بررسی مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی

مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی (Taxes in Turkey for foreign investors) – کشور ترکیه در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار دارد، بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر آن در اروپا واقع شده است. از طرفی این کشور دارای آب و هوای مساعدی است و از سه طرف به دریا راه دارد. اخیرا دولت ترکیه برنامه های ترغیب کننده، برای مهاجرت و سرمایه گذاری در این کشور در نظر گرفته است.

تمام این عوامل موجب شده تا امروزه افراد بسیار زیادی تصمیم به مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه را بگیرند. اما این که مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی چگونه است؟ پرسشی است که ما در ادامه قصد داریم به آن پاسخ دهیم. با ما باشید:

مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی چگونه است؟

وکیل مهاجرتی

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و داشتن روابط سیاسی پایدار به یکی از بهترین کشورها، برای سرمایه گذاری موفق و پرسود تبدیل شده است. صادرات و سیاست های خارجی فعال این کشور نه تنها با کشور های همسایه بلکه تا کشورهای چین و آفریقا پیش روی کرده است.

اگر شما نیز تصمیم به مهاجرت و اخذ شهروندی ترکیه و راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در این کشور را دارید، باید درباره مالیات این کشور اطلاعات داشته باشید. می توان گفت: کشور ترکیه به دلیل عدم وجود ذخایر نفت و گاز مجبور است تا بخشی از مخارج و هزینه های خود را از طریق اخذ مالیات تامین نماید. این کشور دارای قوانین مالیاتی بسیار پیچیده و دقیقی است.

اما می توان گفت: مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی کمتر است.

برخی از طرح های مشوق مالیاتی ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی

معاف از مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر درآمد کاهش یافته است.
در موسسه و شرکت ها مالیات بر درآمد کاهش یافته است.

مالیات سرمایه گذاران خارجی

وکیل مهاجرتی

اگر شما کمتر از 6 ماه در کشور ترکیه اقامت کنید، نباید مالیات بپردازید. در واقع مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی، مالیات بر درآمد کسب شده است. به عنوان مثال: اگر شما دارای ملکی در این کشور باشید و آن را اجاره دهید، باید مالیات این درآمد خود را بپردازید. مالیات بر درآمد حاصل از املاک، به صورت سالیانه است و می توان آن را در دو قسط پرداخت. مالیات سالانه املاک در کلان شهرها 1% است. اگر شخصی تا 11000 لیر درآمد شخصی داشته باشد باید تا 35% مالیات بپردازد.

درباره مالیات سرمایه گذاران خارجی

بنا به ماده 94 قانون، مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی، یک کارفرما طبق میزان حقوقی که به کارکنان خود می پردازد، مخارج و درآمد شرکت و… باید مالیات پرداخت کند. اگر یک سرمایه گذار خارجی در یک شرکت یا کارخانه و یا هر بخش دیگری مدیر و یا مسئول باشد، باید علاوه بر پرداخت مالیات حقوق خود، مالیات مزایا و درصد های دیگر خود را نیز بپردازد.تمام شرکت های چه تجاری، مشارکتی، سرمایه گذاری و… باید مطابق درآمد خود مالیات بپردازند.

میزان مالیات شرکت ها در سال گذشته 30% بود، ولی این میزان کاهش یافته است و نرخ مالیات به 22% رسیده است. شرکت های زیر مجموعه شرکت های بزرگ باید 15% مالیات بپردازند.

اما در سال های گذشته اصلاحات زیادی در، مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی صورت گرفته است. در کشور ترکیه به شرکت های تازه تاسیس شده یا به اصلاح دیگر برای ثبت شرکت در ترکیه، برای انجام کار تجاری، 6 ماه تا 1 سال برای پرداخت مالیات فرصت می دهد.

این شرکت ها می توانند با فرمول « 5 کارمند ترک به ازای هر کارمند خارجی » به این قانون مالیاتی دست یابند. اما در کشور ترکیه برخی تنظیمات مالیاتی به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است. طبق این توافق نامه فرد سرمایه گذار خارجی تنها در یک کشور موظف به پرداخت مالیات است.
به عنوان مثال: یک سرمایه گذار خارجی که در ترکیه سرمایه گذاری می کند تنها موظف به پرداخت مالیات در کشور ترکیه بوده و به دلیل فعالیت های خود مجبور نیست به کشور خود نیز مالیات بپردازد. این کشور با کشورهایی چون: ایران، آمریکا، آلمان، گرجستان، کرده جنوبی، روسیه، سنگاپور، پاکستان، اردن، قطر، قبرس، مالزی، فرانسه، چین قرار معاهداتی جهت جلوگیری از پرداخت مالیات مضاعف دارد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی را مورد بررسی قرار دادیم. اما برای کسب اطلاعات مالیاتی بیشتر در کشور ترکیه می توانید با دایان گروپ ارتباط برقرار کرده و با مشاوران آن ارتباط برقرار کنید.