شرایط اخذ مجوز تاکسی در ترکیه

اخذ مجوز تاکسی در ترکیه(Conditions for obtaining a taxi license in Turkey) و مسافرکشی یکی از شغل‌هایی که در میان مهاجران طرفدارهای بسیاری دارد. ترکیه از جمله کشورهایی است که مهاجران بسیاری علاقه‌مند به کار در این کشور هستند.

این محبوبیت را بیشتر می‌توانیم در شهروندان ایرانی به دلیل هم مرز بودن با کشور ترکیه ببینیم. افرادی که به قصد مهاجرت به صورت حداکثر سه ماهه به این کشور سفر می‌کنند، پاسپورت ایران برای آن‌ها کافی است.

اما افرادی که قصد مهاجرت بیشتر از سه ماه و اخذ اقامت ترکیه را دارند، لازم است ویزای این کشور را دریافت نمایند . در این مقاله از موسسه مهاجرتی دایان به تشریح شرایط دریافت مجوز تاکسی و اشتغال در ترکیه خواهیم پرداخت.

تاکسی در ترکیه

وکیل مهاجرتی

مهاجرانی که جهت اخذ مجوز تاکسی در ترکیه به این کشور سفر می‌کنند، باید شروط جدید را رعایت کنند.به طور کلی در ترکیه سیستم حمل و نقل عمومی از محبوبیت بالایی برخوردار است. استفاده از اتوبوس به سبب مقرون به صرفه بودن، استفاده از مترو به دلیل صرفه جویی در زمان، استفاده از دولموش، تاکسی، کشتی و تراموا و … با توجه به نیازها و اهداف مسافران متغیر است.

در ترکیه تاکسی‌های فراوانی در سطح شهر و پایانه‌های تاکسیرانی وجود دارند. در این کشور تمامی تاکسی‌ها مجهز به سیستم تاکسی‌متر هستند که هزینه‌ها توسط آن محاسبه می‌شود؛ یعنی کرایه برحسب میزان مسافت طی شده پرداخت خواهد شد.

تاکسی‌ها به ویژه در شهر استانبول جزو گران‌ترین وسایل حمل و نقل شهر و در عین‌حال بهترین وسیله برای موارد ضروری و دسترسی به قسمت‌هایی از سطح شهر هستند که با سایر وسایل حمل و نقل عمومی دسترسی به آن‌ها سخت است و یا اصلا مقدور نیست.

توضیحاتی درباره رانندگی تاکسی در ترکیه

مثلا به کرایه ورودی که در شهر آنکارا معادل 5 لیر، در آنتالیا 6 لیر، در شهر استانبول 5 لیر و 55 کروش و در ازمیر معادل 4 لیر و 32 کروش می‌باشد، به ازای هر 1 کیلومتر مسافت بیشتر به ترتیب 3 لیر و 85 کروش، 7 لیر و 16 کروش، 3 لیر و 45 کروش و 4 لیر و 32 کروش اضافه خواهد شد.

به علاوه چنان‌چه بخواهید منتظر مسافران بمانید مبلغ اضافه معادل30 لیر در شهر آنکارا، 19 لیر در آنتالیا، 32 لیر و 3 کروش در شهر استانبول و 32 لیر و 26 کروش در شهر ازمیر را از مسافران می‌توانید دریافت کنید. پرداخت عوارض بزرگراه‌ها مثل اتوبان TEM و پل‌ها مثل پل بسفر به‌عهده مسافر است. یکی دیگر از دلایل بالا بودن کرایه‌ها، گران بودن قیمت بنزین است که هر 1 لیتر از آن معادل 7 لیر و 54 کروش قیمت دارد.

البته کم لطفی بعضی رانندگان برای گرفتن هزینه‌های بیشتر و روشن نکردن دستگاه تاکسی‌متر ممکن است به زیان مسافران تمام شود، بنابراین لطفا اگر قصد دارید به عنوان راننده در ترکیه فعالیت کنید جانب انصاف را رعایت نموده و اگر به عنوان یک گردشگر تاکسی را انتخاب کردید نسبت به روشن بودن تاکسی‌متر هوشیار باشید.

توجه داشته باشید که در ماه‌های گذشته کمتر مسافربری به صورت ناگهانی و تصادفی در سراسر شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول مسافران را سوار می‌کنند و تاکید دارند که از اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی برای رزرو تاکسی استفاده کنید تا HES کد شما چک شود. یکی از اپلیکیشن‌های اصلی اخذ تاکسی در استانبول Itaxi هست.

ما توصیه می‌نماییم که اگر به صورت ضروری نیاز به استفاده از تاکسی داشتید از رسپشن هتل یا یک فرد آگاه بخواهید برای شما تاکسی بگیرند تا در زمان و هزینه صرفه جویی شود.

شغل رانندگی در جهان و کشور ترکیه

رانندگی یکی از مشاغل بسیار کاربردی و مورد نیاز در تمامی دنیا و به ویژه در ترکیه است. اولین و مهم‌ترین فاکتور برای این شغل داشتن علاقه است. قبل از ورود به بازار کار و اخذ مجوز تاکسی در ترکیه، باید نیاز جامعه را سنجید. از جمله توانایی‌هایی که برای شغل رانندگی بسیار مهم است، هماهنگی اعضای بدن با هم، داشتن واکنش و عکس‌العمل سریع، داشتن دید پیرامونی، پی‌بردن به زمان‌بندی و شم قوی است. وقتی صحبت از مهارت به میان می‌آید کنترل کردن، مدیریت زمان و تصمیم‌گیری در این حرفه بسیار پررنگ‌تر جلوه می‌کند. در نهایت زمان از شما راننده‌ای حرفه‌ای‌تر و ماهرتر می‌سازد. با انتخاب این شغل همچنین می‌توانید صبر، دید تحلیلی، قدرت سازگاری و انعطاف پذیری، تصمیم گیری و حل مساله را در خود پیدا کنید و آن را بارورتر نمایید. البته که در کنار جنبه‌های مثبت، با چالش‌هایی مانند داشتن فضای کاری محدود، قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی‌های صوتی و آلودگی هوا، داشتن مسئولیت در قبال سلامت و ایمنی مسافران و دیگر راننده‌ها و … هم روبه‌رو خواهید شد.می توان با اخذ مجوز تاکسی در خواست اخذ اقامت ترکیه را داد.

شروط دریافت گواهینامه برای کشور ترکیه

قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در ترکیه هر ساله دست خوش تغییراتی می‌شود. بنابراین مهاجرانی که برای اخذ مجوز تاکسی در ترکیه به این کشور سفر می‌کنند، باید شروط جدید را رعایت کنند. گفتنی است وضعیت هر شخص به نوع گواهینامه‌ای که می‌خواهد دریافت کند، بستگی دارد. هفده دوره کاملا متفاوت برای دریافت گواهینامه مربوطه وجود دارد که افراد باید مطابق نیازهای خود در آن‌ها شرکت کنند. به طور کلی در این دوره‌ها باید به 6 نکته کلی توجه نمایید:

  • داشتن حداقل سن تعیین شده جهت صدور گواهینامه
  • گذراندن دوره‌های مربوطه جهت دریافت گواهینامه مورد نظر
  • داشتن تجربه قبلی در رانندگی؛ این مورد صرفا برای انواع خاصی از گواهینامه می‌باشد.
  • گرفتن گواهی از مراکز پزشکی مجاز مبنی بر این‌که مشکل جسمانی خاص نداشته باشید.
  • درخواست مجوز از پزشکی قانونی ترکیه
  • سایر صلاحیت‌های مورد نیاز برای برای گواهینامه رانندگی

تاریخ انقضای گواهینامه برای شهروندان ایرانی

به طور کلی این گواهینامه تا حداکثر 10 سال اعتبار خواهد داشت و برای شهروندان خارجی نیز همین مدت در نظر گرفته شده است. افراد پس از گذراندن فرایند دریافت گواهینامه، در صورت نداشتن تخلفات خاص می‌توانند به مدت 10 سال این گواهینامه را داشته باشند. از مزیت‌های داشتن این گواهینامه، استفاده به جای کارت شناسایی و معبتر بودن در 140 کشور دنیا می‌باشد. افراد می‌توانند در کشورهای دیگر بدون هیچگونه مانعی، با گواهینامه ترکیه رانندگی کنند.

شرایط کار کردن تاکسی‌ها در ترکیه

شغل رانندگی تاکسی در همه شهرها و کشورها همیشه مورد استقبال بوده و متقاضیان فراوانی داشته است. به طور کلی حمل‌و‌نقل عمومی در ترکیه به خصوص در شهر استانبول از محبوبیت زیادی برخوردار است.

علیرغم گران بودن کرایه تاکسی برای ایرانیان با توجه به نسبت قیمت تومان به لیر، این هزینه برای افرادی‌که در ترکیه زندگی می‌کنند معقول و منطقی است. به‌طوری‌ که در زمان‌های شلوغی شهر استانبول تاکسی بسیار کم پیدا می‌شود.

هزینه ورودی تاکسی در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. مثلا هزینه ورودی در شهر آنکارا معادل ۵ لیر، در آنتالیا ۶ لیر و در استانبول 5.5 لیر است. البته یکی از علل مهم بالا بودن کرایه تاکسی، گرانی هزینه بنزین در ترکیه است. هزینه بنزین روزانه متغیر است اما در حال حاضر حدود ۱۰ لیر است.

شرایط تاکسیرانی در ترکیه

وکیل مهاجرتی

تاکسیرانی یکی از مشاغل بسیار پر درآمد در ترکیه است، اما شرایط اخذ مجوز تاکسی در ترکیه کمی هزینه بردار است. شرایط کار کردن در تاکسیرانی ترکیه عبارت است از: داشتن پاسپورت کشور ترکیه، داشتن گواهینامه ترکیه و خرید پلاک معتبر تاکسی.

همچنین شرایط سنی این شغل از سن ۲۲ سال تا ۶۵ سال است. مهم‌ترین هزینه‌ای که باید برای این شغل پرداخت شود هزینه پلاک تاکسی می‌باشد. هزینه پلاک تاکسی در کشور ترکیه به طور میانگین معادل ۱ میلیون لیر است؛ البته ۹۰ هزار لیر بابت هزینه‌های نوتر نیز باید پرداخت کنید.

یکی دیگر از بیزینس‌هایی که می‌توان در این شاخه در نظر گرفت اجاره دادن پلاک تاکسی است. بدین‌صورت که پس از خرید یک پلاک تاکسی می‌توانی آن ‌را اجاره داده و مبلغی در حدود ماهیانه ۱۰۰۰۰ لیر دریافت نمود. البته این مبلغ رسمی نیست و می‌توان آن را بیشتر و یا کمتر کرد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی شرایط اخذ مجوز تاکسی در ترکیه برای افرادی که علاقمند به رانندگی هستند و می‌خواهند به ترکیه مهاجرت کنند، پرداختیم. در ابتدا شرایط اقتصادی و کاری کشور ترکیه را بررسی نمودیم و سپس شرایط دریافت گواهینامه تاکسی و شرایط دریافت مجوز تاکسی را برای شما شرح دادیم.

موسسه مهاجرتی دایان با استفاده از کارشناسان مجرب و حرفه‌ای در خدمت شماست تا پاسخگوی سوالات شما پیرامون مسائل مهاجرت، خرید و فروش ملک در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه باشد تا شما بتوانید بدون دغدغه و نگرانی اقدام به مهاجرت به کشور دلخواهتان نمایید. از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.