متوسط حقوق در ترکیه چقدر است؟

یکی از مهم ترین نکات برای افرادی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارند، دریافت اطلاعات راجع به مخارجی زندگی در ترکیه و میزان متوسط حقوق در ترکیه است. ما باید بیان کنیم که متوسط حقوق در ترکیه با توجه به شرایط بسیار مختلفی تعیین شده و این مقدار کاملا متفاوت است. در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ پرسش خود مبنی بر متوسط حقوق در ترکیه چقدر است؟ (What is the average salary in Turkey) دریافت نمایید.

بررسی متوسط حقوق در ترکیه

اگر بخواهیم کم ترین میزان درآمد در ترکیه را بررسی کنیم باید به روند در حال رشد متقاضیان کار، در کشور ترکیه توجه کنیم. تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران خارجی، کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند. پس در نتیجه گسترش این سرمایه گذاری ها، اتباع خارجی دیگر کشور ها برای کار به ترکیه مهاجرت می کنند. به دنبال افزایش این نیروی کار، دولت ترکیه تصمیم گرفت  قوانین خود را برای تعیین متوسط حقوق در ترکیه مطابق استاندارد های جهانی در نظر بگیرد. به همین دلیل مهاجرت به ترکیه برای کار افزایش یافته است. در ادامه این مقاله با موضوع متوسط حقوق در ترکیه چقدر است؟ با ما باشید.

عوامل تعیین کننده میزان متوسط حقوق در ترکیه

وکیل مهاجرتی

افراد در کشور ترکیه نیز مانند دیگر کشورها دارای درآمد های متفاوتی هستند. محدوده حقوق در ترکیه به صورت میانگین از کمترین مقدار خود که  1980 لیتر تا 35000 لیتر متغیر است. اگر حقوق فرد بالاتر از میانگین دریافتی جامعه باشد می توان گفت: او حقوق خوبی دریافت کرده و خوب کار می کند.  در ادامه به برخی از عوامل موثر در متوسط حقوق در ترکیه اشاره خواهیم کرد.

  • تجربه کاری فرد

این یک امر کاملا طبیعی است که هر چه تجربه افراد بیشتر باشد، میزان درآمد بیشتری نیز خواهند داشت. کشور ترکیه برای سابقه کاری افراد ارزش قائل است. برای نمونه در نظر بگیرید افرادی که دارای 2 تا 5 سال سابقه کاری دارند، 32% بیشتر از افراد تازه کار درآمد خواهند داشت. یا افرادی که بیش از 5 سال سابقه کاری دارند، 36% بیشتر از افراد دارای 5 سال سابقه کاری حقوق دریافت می کنند.

  • سطح تحصیلات فرد

تحصیلات از دیگر عوامل تاثیر گذار در میزان متوسط حقوق در ترکیه است. افراد دارای دیپلم 17% بیشتر از افراد زیر دیپلم حقوق دریافت می کنند. افراد دارای لیسانس 24% از افراد دارای دیپلم حقوق دارند. این روال تا مدرک دکتری پیش می رود.

  • عنوان شغلی فرد

افراد در سمت های مختلف دارای درآمد های مختلفی نیز هستند. به عنوان مثال: میزان متوسط حقوق در ترکیه برای مهندسین، پزشکان و پرستاران با کارگران برابر نیست.

  • جنیست افراد

در حقیقت جنسیت نباید در میزان حقوق دریافتی دخالت داشته باشد، اما متاسفانه این امر در کشور ترکیه وجود دارد. میزان متوسط حقوق مردان 6% بیشتر از بانوان است.

  • درآمد در شهرهای مختلف این کشور یکسان نیست

در کل درآمد افراد در شهر های پرجمعیت و مدرن بیشتر از نقاط دور افتاده است. پس محل کسب و کار تاثیر زیادی در متوسط حقوق در ترکیه دارد.

متوسط افزایش حقوق در کشور ترکیه

حقوق کارمندان در ترکیه هر 18 ماه 8 % افزایش می یابد. اما افزایش حقوق افراد دارای مشاغل مختلف، متفاوت است. اما عملکرد و نقش فرد در موفقیت سازمانی که در آن کار می کند، در افزایش حقوق او دخالت دارد.

پرداخت حقوق اتباع خارجی به دلار یا لیر

افرادی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده اند و در کشور ترکیه در سمت های مختلف مانند پرستاری کودک یا کارهای نظافت، مشغول به کار هستند، حقوق خود را به دلار درخواست می کنند. اما کارفرما می تواند این درخواست را نپذیرد. مخصوصا اگر کارفرما محلی را برای زندگی فرد در نظر بگیرد. اما در هر صورت کارفرما ملزم به بیمه کردن فرد است. کارفرمایان باید در نظر بگیرند که باید حقوق کارگران خود را مطابق متوسط حقوق در ترکیه و وزارت کار بپردازند. در غیر این صورت اجازه کار کارمندان یا کارگران پس از یک سال تمدید نمی شود و ویزای کار آن ها تمدید نخواهد شد.

متوسط حقوق در ترکیه برای اتباع خارجی

همان طور که اشاره کردیم عوامل مختلفی می تواند متوسط حقوق در ترکیه را تعین کند. حال اگر فرد شهروند کشور ترکیه باشد، چگونه می تواند متوسط حقوق بیشتری را دریافت کند؟

  • شهروندان بسته به سطح زبان، تخصص و… می توانند در سمت هایی مانند کارمند اداره، کارمند فروش و مواردی از این قبیل استخدام شوند. متوسط حقوق در ترکیه این افراد 5/1 برابر کارگران است.
  • اگر فرد بتواند در زمینه هایی مانند ماساژور، مشاغل مربوط به گردشگری، ساخت انیمیشن و… فعالیت کند می تواند 2 برابر حقوق کارگران درآمد داشته اشد.
  • افراد دارای مشاغلی مانند پزشکی، مهندسی و کلا مشاغلی که به تخصص و تبحر نیاز دارند، می توانند متوسط حقوق ترکیه 3 تا4 برابر حقوق کارگران، درآمد داشته باشند.
  • افرادی که موفق به پذیرش دانشگاه در ترکیه شده اند، برای تامین مخارج خود باید مشغول به کار شوند. آن ها برای کار باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند. اما در ترکیه دانشگاه ها و موسسه های پژوهشی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. حتی برخی از دانشکده های علوم پایه بسیاری از دانشجویان خارجی را برای یک طرح جامع تحصیلی استخدام می کنند. دانشجویان خارجی می توانند از این فرصت ها برای کار در کنار تحصیلات خود بهره ببرند.

برخی نکات راجع به حقوق خارجیان در ترکیه

وکیل مهاجرتی

فراموش نکنید که با افزایش متوسط حقوق در ترکیه به همان میزان مالیات و بیمه نیز افزایش خواهد یافت. میزان حقوق خارجیان با ترک ها تفاوت دارد. به همین دلیل کارفرمایان راغبند تا کارمندان ترک را استخدام کنند. زیرا استخدام کارمند خارجی نسبت به ترک برای کارفرما کمی دردسر دارد. پس شما به عنوان یک فرد خارجی باید مهارت ها و تخصص هایی داشته باشید که ترک ها نداشته باشند. در این صورت کارفرما پرداخت حقوق چند برابری شما را می پذیرد. اما این گونه نیست که یک مهندس به راحتی بتواند در ترکیه در ماه 13 هزار لیر حقوق دریافت کند. او باید دارای تخصص بسیار زیاد و تسلط به زبان ترکی باشد.

نتیجه گیری

در نهایت باید بیان کنیم، متوسط حقوق در ترکیه کاملا متفاوت است و نمی توان نرخ ثابتی را برای آن بیان کرد. شما پیش از شروع کار و هر اقدامی به سایت وزارت کار ترکیه مراجعه کنید. همچنین می توانید اطلاعاتی که می خواهید در زمینه متوسط حقوق در ترکیه کسب کنید، از دایان گروپ بخواهید. این گروه می تواند در تمام زمینه های مربوط به مهاجرت، شرایط زندگی، دریافت حقوق اتباع ، اخذ پاسپورت ترکیه و… اطلاعات جامعی به تمام متقاضیان خود عرضه نماید.