شماره‌ های اضطراری ترکیه + مواردی که باید بدانید

همه ما در کشوری که زندگی می‌کنیم به برخی از شماره ‌های ضروری در آن دسترسی داریم تا در مواقع موردنیاز از آن‌ها استفاده کرده و مشکلات را برطرف نماییم. در هنگام سفر کردن به کشورهای دیگر نیز لازم است به برخی از شماره‌های ضروری در آن کشور دسترسی داشته باشیم. یکی از کارهای مهمی که افراد برای سفر به کشورهای دیگر،  ازجمله کشور ترکیه لازم است انجام دهند، آگاهی یافتن نسبت به شماره‌ های اضطراری ترکیه (Turkish emergency numbers) است.

 بهتر است بدانید که اکثر شماره‌ تلفن‌های ضروری در ترکیه، سه رقمی هستند لذا حفظ و نگهداری از آن‌ها کار آسانی می‌باشد. به‌طور کلی کشور ترکیه کشوری با امنیت بالا می‌باشد اما آگاهی داشتن از برخی شماره های ضروری آن خالی از لطف نیست. در این مطلب از سایت موسسه مهاجرتی دایان قصد داریم به ارائه لیست کاملی از شماره های مهم و ضروری در کشور ترکیه بپردازیم. همراه ما باشید.

شماره تلفن راهنمای فارسی زبان در ترکیه

وکیل مهاجرتی

یکی از نکات مهمی که به هنگام تماس با شماره‌ های اضطراری ترکیه باید بدانید این است که در هنگام برقراری ارتباط باید با شخص اپراتور به زبان ترکی صحبت نمایید. اگر به زبان ترکی آشنایی نداشته و با زبان انگلیسی آشنایی دارید، می‌توانید به زبان انگلیسی با آن‌ها صحبت نمایید. درصورتی که آشنایی به زبان ترکی و انگلیسی ندارید، شما می‌توانید با شماره تلفن 11822 در کشور ترکیه تماس بگیرید.

تماس با شماره تلفن فوق در 24 ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است. زمانی‌که با این شماره تماس برقرار کنید، می‌توانید به راحتی با زبان فارسی صحبت کرده و درخواست خود را بیان نمایید. با راه‌اندازی شماره تماس فوق توسط دولت ترکیه، دغدغه بسیاری از مسافرانی که به کشور ترکیه سفر می‌کنند رفع‌شده است.

برخی از شماره های اضطراری ترکیه

پیش از آنکه به ارائه برخی از شماره های اضطراری ترکیه پرداخته شود، بهتر است بدانید که پیش‌شماره یا کد کشور ترکیه 0090 می‌باشد. شماره‌گیری این کد برای آن دسته از افرادی که قصد برقراری ارتباط از خارج از ترکیه به داخل ترکیه را دارند، لازم و ضروری می‌باشد. آگاهی یافتن از شماره های ضروری در ترکیه برای آن دسته از کسانی که تمایل به اخذ اقامت ترکیه را دارند، امری واجب است. در ادامه به معرفی برخی از شماره تلفن‌های ضروری در ترکیه می‌پردازیم.

شماره 155 برای برقراری تماس با پلیس ترکیه

هرگاه در کشور ترکیه احتیاج به برقراری تماس با پلیس را داشتید، با شماره 155 تماس حاصل نمایید. یکی از شماره های اضطراری ترکیه، شماره اداره پلیس است که به‌صورت 24 ساعت مشغول خدمت‌رسانی به مردم می‌باشند. همان‌طور که قبلا اعلام شد، در هنگام شماره‌گیری شماره های ضروری لازم است به زبان ترکی و یا انگلیسی حرف بزنید.

اداره پلیس ترکیه دارای 830 ایستگاه فعال می‌باشد که برای برقراری ارتباط با آن‌ها و مطرح کردن مسائل مربوط به دزدی، جرم و جنایت می‌توان با آن‌ها تماس برقرار کرد. از دیگر شماره های مربوط به اداره پلیس ترکیه می‌توان به شماره های 156، 153 و 154 که به ترتیب مرتبط با پلیس مرزبانی، پلیس شهرداری و پلیس راهنمایی رانندگی می‌باشند، نام برد.

درخواست آمبولانس با شماره ۱۱۲

وکیل مهاجرتی

یکی‌دیگر از شماره های اضطراری ترکیه، تماس با فوریت‌های پزشکی است. در صورت نیاز به اینگونه خدمات با شماره 112 تماس بگیرید. خدمات پزشکی ارائه ‌شده در کشور ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند. از دیگر شماره های مهم در رابطه با خدمات فوریت‌های پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تماس با پزشک: 113، مشاوره سلامتی: 184، دریافت نوبت ویزیت در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی: 181 و دریافت خدمات فوری برای فرد فوت‌شده: 184

برقراری تماس با آتش‌نشانی از طریق شماره‌تلفن 110

شماره تماس 110 از دیگر شماره های اضطراری ترکیه محسوب می‌شود که شهروندان این کشور به‌هنگام دریافت خدمات آتش‌نشانی با این شماره ارتباط برقرار می‌کنند. بهتر است بدانید که استانداردهای آتش‌نشانی در کشور ترکیه دارای سطح بالایی بوده به‌طوریکه در هنگام تماس با این سازمان تنها به گذشت 6 دقیقه زمان نیاز است تا آن‌ها در محل حادثه حضور یابند. ارائه خدمات کمک‌های اولیه و خدمات فوری پزشکی ازجمله خدماتی هستند که آتش‌نشانی ترکیه در کنار خدمات ایمنی، انجام می‌دهد.

پلیس گردشگری ترکیه

به دلیل آنکه ترکیه کشوری توریست‌پذیر است، یکی از کارهای خوب دولت ترکیه جهت رفاه حال گردشگران، راه‌اندازی پلیس گردشگری ترکیه است. این پلیس در تمامی شهرهای ترکیه به‌خصوص شهرهای توریست‌پذیر مانند استانبول وجود دارد. ماموران پلیس گردشگری ترکیه قادر هستند با 6 زبان زنده دنیا با افراد توریست ارتباط برقرار نمایند. جهت ارتباط با پلیس گردشگری ترکیه می‌توانید با شماره تماس 5274503 (0212) ارتباط برقرار نمایید.

شماره های ضروری ترکیه برای مهاجران

برخی از شماره های اضطراری در کشور ترکیه وجود دارند که تنها افراد مهاجر به این کشور باید از آن‌ها استفاده نمایند. این شماره‌ها به ‌اندازه‌ای پرکاربرد هستند که اتباع خارجی در این کشور در مقاطع زمانی مختلف باید با آن‌ها تماس برقرار نمایند.

 تمامی کسانی به‌دلایلی مانند خرید و فروش ملک در ترکیه، دریافت اجازه کار و… به این کشور سفر کرده‌اند باید نسبت به شماره های اضطراری ترکیه برای مهاجران آگاهی داشته باشند. در زیر به ارائه مهم‌ترین شماره های ضروری ترکیه برای اتباع خارجی پرداخته شده است:

  • اداره کار ترکیه: 170
  • شماره اداره مهاجرت ترکیه: 157
  • شماره راهنمای ترکیه: 11811
  • شماره دریافت نوبت مراجعه به شهرداری: 199

دیگر شماره تلفن‌های ضروری

در بخش‌های قبلی سعی کردیم شما را با برخی از شماره های اضطراری ترکیه آشنا سازیم. اگر شما جزو کسانی هستید که در فکر اخذ اقامت ترکیه هستید، بهتر است بدانید که علاوه بر شماره های اعلام‌شده در بخش‌های قبلی، به شماره های دیگری در این کشور برای بهتر زندگی کردن احتیاج دارید. در ادامه به معرفی برخی دیگر از شماره تلفن‌های ضروری در ترکیه پرداخته‌شده است:

  • شماره تلفن‌ اداره‌های برق، آب و گاز در ترکیه

از آنجائی‌که این احتمال وجود دارد گاهی اوقات با اختلال در توزیع آب، برق و گاز مواجه شوید لذا دانستن شماره های زیر می‌تواند به شما در رابطه با رفع اختلالات مطرح‌شده فوق، کمک کند.

  • برای رفع اختلال در توزیع آب با شماره 185 تماس بگیرید.
  • برای رفع خرابی برق با شماره 186 تماس بگیرید.
  • برای برطرف نمودن اختلالات گاز با شماره 187 تماس بگیرید.
  • شماره اضطراری کووید

با ورود ویروس کرونا به کشور ترکیه، دولتمردان این کشور به راه‌اندازی خط تلفن جدیدی اقدام کردند تا افراد مبتلا به ویروس کرونا بتوانند با این شماره تماس برقرار کرده تا خدمات پشتیبانی اورژانس و آمبولانس دریافت نمایند. تا پایان همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و در صورت مشاهده علائم این ویروس در خود یا دیگران، سریعا با شماره تلفن 184 که خط تلفن کووید – 19 است، تماس برقرار نمایید.

صحبت پایانی

یکی از کارهای مهم برای هر فردی که قصد سفر به کشور ترکیه را دارد، آگاهی یافتن از شماره های اضطراری ترکیه است. با دانستن این شماره‌ها می‌توانید مشکلات بوجود آمده را سریع‌تر برطرف نمایید. در این مطلب سعی شد به ارائه مهم‌ترین شماره تلفن‌های ضروری در کشور ترکیه پرداخته شود.