ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه

ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه چیست؟

ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه یکی از مواردی است که در شروط اجازه اقامت کوتاه مدت اتباع در کشور ترکیه آمده است؛ مقررات تعیین شده در این ماده به شرح انواع شروط دریافت اجازه اقامت کوتاه مدت در این کشور می ‌پردازد؛ در ادامه این مطلب با مشاوران حقوقی دایان گروپ همراه باشید تا شرایط ذکر شده در این ماده را بررسی کنیم.

شرایط اقامت کوتاه مدت مطابق ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه

۱)  شرایط ذیل هنگام صدور مجوز اقامت کوتاه مدت اعمال می شود:

الف) درخواست اخذ اقامت ترکیه باید با استناد به یک یا چند مورد از دلایل مندرج در بند یک ماده ۳۱ و ارائه اطلاعات و مدارک پیش زمینه این درخواست باشد.

ب) مشمول ماده ۷ نباشد.

ج) زندگی در شرایط اقامتی باید مطابق با استانداردهای عمومی بهداشت و ایمنی باشد.

چ) در صورت درخواست اقامت کوتاه مدت، گواهی سابقه کیفری که از طرف مقامات ذی صلاح در کشوری که تابعیت یا اقامت قانونی دارید صادر شده است باید ارائه شود.

ه) اطلاعات مربوط به آدرس اقامت خود در ترکیه را باید ارسال کنید.

د) آدرس محل اقامت خود در ترکیه را ثبت و تایید کنید.

* ماده ۷ در ادامه ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه شرح داده شده است

ماده ۷

اتباع خارجی که شرایط ذیل را دارا باشند در دسته مسافران غیر قانونی قرار دارند و اجازه ورود به ترکیه را ندارند.

الف) کسانی که پاسپورت، مدرک جایگزین پاسپورت، ویزا یا اجازه اقامت و کار ندارند و کسانی که این مدارک یا مجوزها را به صورت تقلبی یا جعلی به دست آورده اند‌.

ب) کسانی که پاسپورت یا مدرک جایگزین پاسپورت با اعتبار حداقل 60 روز پس از پایان انقضا ویزا، معاف شدن ویزا یا مجوز اقامت ندارند.

ج) بدون وارد شدن خدشه ای به بند دوم ماده ۱۵، اتباع خارجی که در بند اول ماده ۱۵ آمده اند حتی اگر ویزای آن ها در حال معافیت باشد .

** به روز رسانی نوامبر ۲۰۲۲ ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه، دولت مردان به سادگی متوجه هستند که تعداد زیادی از درخواست ها به دلیل بند “د” ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه رد می شوند؛ زیرا اتباع در هتل اقامت می کنند و در همان زمان آدرس اقامت متفاوتی را اعلام می کنند یا از آدرس اسپانسر برنامه های خود استفاده می کنند و به همین خاطر ۲ آدرس در طی فرایند اقامت ثبت می شود. شما تنها پس از نهایی شدن درخواست تان  می توانید در جاهای دیگری بمانید.

در صورتی که درخواست شما پذیرفته نشد یا اخراج شدید چه اقدامی باید انجام دهید؟

در صورتی که ابلاغ رد درخواست خود را دریافت کردید، و ویزا یا معافیت ویزا نداشتید 10 روز فرصت دارید تا کشور را ترک کنید. اگر ویزا دارید، این 10 روز پس از انقضای ویزا شروع می شود. ممکن است شما در حال طرح دعوی متقابل برای رد این ابلاغیه باشید، با این حال، این کار روند اخراج را متوقف نمی کند. اگر پس از پایان 10 روز هم چنان در کشور باشید، ممکن است جریمه و سپس اخراج شوید.

نحوه ثبت اعتراض به رد در خواست اقامت

پس از دریافت فرم ابلاغیه خود، باید به دادگاه امور اداری مهاجرت (İdare Mahkemesi)، ترجیحاً تا 10 روز مراجعه کنید. اگر کنسولگری ترکیه در خارج از کشور در خواست شما را رد کرده است، باید در دادگاه اداری آنکارا شکایت کنید و اگر توسط فرمانداری این تصمیم گرفته شده است باید در دادگاه اداری ذی صلاح فرمانداری شکایت شما طرح شود.

کلام آخر

در مجموع اگر قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را دارید؛ باید حتما شرایط و ضوابط مندرج در این بابت را به طور کامل مطالعه کنید زیرا اخیرا سخت گیری ها در رابطه قانون شکنی اتباع خارجی بیشتر شده و درخواست و مستندات شما به طور کاملا دقیق بررسی می ‌شود، بنابراین بهتر است که هرگز قانون شکنی نکنید! در رابطه با طی کردن قانونی روند دریافت اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه و مطابق با ماده ۳۲ قانون اقامت ترکیه می توانید با کلای دایان گروپ در ارتباط باشید و کارتان را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید. همچنین اگر علاقه مند به اخذ اقامت ترکیه به صورت دائم را دارید در صفحه ای جداگانه به آن کامل پرداخته ایم.