شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه

شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه

ترکیه یکی از کشور هایی است که به عنوان مقصد خیلی از ایرانیان برای مهاجرت انتخاب می شود. این کشور به دلایل زیادی می تواند بهترین انتخاب برای مهاجرت باشد. دلایلی از قبیل نزدیکی به اروپا، نزدیکی فرهنگ ترکیه به فرهنگ ایرانیان، نزدیکی ارزش ریالی نسبت به واحد پول ترکیه (لیره) و … از دلایلی است که باعث می شود ایرانیان این کشور را برای زندگی و کسب و کار انتخاب کنند و با دریافت پاسپورت ترکیه به خواسته ی خود برسند. 

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

قبل از هرچیزی باید به‌صورت کامل تفاوت اقامت در ترکیه و شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه را بدانید.

اخذ اقامت در ترکیه

بعد از اخذ اقامت ترکیه، شما به‌عنوان یک فرد خارجی در ترکیه زندگی می‌کنید و حقوق و مزایای محدودی نسبت به شهروندان دارید و اقامت شما در ترکیه موقتی می‌باشد. در صورت تغییر قوانین ترکیه، ممکن است زندگی شما را هم تحت تأثیر قرار دهد.

شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه

درصورتی‌که شهروندی ترکیه را بگیرید شما همانند سایر افراد آن کشور از تمام حقوق و مزایا بهره مند می‌شوید. به‌عنوان‌مثال حق بیمه‌های درمانی رایگان، افتتاح حساب در بانک‌، اجازه کار و … را دریافت می‌ کنید. همانطور که ملاحظه می کنید اخذ اقامت در ترکیه، زندگی در این کشور را برای شما بسیار ایده آل خواهد کرد

چگونه می توان برای شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کرد؟

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می توانند از طریق چند روش اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه نمایند. توجه نمایید که با اجرای یکی از راه حل های زیر می توانید برای همه اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقامت کسب کنید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت دایان گروپ مراجعه فرمایید.

1- یکی از راه های دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور، این است که فرد متقاضی ملکی به ارزش 250 هزار دلار را خریداری کند. البته قابل ذکر است که شرایط خاصی برای انجام خرید ملک وجود دارد که فرد متقاضی باید حتما براساس آن شرایط خرید خود را عملی کند و بعد انجام خرید، ملک باید به وسیله کارشناس اداره ثبت اراضی ترکیه ارزیابی شود و گزارش کاملی از این ارزیابی ضمیمه پرونده (أخذ شهروندی ترکیه) فرد بشود.

  • ملک مورد نظر نباید بدهی داشته باشد.
  • سه مالک قبلی ملک مورد نظر نباید خارجی باشند.
  • فرد متقاضی شهروندی ترکیه باید خرید خود را به صورت تمام نقد انجام دهد و درصورتی که ملکی را به صورت قسطی خریداری کرده حتی اگر مبلغی بیش از 250 هزار دلار پرداخت کرده باشد شامل قانون دریافت شهروندی ترکیه نمی شود.
وکیل مهاجرتی

2- دومین راه دریافت حق شهروندی داشتن 5 سال سابقه کاری در این کشور می باشد. به این صورت که اگر شما به مدت 5 سال در این کشور کار کنید و در عین حال حق بیمه و مالیات بپردازید قانون أخذ پاسپورت ترکیه شامل حالتان خواهد شد. اگر می خواهید از این قانون برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید به مجوز کار نیاز دارید. برای دریافت مجوز کار کافیست فردی که کارفرمای شماست برایتان حق بیمه پرداخت نماید و یا خودتان با ثبت یک شرکت کاملا قانونی مجوز کار دریافت نمایید.

3- سومین راه این است که فرد متقاضی مبلغ 500 هزار دلار را به مدت 3 سال در یکی از بانک های ترکیه سرمایه گذاری نمایید. قابل ذکر است که این مبلغ باید به لیره واحد پولی کشور ترکیه باشد و معادل 500 هزار دلار آمریکا، که در مدت این 3 سال سود این سپرده به فرد متقاضی دریافت پاسپورت ترکیه تعلق می گیرد.

شاید برای شما هم سوال باشد: نحوه خرید لیر ترکیه از بانک

4- چهارمین راه برای دریافت پاسپورت ترکیه ازدواج است. ازدواج فرد متقاضی شهروندی ترکیه، با یکی از شهروندان این کشور،که باید ازدواجی واقعی باشد. برای اینکه فرد متقاضی بتواند از این طریق مشمول قانون دریافت پاسپورت بشود باید از تاریخ ازدواجش 3 سال گذشته باشد. همچنین همسر ترک تبار فرد متقاضی أخذ شهروندی ترکیه باید دارای عدم سوء پیشینه در اداره امنیت ترکیه باشد. به غیر از این دو شرط، صوری بودن یا نبودن این ازدواج توسط کارشناسان اداره نفوس و شهروندی ترکیه باید به تأیید برسد.

مزیت های داشتن شهروندی و پاسپورت ترکیه

– کشور ترکیه به خاطر موقعیت مکانی که دارد، قرار گرفتن در بین دو قاره آسیا و اروپا و هم چنین انتخاب این کشور به عنوان نماینده رسمی اتحادیه اروپا در سال 1999موقعیت بسیار خوبی از لحاظ اقتصادی دارد. و ایرانیان می توانند با دریافت پاسپورت ترکیه یک سری از محدودیت هایی را که برای تجارت بین المللی بر سر راه شان وجود دارد را بر طرف کنند.

– یکی دیگر از مزایای دریافت پاسپورت ترکیه این است که این پاسپورت تقریبا در محدوده زمانی 90 روزه به فرد متقاضی و واجد شرایط داده می شود.

– پاسپورت کشور ترکیه شامل 30 پاسپورت برتر دنیا می باشد.

– افرادی که موفق به دریافت پاسپورت ترکیه می شوند در هر گونه انتخابات این کشور حق رأی دارند.

– این افراد می توانند تحت عنوان شهروند ترکیه از برنامه های بازنشستگی این کشور استفاده کنند.

– افرادی که موفق به دریافت پاسپورت ترکیه شدند می توانند بدون ویزا به 77 کشور سفر کنند.

– از دیگر مزیت های أخذ پاسپورت ترکیه استفاده از بیمه SGK می باشد که به صورت رایگان در اختیار شهروندان این کشور قرار می گیرد.

– مزیت دیگر این پاسپورت این است که فردی دارنده پاسپورت ترکیه می تواند تابعیت قبلی خود را حفظ کند.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت ترکیه

برای دریافت  پاسپورت ترکیه به مدارکی که در ذیل به آن اشاره شده نیازمندید.

1- ارائه اصل پاسپورت فرد و تمام اعضای خانواده که حداقل 1 سال یا بیشتر اعتبار دارد.

2- شناسنامه فرد متقاضی دریافت پاسپورت ترکیه و هم چنین شناسنامه دیگر اعضای خانواده به همراه کپی

3- گواهی عدم سوء پیشینه فرد متقاضی

4- مدرک اثبات کننده تمکن مالی فرد

5- ارائه دادن کارت اقامت (اصل کارت)

وکیل مهاجرتی

کلام آخر

در این مقاله تلاش ما بر این بود؛ که اطلاعات دقیق و صحیحی درباره أخذ شهروندی ترکیه را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به سایت دایان گروپ مراجعه کنید. از این که در این مقاله ما را همراهی نموده اید از شما سپاسگذاریم.

سوالات متداول

پاسخ: خیر، امکان تغییر ویزای تحصیلی به پاسپورت وجود ندارد اما این فرصت به فرد متقاضی داده می شود که بعد از تحصیل در این کشور کار کند و از این طریق، حق شهروندی این کشور را به دست آورد.

پاسخ: خیر، تابعیت برای فرزندان اتباع بیگانه بر اساس تولد نیست.

پاسخ: این آزمون برای افرادیست که ویزای تحصیلی دریافت می کنند و باید در این آزمون حداقل نمره قبولی را کسب کنند. برای افرادی که موفق به أخذ شهروندی ترکیه شده اند در ابتدا دانستن اندکی زبان ترکی کفایت می کند.