شرایط مهاجرت به ترکیه چیست؟ از پول تا مدارک مورد نیاز      

شرایط مهاجرت به ترکیه (Conditions for immigration to Turkey) و اخذ اقامت ترکیه یکی از موضوعات داغ و پر طرفدار این روزهاست. سالانه تعداد بی‌شماری از افراد تصمیم به مهاجرت برای تحصیل، کار و … می‌باشند. در این میان مهاجرت به ترکیه فرصتی ایده آل در زمینه اخذ اقامت و تابعیت است؛ زیرا این کشور از لحاظ فرهنگ و آداب و رسوم شباهت زیادی به کشور ایران دارد و همین امر شروع و ادامه یک زندگی جدید را در این کشور آسان‌تر کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهم شرایط مهاجرت به ترکیه را با شما در میان بگذاریم.

شرایط مهاجرت به ترکیه

وکیل مهاجرتی

قبل از اقدام برای مهاجرت لازم است شرایط را کاملا بسنجید تا بعدا دچار پشیمانی نشوید. اولین نکته مثبت، نزدیکی ترکیه به ایران و همچنین عدم نیاز به اخذ ویزا جهت سفر به این کشور است. همین امر باعث شده سفر به ایران آسان و بی‌دردسر باشد. نکته مهم دیگر عدم نژاد پرستی مردم ترکیه و بیگانه دوست بودن آن هاست. این امر موجب شده تا در این کشور محیطی آرامی جهت زندگی برای شما فراهم شود.

زمانی گفته می‌شد ترکیه امنیت بسیار کمی دارد، اما حال بهتر است حقایق را با دقت بیشتری ببینیم. این صحبت‌ها کاملا بی‌پایه و اساس هستند و ترکیه کشوری بسیار امن و آرام است.

شایعه دیگر در مورد این کشور بازار کار خراب است. این ادعا نیز کاملا نادرست است؛ زیرا اگر شما در حرفه‌ای متبحر باشید به راحتی خواهید توانست شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

مزیت دیگر کشور ترکیه، فرهنگ و دین مشترک و مشابه با مردم ایران است. در واقع شما در این کشور به ندرت ممکن است احساس غربت داشته باشید. مزیت دیگر زندگی در ترکیه، هزینه‌های زندگی است که به مراتب بسیار پایین‌تر از هزینه‌های زندگی در سایر کشورهای اروپایی است. به همین دلیل شما در این کشور می‌توانید با هزینه‌های معقول به زندگی بپردازید.

همچنین بخوانید: هزینه خرید وسایل زندگی در ترکیه    

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه، در شهرهای مختلف متفاوت است. بهترین شهر برای زندگی در کشور ترکیه، استانبول است. البته این شهر از لحاظ هزینه‌ها، گران‌ترین شهر ترکیه نیز هست؛ به طور مثال قیمت اجاره خانه در شهر استانبول حدودا 20 درصد گران‌تر از سایر شهرهاست. برای درک بهتر موضوع در این بخش به بررسی چند مورد از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در ترکیه خواهیم پرداخت:

هزینه ثبت شرکت: حداقل 12 هزار الی 18 هزار یورو

هزینه تحصیل: بین 240 الی 1500 دلار

هزینه خرید ملک: حداقل سرمایه حدود 223 هزار یورو پس‌انداز بانکی بین 500 دلار الی 1000 دلار

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه مزایا و معایبی فراوانی دارد که در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

مزایا

 • آب و هوای مناسب و چهار فصل
 • معقول بودن هزینه اجاره مسکن
 • شبکه حمل و نقل عمومی مناسب

معایب

 • نیاز به یادگیری زنبان ترکی
 • درآمد پایین
 • عدم عضویت در اتحادیه اروپا
 • تورم بالا
 • کاهش ارزش پول

البته مزایا و معایب مهاجرت به این کشور به همین چند مورد ختم نمی شود؛ لذا پیشنهاد می کنیم با خواندن این مقاله، مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را بهتر بشناسید.

شهرهای مهاجر پذیرکشور ترکیه

وکیل مهاجرتی

 

آمارها نشان می‌دهند که شهر استانبول بیشترین آمار پذیرش مهاجر را دارا می‌باشد. مقام نیز نیز ار آن شهر آنکارا، پاینخت کشور ترکیه می‌باشد. البته خوب است بدانید آنکارا بیشتر مقصد مهاجرانی بوده که قصد تحصیل در ترکیه را داشته‌اند. در مقام سوم مهاجر پذیری نیز شهر مدیترانه قرار دارد.

مراحل مهاجرت به ترکیه

مراحل و شرایط مهاجرت به ترکیه بستگی به روش مهاجرت انتخابی شما دارد، اما به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 • انتخاب مسیر و روش مهاجرتی
 • ورود به کشور ترکیه که بر اساس روش مهاجرتی شما ممکن است 3 روز تا 3 ماه زمان ببرد
 • انجام اقدامات لازم برای مهاجرت

مدارک لازم جهت مهاجرت به ترکیه

هدف از ارائه مدارک این است که طبق قانون حمایت خارجی و بین‌المللی شماره 6458 شرایط متقاضی ارزیابی شود و مشخص شود وی در طول اقامت خود در این کشور توانایی فراهم نمودن بیمه درمانی، مکان قابل سکونت و تمکن مالی کافی که یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت به ترکیه است را دارد یا خیر؟ زیرا خارجی‌ها در طول اقامت توریستی مجاز به درخواست کمک رفاهی و بهداشتی از دولت نمی‌باشند. با این حال بر اساس همین قانون دولت ترکیه به کودکان مهاجرانی که مجوز اقامت توریستی معتبر دارند اجازه تحصیل در مدارس دولتی تا سن 18 سالگی جهت آموزش زبان همراه با مراقبت‌های بهداشتی رایگان را خواهد داد. از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس جدید
 • گواهی میزان درآمد
 • گواهی تحصیلی
 • گواهی پرداخت هزینه اسناد و درخواست
 • ارائه بیمه سلامت معتبر
 • ارائه آدرس محل اقامت در ترکیه
 • ارائه سوابق کیفری

کلام پایانی

همان طور که شرایط مهاجرت به ترکیه را از زوایای مختلف با هم بررسی نمودیم، دیدیم که این کشور یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی است و مزایای زیادی را برای افرادی که قصد مهاجرت دارند فراهم می‌نماید. هزینه مهاجرت به این کشور به موارد مختلفی از جمله روش مهاجرت، مکان سکونت، هدف مهاجرت و … بستگی دارد؛ لذا نمی‌توان هزینه کاملا ثابتی برای اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به این کشور آن برآورد نمود. اما سعی ما بر این بود که با براورد حدودی هزینه‌ها به شما در بررسی شرایط اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه کمک کنیم.

به خاطر داشته باشید در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام در زمینه مهاجرت می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در وب سایت موسسه مهاجرتی دایان با کارشناسان ما در تماس باشید.