معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه بر اساس تعداد دانشجو، سطح علمی دانشگاه و پارامترهای دیگری مثل تعداد نفرات هیئت علمی انجام می‌شود. اما به طور کلی دانشگاه های ترکیه به 2 گروه دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که هر کدام از این مراکز عالی دارای مزایا و معایب قابل توجهی هستند. اما در بین آن‌ها برخی از این دانشگاه ها رتبه و اعتبار بیشتری نسبت به مراکز آموزشی دیگر دارند. به همین دلیل در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه قرار گرفته‌اند. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا شما را با تعدادی از این دانشگاه ها آشنا کنیم.‌

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

با توجه به ارزیابی های متعددی که موسسه های مختلف در رابطه با سطح آموزش دانشگاه های ترکیه انجام داده‌اند. برخی از این دانشگاه های ترکیه رتبه بالاتری را به دست آورده‌اند از جمله این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه کوچ

وکیل مهاجرتی

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی در شهر استانبول می‌باشد. دانشگاه کوچ فعالیت خود را از سال 1993 شروع کرده است‌ و سالانه حدود 7 هزار دانشجو را آموزش می‌دهد.

دانشگاه سابانجی

در معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه خوب است بدانید که دانشگاه سابانجی جزو دانشگاه های خصوصی این کشور می‌باشد. مجموعه آموزشی سابانجی در سال 1994 در شهر استانبول احداث شده است که اعضای هیئت علمی آن به طور کلی 418 نفر می‌باشد.

 دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه است. این مرکز عالی 5 دانشکده دارد به همین خاطر در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. در واقع دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دانشگاه های بین المللی معروف است.

دانشگاه بیلکنت

این دانشگاه یکی از بهترین مجموعه های آموزشی ترکیه است که به صورت غیر انتفاعی فعالیت می‌کند. دانشگاه بیلکنت در 20 اکتبر سال 1986 در شهر آنکارا شروع به کار کرده است. البته امروزه این مجموعه آموزشی دارای 3 دانشکده تکمیلی می‌باشد که دانشجویان آن از 64 کشور جهان پذیرش شده‌اند.

دانشگاه بغازیچی

وکیل مهاجرتی

در معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه باید گفت دانشگاه بغازیچی جزو مراکز آموزشی دولتی این کشور است. این مجموعه 6 دانشکده، 2 مدرسه و 6 موسسه دارد. همچنین در 3 مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا برنامه های آموزشی زیادی را ارائه می‌دهد. در حال حاضر در دانشگاه بغازیچی ترکیه 12912 نفر دانشجو مشغول به تحصیل هستند که 400 نفر از آن‌ها از 41 کشور مختلف جهان پذیرش شده‌اند.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه شهر استانبول

یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش فنی در دنیا که مورد توجه بسیاری از موسسه ها قرار گرفته است دانشگاه فنی استانبول می‌باشد. این دانشگاه با داشتن قدمتی 250 ساله توانسته است با پرورش دانشجویانی متخصص نقش مؤثری در توسعه و نوسازی ترکیه داشته باشد.

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه شهر آنکارا

دانشگاه آنکارا جزو مراکز دولتی کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این مجموعه دولتی اولین دانشگاهی است که بعد از پایداری جمهوری ترکیه در شهر آنکارا آموزش به دانشجویان زیادی را آغاز کرد. ولی در حال حاضر دارای 13 مرکز آموزشی است که به صورت کاملاً مجزا تحصیلات تکمیلی تعداد زیادی از دانشجویان را ارائه می‌دهد.

دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه برتر از سال 1976 در کشور ترکیه تأسیس شده است. اما اکنون 16 دانشکده، 15 موسسه، 4 دانشکده فنی و 1 هنرستان دارد. مهم‌تر اینکه دانشگاه حاجت تپه دارای 98 مرکز تحقیقاتی است بنابراین جهت پذیرش در این دانشگاه یا باید دارای مدرک دیپلم باشید یا اینکه یکی از مدارک بین المللی IB و مدرک ABiTUR را در اختیار این دانشگاه قرار دهید. البته می‌توانید مدرک لیسانس فرانسه هم داشته باشید.

دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه می‌باشد که آکادمی آن بر مبنای علوم اقتصاد و بازرگانی پایه‌ریزی شده است. این مجموعه آموزشی از سال 1982 تا کنون توانسته در بین برترین دانشگاه های جهان جایگاه شایسته‌ای داشته باشد. دانشگاه آنادولو در قسمت مرکز اسکی شهیر قرار دارد و دارای 12 دانشکده مربوط به مقطع کارشناسی است. البته از این 12 دانشکده 3 بخش از آن مخصوص آموزش های آنلاین می‌باشد و یکی از این دانشکده‌ها برای آموزش موسیقی و نمایشنامه در نظر گرفته شده است.

دانشگاه اژه در ازمیر

دانشگاه دولتی اژه در شهر ازمیر ترکیه جزو چهارمین دانشگاه قدیمی این کشور است. این مرکز عالی در ترکیه تا به حال در بین سایر دانشگاه های تحقیقاتی این کشور توانسته بالاترین رتبه را به دست آورد. از این رو خدمات آموزشی خود را در 17 دانشکده، 4 مدرسه و 10 آموزشگاه ارائه می‌دهد.

دانشگاه قاضی

در معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه یکی دیگر از این مراکز عالی دانشگاه قاضی می‌باشد. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1982 شروع کرده است و در شهر آنکارا قرار دارد. دانشگاه قاضی یکی از پر تقاضاترین دانشگاه های ترکیه است که هر سال ایرانیان زیادی برای پذیرش در این دانشگاه در آزمون های یوس آن شرکت می‌کنند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید برای تحصیل در ترکیه برترین دانشگاه های این کشور را بشناسید. باید گفت در معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه همه نوع دانشگاهی اعم از خصوصی و دولتی وجود دارد. اما شما برای پذیرش در این دانشگاه ها باید گزینه‌هایی را انتخاب کنید ‌که مدرک آن در کشور ایران معتبر باشد. چون وزارت علوم در کشور ایران مدرک همه‌ی دانشگاه های ترکیه را تائید نمی‌کند. اما اگر قصد دارید با تحصیل در ترکیه اقامت دائم بگیرید ولی مدارک کافی جهت ورود به دانشگاه های این کشور را ندارید برای رسیدن به این هدف می‌توانید از طریق ثبت شرکت در ترکیه هم اقدام کنید. به همین منظور ما در موسسه حقوقی مهاجرتی دایان گروپ در نظر داریم با همکاری کارشناسان مجرب خود شما را راهنمایی کنیم تا در بهترین دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهید.