر داشتن سفارت‌ خانه، در چندین شهر مهم ترکیه دارای سر‌‌کنسولگری نیز می‌‌‌‌باشد که گروه مشاورین دایان گروپ به معرفی آن‌‌‌‌ها به طور کامل پرداخته‌ایم‌.

سر‌‌‌کنسولگری ایران در شهر استانبول

مهمترین سر‌‌‌کنسولگری ایران در شهر استانبول قرار گرفته است که کلیه‌ خدمات کنسولی را به مراجعان خود ارائه داده و به وظایف خود به نحو احسن عمل می‌‌‌کند. اطلاعات مختصر زیر را برای راحتی شما جمع‌آوری کرده‌‌‌‌ایم:

_ آدرس وب‌ سایت سر‌‌کنسولگری استانبول: https://istanbul.mfa.gov.ir/

_ آدرس مکانی:

ANKARA_ CAD.na:1.34410 CAGALOGLOU ISTANBUL_  TURKEY

_ ساعات کاری کنسولگری: دوشنبه تا جمعه، ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰

_ ساعات پاسخگویی تلفنی کنسولگری: دوشنبه تا جمعه از ساعت ۱۴ تا ۱۶

شماره‌های تماس:

_ تلفن نمایندگی: 33-02125138230

_ بخش کنسولی: 33-02125138230

سر‌‌کنسولگری ایران در شهر ارزروم

وکیل مهاجرتی

_ آدرس وب‌ سایت سر‌‌کنسولگری:  https://erzurum.mfa.gov.ir/

_ آدرس مکانی سفارت ایران در ترکیه شهر ارزروم : ترکیه، ارزروم، محله مراد‌‌پاشا، خیابان جمهوریت، خیابان عصمت پاشا، آپارتمان کیبار، پلاک ۴۹

_ ساعات کاری اداری: دوشنبه تا جمعه ساعت ۸ الی ۱۲:۳۰ و ۱۴ الی ۱۷

☆ دقت کنید که جهت ارائه مدارک به کنسولگری؛ از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۱:۳۰ و ۱۴:۳۰۰ الی ۱۶ مراجعه کنید.

_ساعات پاسخگویی به مراجعین: دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰۰ الی ۱۱:۳۰ و ۱۴:۳۰ الی ۱۶

_ شماره‌‌‌های تماس کنسولگری:

3154469 – 3162285 – 3159983

سر‌‌کنسولگری ایران در شهر طرابوزان

_ آدرس وب‌ سایت سر‌‌کنسولگری https://trabzon.mfa.gov.ir/

_ آدرس مکانی کنسولگری: TURKEY, TRABOZAN

 Taksim Cad.,Kızıl Toprak Sok. 61100

_ ساعات کاری اداری: دوشنبه تا جمعه، ساعت ۸:۳۰۰ الی ۱۲:۳۰ و ۱۴ الی ۱۷

_ ساعت خدمات و پاسخگویی به مراجعین در کنسولگری: دوشنبه تا جمعه ۸:۳۰ الی ۱۲:۳۰ و ۱۴ الی ۱۷

_ شماره‌‌‌های تماس سر‌‌کنسولگری:

3267651_ ۳۲۲۲۱۹۰

کلام آخر

امیدواریم که مطالب نگاشته شده من باب سفارت ایران در ترکیه برای شما مفید واقع شده باشد. لازم به ذکر است که چنانچه ابهام و سوالی در مورد کار‌‌‌‌های مهاجرت مثل اخذ اقامت ترکیه، اخذ پاسپورت ترکیه، دریافت پاسپورت ترکیه، دریافت شهروندی ترکیه و … برای شما پیش آمد، کافی است با شماره‌‌‌‌های زیر تماس داشته تا مشاورین ما با سال‌‌‌ها تجربه‌‌‌‌ شما را آگاه سازند.