فرهنگ ترکیه

فرهنگ ترکیه (Turkish culture) در این مقاله مورد واکاوی قرار گرفته است. هر کشوری دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است. . کشور ترکیه که می‌توان آن را کشور اوراسیایی هم نامید، دارای آیین‌های تاریخی و سنتی بسیار غنی است.

این کشور بر خلاف تصور عموم مردم و همچنین با وجود اینکه در همسایگی کشورهای اروپایی قرار دارد، باید گفت که کشوری سنتی به حساب می‌آید. حال باید این نکته مهم را گفت که در این کشور سنت‌های اصیل اسلامی ریشه‌ بسیار قوی و عمیقی در باورها، عقاید و علایق مردمانش دارد و ترک‌ها بسیار به دستورات دین اسلام پایبند و متعهد هستند.

به خصوص که این امر بر روابط تجاری افراد، تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. در این مطلب از سایت دایان همراه ما باشید.

فرهنگ ترکیه

این نکته مهم را باید در همین ابتدا گفت که موقعیت جغرافیایی ترکیه و همسایه بودن با کشورهای اروپایی روی فرهنگ ترکیه تاثیر چشمگیری داشته است.

یکی از ویژگی‌های بارز ترک‌ها این است که بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند و یکی از چیز‌هایی که به محض سفر و ورود به ترکیه  متوجه آن می‌شوید، اجتماعی بودن و روابط اجتماعی صمیمانه مردم این کشور است که بخشی از آداب و رسوم مردم آن‌ها به شمار می‌رود. مردم ترکیه همیشه دوست دارند تا با افراد جدید آشنا شوند و با آن‌ها معاشرت کنند.

ترک‌ها از اینکه در مورد فرهنگ و تاریخ کشور و قومشان صحبت کنند، احساس لذت می‌کنند پس در نظر داشته باشید که اگر دوست دارید صحبتی دوستانه را با آنها  تجربه کنید، بهتر است در مورد ملیت و تاریخ غنی و کهنشان صحبت کنید تا آنها هم با علاقه با شما صحبت کنند. در سر تا سر کشور ترکیه، همه مردم به زبان ترکی صحبت می‌کنند. آن‌ها حتی در صحبت کردن با توریست‌ها هم شاید فقط چند کلمه بسیار کم به زبان انگلیسی، فارسی و عربی صحبت کنند.

فرهنگ مردم ترکیه

مردم کشور ترکیه به آراستگی و مرتب بودن ظاهر و مهم‌تر از آن به پاکیزگی بسیار اهمیت می‌دهند. ترک‌ها در روابط اجتماعی‌، به روابط طولانی و مدت‌دار بسیار علاقه دارند و هرچه از مدت دوستی و آشنایی می‌گذرد و روابط شما با آن‌ها طولانی‌تر باشد، باعث می‌شود تا به تعهدات یک رابطه اهمیت بیشتری بدهند.

فرهنگ چانه زدن در ترکیه

می‌توان گفت که چانه زدن به نوعی، بخشی از فرهنگ ترکیه محسوب می‌شود و ترک‌ها در مسائل مالی زیاد چانه می‌زنند و هر خرید و معامله‌ای که داشته باشند، چه کوچک و چه بزرگ و یا حتی در معاملات بین المللی، ترک‌ها حتما چانه می‌زنند.

فرهنگ هدیه دادن در ترکیه

وکیل مهاجرتی

تبادل هدیه یعنی هدیه دادن و هدیه گرفتن در بین ترک‌ها بسیار فرهنگی خوشایند و مرسوم است. در این زمینه شباهت زیادی با مردم ایران دارند. این هدیه‌هایی که بین یکدیگر رد و بدل می‌کنند، معمولا شامل صنایع دستی، لباس‌های سنتی، وسایل تزئینی و خاص و همچنین اجناس لوکس است.

همچنین ترک‌ها سنت سوغاتی دادن به اقوام و خویشاوندان  نزدیک خود هنگام بازگشت از سفر را نیز در فرهنگ خود دارند و آن را رعایت می‌کنند و به آن پایبند هستند. بزرگان و سران ترکیه از گذشته‌های دور تا کنون این رسم را دارند که در ملاقات‌های تجاری و سیاسی خود به یکدیگر هدیه می‌دهند.

فرهنگ موسیقی و قدمت آن در ترکیه

موسیقی ترکیه، تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی این کشور قرار دارد و ترکیبی از موسیقی محلی آسیای مرکزی، غربی، کلاسیک ایرانی، پاپ و اروپای مدرن است.

در ترکیه بیشتر طرفداران موسیقی، دوست‌دار سبک اروپایی و مدرن هستند و در زمینه موسیقی سنتی ترکیه کمتر فعالیت دیده می‌شود. در حالی که در گذشته‌ها، بیشتر سازهای بادی برنجی و کوبه‌ای شهرت و طرفداران زیادی داشتند و در مراسم‌های نظامی ارتش امپراطوری عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما اکنون کمتر از این سبک سازها استفاده می‌شود.

عزاداری در ترکیه

وکیل مهاجرتی

هنگام عزاداری این فرهنگ ترکیه مرسوم است که همسایگان برای داغ‌دیده غذایی می‌فرستند. خانواده عزادار حلوا تهیه می‌کنند و با آن حلوا از میهمانان پذیرایی می‌شود.

مراسمی برای تهیه حلوای عزا وجود دارد. افراد مختلف برای پختن آن جمع و هر کسی که برای هم ‌زدن حلوا آماده می‌شود و ملاقه را به این منظور در دست می‌گیرد. انها خاطره‌هایی از آن مرحوم را تعریف می‌کند و صفات خوب آن مرحوم را برای دیگران بازگو و بیان می‌کند.

همین مراسم ساده باعث می‌شود که خوبی‌های آن مرحوم  تازه گذشته به همه یادآوری شود و حضار برای مرحوم طلب آمرزش و مغفرت کنند. برای افرادی که مایلند برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایند

سخن آخر

 به طور کلی فرهنگ ترکیه، مشترکات زیادی با فرهنگ و آداب و رسوم ایران دارد. همین امر باعث می‌شود که در مسائل سیاسی و اقتصادی بتوانیم با آرامش و بدون شتاب با هم مذاکره کنیم. در حالیکه هر دو طرف این مذاکره، در پایان راضی و خشنود باشند و به صورت راحت‌تر به هدفی مشترک برسند.

حتما سفر به ترکیه را تجربه کنید تا از نزدیک با آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه آشنا شوید. اگر قصد اقامت دارید، می‌توانید با اخذ اقامت ترکیه و شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق موسسه مهاجرتی دایان لحظات و روزهای بیشتری را در این کشور سپری کنید.