معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

امروزه افراد زیادی وجود دارند که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کشور ترکیه هستند. این افراد بایستی کارهای مختلفی را انجام دهند تا بتوانند به‌طور قانونی در کشور ترکیه تحصیل نمایند. ازجمله کارهای لازم برای تحصیل در این کشور، معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه (Equivalence of educational qualifications in Turkey) است. این کار یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که هر شخص علاقه‌مند به ادامه تحصیل در ترکیه باید به آن بپردازد.

به معادل سازی مدرک اعم از مدرک تحصیلی و سایر مدارک در ترکیه، دنکلیک می‌گویند. معادل سازی مدرک تحصیلی توسط دو وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی ترکیه (YOK) انجام می‌شود. اگر درباره معادل سازی مدرک تحصیلی در کشور ترکیه اطلاعی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت موسسه مهاجرتی دایان را از دست ندهید. در این مطلب به اطلاعات مفیدی درباره معادل سازی مدرک تحصیلی در این کشور، مدارک لازم برای این کار، نحوه انجام و… پرداخته خواهد شد. همراه ما باشید.

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

وکیل مهاجرتی

همان‌طور که در مقدمه مطلب بیان شد، معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه توسط دو وزارت ذکرشده انجام می‌شود. افرادی که متقاضی تطبیق دروس خود از دوره ابتدایی تا دبیرستان هستند، معادل سازی مدرک آن‌ها توسط وزارت آموزش و پرورش کشور ترکیه انجام می‌شود و آن دسته از کسانی‌که قصد تطبیق واحدهای دانشگاهی خود را دارند، مدارکشان توسط وزارت آموزش عالی ترکیه بررسی شده و در صورت تایید معادل سازی مدارک برای آن‌ها انجام می‌شود.

معادل سازی یا دنکلیک مدرکی است که نشان‌دهنده معادل بودن مدرک دیپلم دبیرستان شخص متقاضی با دیپلم دبیرستان‌های ترکیه می‌باشد. کسانی‌که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه را دارند، باید گواهینامه مربوط به معادل سازی مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.

بهتر است بدانید که معادل سازی مدرک، تنها برای کسانیکه قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند، نمی‌باشد بلکه تمامی کسانی‌که علاقه‌مند به کارهای دیگر مانند خرید و فروش ملک در ترکیه هستند نیز باید برخی از مدارک خود را معادل سازی کنند.

چگونگی معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

کسانی‌که تمایل به معادل سازی مدرک تحصیلی دارند باید کارهایی را انجام دهند تا موفق به معادل سازی مدرک تحصیلی خود شوند. این افراد در قدم اول باید از طریق سیستم‌های مربوطه، وقت قبلی یا راندوو بگیرند. راندوو، فرمی است که افراد خواهان اخذ اقامت در ترکیه با آن آشنایی دارند.

متقاضیان پس از انجام مرحله فوق، لازم است در امتحانات مربوطه شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت نمایند. افراد متقاضی باید باتوجه به رشته تحصیلی خود، در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند. آزمون‌های موردنیاز برای اخذ گواهینامه معادل سازی مدرک تحصیلی در زیر آورده‌شده‌اند:

1-کسانی‌که در رشته‌های پزشکی پذیرفته‌شده‌اند، برای آنکه بتوانند معادل سازی مدرک تحصیلی خود را انجام دهند باید در امتحان STS (آزمون TUS) شرکت کنند و موفق به کسب حداقل نمره 40 از 100 بشوند.

2- کسانی‌که در رشته‌های دندان‌پزشکی پذیرفته‌شده‌اند برای موفقیت در اخذ مدرک معادل سازی مدرک تحصیلی باید در امتحان STS (آزمون DUS) شرکت کرده و موفق به کسب حداقل نمره 40 از 100 بشوند.

3- آن دسته از افرادی که در رشته داروسازی تحصیل می‌کنند، لازم نیست در آزمون کتبی شرکت کنند و تنها باید در آزمون شفاهی دانشگاه آنادولی شرکت کرده و قبول شوند.

4- متقاضیان پذیرفته‌شده در رشته‌های مهندسی و معماری، برای آنکه بتوانند معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را با موفقیت انجام دهند، باید در آزمون STS-2 شرکت کرده و از 100 نمره مربوط به این آزمون، حداقل نمره 40 را کسب نمایند.

داشتن مدرک دنکیلیک یا معادل سازی به قدری اهمیت دارد که مهندسان تحصیلکرده خارجی بدون داشتن این مدرک اجازه حضور در اتاق مهندسان را نداشته و امضای آن‌ها در پروژه‌ها فاقد اعتبار می‌باشد. همچنین پزشکان و دندان‌پزشکان بدون داشتن این مدرک، حق تاسیس مطلب را نخواهند داشت.

مدارک لازم به‌منظور معادل سازی مدرک تحصیلی در کشور ترکیه

افراد متقاضی به تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه برای آنکه بتوانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند، باید مدارک تحصیلی خود را با توجه به شرایط خود به یکی از دو سازمان آموزش و پرورش و یا سازمان آموزش عالی ترکیه ( YOK) تحویل دهند. مدارک لازم برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه به شرح زیر است:

1-ارائه آخرین مدرک تحصیلی و دانشنامه تحصیلی در مقاطع مختلف

2- ارائه اصل مدرک دیپلم که به زبان ترکی ترجمه‌شده باشد.

3- ارائه فرم تکمیل‌شده درخواست شما مبنی بر معادل سازی مدرک تحصیلی

4- تحویل مدرک مربوطه درباره اخذ مجوز قانونی در کشور ترکیه

5- تحویل رسید مربوط به واریز هزینه‌های معادل سازی مدرک تحصیلی

6- تحویل چند عکس

7- ارائه پاسپورت معتبر

الزامی بودن مدرک زبان ترکی برای معادل سازی مدرک تحصیلی

تمامی کسانی‌که قصد معادل سازی مدرک تحصیلی را دارند باید مدرک زبان ترکی TOMER را داشته باشند. از آنجایی‌که داشتن تعامل با مردم ترکیه برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور یک امر اجتناب‌ناپذیر است لذا آشنا بودن با زبان ترکی یک امر ضروری است. به همین دلیل توصیه می‌شود علاقه‌مندان به تحصیل در کشور ترکیه، مدرک زبان ترکی TOMER را اخذ نمایند.

مدت زمان موردنیاز برای انجام کارهای معادل سازی مدرک

بسیاری از افرادی که به انجام کارهای مربوط به معادل سازی مدرک تحصیلی اقدام می‌کنند، با سوالاتی مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین سوالات ایجادشده برای آن‌ها این است که انجام کارهای مرتبط با اخذ گواهینامه معادل سازی مدرک تحصیلی چقدر زمان‌بر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مدت زمان معادل سازی مدرک تحصیلی برای رشته‌های مختلف، متفاوت است. به‌طور مثال، دانشجویان پزشکی باید حدود 12 ماه وقت بگذراند تا موفق به معادل سازی مدرک تحصیلی خود شوند. دانشجویان دیگر رشته‌ها برای انجام این کار به مدت زمان 3 الی 6 ماه احتیاج دارند.

چه افرادی می‌توانند مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنند؟

وکیل مهاجرتی

بهتر است بدانید که دنکلیک یا معادل سازی مدارک شامل همه افراد تحصیلکرده نمی‌شود. آن دسته از افرادی که در یک رشته تحصیلی توانسته‌اند به مدت 4 سال یا بیشتر آموزش تخصصی ببینند، می‌توانند برای معادل سازی مدرک تحصیلی اقدام نمایند.

کلام آخر

یکی از اهداف مشترک در بسیاری از دانشجویان ایرانی، تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ایران بخصوص در دانشگاه‌های مطرح کشور ترکیه می‌باشد. این افراد برای آنکه بتوانند خواسته خود را عملی کنند لازم است کارهایی را انجام بدهند. ازجمله مهم‌ترین کارهایی که آن‌ها باید انجام دهند، معادل سازی مدرک تحصیلیشان می‌باشد. در این مطلب سعی کردیم در رابطه با معادل سازی معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه، اطلاعات لازم به شما داده شود. چنانچه در این مورد به مشاوره احتیاج داشتید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی دایان تماس برقرار کنید. در پایان از اینکه همراه ما بودید، سپاسگذاریم.