معرفی دانشگاه MEF ترکیه

آیا تاکنون با دانشگاه MEF ترکیه آشنایی داشته‌اید؟ یا در مورد آن اطلاعاتی دارید؟ با ما همراه باشید تا شما را در مورد این دانشگاه آگاه کنیم. خوب است که در معرفی دانشگاه MEF ترکیه (Introduction of MEF University of Turkey) بگوییم یک دانشگاه بین‌المللی و همچنین غیرانتفاعی است که در استانبول ترکیه واقع شده.

می‌‌توان از آن دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه‌‌های برتر در ترکیه نام برد. روش‌ها و روند آموزش در این دانشگاه، براساس تکنولوژی و فناوری ‌های پیشرفته روز دنیا است.

جالب است بدانید دانشگاه MEF بر طبق سیستم عهدنامه بولونیا مدیریت می‌شود و در برنامه‌ تبادل دانشجو اراسموس پلاس، فارابی و مولانا عضو است. معمولا رشته‌‌های تحصیلی که متقاضی زیادی دارند، در این دانشگاه ارائه می‌‌شوند.

پس تا اینجا نتیجه می‌گیریم که برای افرادی که قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند، دانشگاه MEF ترکیه می‌‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. این نکته را هم بگوییم که در موسسه مهاجرتی گروه مشاورین دایان گروپ سالانه به متقاضیان زیادی کمک می‌‌شود تا با صرف کردن کمترین زمان و هزینه به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه بپردازند و آینده شغلی و کاری خود را از این راه تامین کنند.

هدف دانشگاه MEF

وکیل مهاجرتی

در معرفی دانشگاه MEF ترکیه جالب است بدانید هدف دانشگاه MEF استانبول، پرورش نوآوران و کارآفرینان جهانی است که بتوانند در جامعه مفید واقع شوند و آینده بهتری را برای انسان‌ها رقم بزنند.

این دانشگاه خود را موظف به این می‌داند که افراد آینده‌نگر را پرورش دهد. افرادی که به رقابت در سطح ملی و بین‌المللی بسیار توانا هستند و ارزش‌های جهانی را با هویت ملی خود پیوند می زنند. همچنین دانشگاه MEF استانبول، به دنبال دانشجویانی است که مسلط بر فناوری، محافظ محیط زیست، معتقد به ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی، خلاق، کارآفرین و رهبر هستند و به فکر پرورش این دانشجویان است.

به همین منظور، برای رسیدن به اهداف خود به دنبال گردهم آوردن و حمایت کردن از پژوهشگران و محققان و دانشگاهیان نمونه و برجسته‌ای است که به پیشرفت علم و فناوری بین‌المللی کمک می‌کنند. به طور کلی هدف دانشگاه این است که به دنبال ایجاد و حفظ کردن زیرساخت‌های ضروری و انگیزشی برای دانشجویان، کارکنان اداری و دانشگاهیان خود است.

تاسیس دانشگاه MEF

بعد از معرفی دانشگاه MEF ترکیه این نکته قابل به ذکر است که هلدینگ MEF در سال ١٩٧٢ میلادی توسط بنیاد آموزش و تحقیقات علمی ابراهیم آرکان تاسیس شد که متشکل از مدارس ملی و بین‌المللی در ترکیه بود.

بعد از آن این هلدینگ با قدمت و معروف، با ۴۸ سال سابقه مفید، تصمیم به ساخت دانشگاه MEF استانبول گرفت. این دانشگاه در سال تحصیلی ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۵، اولین دانشجویان خود را پذیرفت. این را هم بدانید که این دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه MEF

همانطور که دیدید در این مطلب درباره معرفی دانشگاه MEF ترکیه  صحبت می کنیم. دانشگاه MEF استانبول متشکل از دانشکده‌های مختلفی است. تعدادی از این دانشکده‌ها عبارت‌ از دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد، دانشکده مهندسی، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده علوم اداری و علوم اجتماعی، دانشکده هنر، طراحی و معماری هستند.

همچنین این دانشگاه یک مدرسه آموزش زبان نیز دارد. نکته اینجا است که بدانید هر کدام از این دانشکده‌ها رشته‌های تحصیلی مختص به خود را ارائه می‌دهند که اکثر آن‌ها بازار کار مناسب و آینده شغلی خوبی دارند و این امکان را به فارغ‌التحصیلان می‌دهند که در ترکیه کاریابی کنند. تعدادی از این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • رشته مهندسی مکانیک ترکیه
 • رشته مهندسی عمران ترکیه
 • رشته مهندسی کامپیوتر ترکیه
 • رشته مهندسی صنایع ترکیه

ثبت نام و پذیرش

 افرادی که متقاضی پذیرش دانشگاه در ترکیه هستند، برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه در ابتدا باید فرم درخواست ثبت ‌نام را به صورت آنلاین تکمیل کنند و مدارک مورد نظر را ضمیمه درخواست خود نمایند و به دانشگاه ارسال کنند.

بعد از معرفی دانشگاه MEF ترکیه برای ثبت ‌نام کردن در این دانشگاه، متقاضیان باید یک سری شرایط را دارا باشند. اول اینکه فارغ‌التحصیل دبیرستان باشند و مدرک آن‌ها با مدرک دبیرستان‌های ترکیه برابری کند. دوم اینکه تقاضاکنندگانی که هنوز موفق به دریافت دیپلم دبیرستان خود نشدند، با داشتن و ارائه دادن کارنامه سال آخر می‌‌توانند پذیرش داشته باشند ولی پذیرش مشروط است.

این نکته را هم بگوییم که دیپلم‌های بین‌المللی مثل دیپلم IB ،Abitur  پذیرفته است. علاوه بر این مواردی که ذکر شد، تقاضاکنندگان می‌توانند با داشتن یکی از شرایط زیر در دانشگاه MEF استانبول ترکیه ثبت ‌نام کنند. شرایط به این صورت می‌باشد:

 • داشتن نمره پایانی دبیرستان ملی
 • داشتن حداقل نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه MEF استانبول
 • کسب کردن حداقل نمره در یکی از آزمون‌های بین‌المللیSAT ،GCE ،ACT

دانشگاه MEF دانشگاهی است که تدریس آن به زبان انگلیسی است. و نکته جالب اینجا است که بدانید رشته حقوق به زبان انگلیسی تدریس نمی‌شود و فقط ۳۰ درصد مطالب رشته حقوق  به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

در نتیجه تقاضاکننده باید مهارت انگلیسی خود را قبل از اینکه برنامه‌های دانشگاهی شروع شوند، نشان دهد. برای این منظور، آزمون‌های معتبر بین‌المللی یا ملی به عنوان مدرک مهارت انگلیسی پذیرفته می‌شوند. در ادامه لیست آزمون‌هایی که توسط دانشگاه MEF مورد قبول و تایید است را به شما می‌گوییم.

لیست آزمون‌هایی که توسط دانشگاه MEF مورد قبول و تایید است

 • کسب حداقل نمره ۵٩ در آزمون PTE ACADEMIC
 • آزمون CAE حداقل در سطح c
 • کسب حداقل نمره ٨٠ در آزمون TOEFL iBT
 • آزمون CPE حداقل در سطح C
 • شرکت کردن در آزمون های UDS ، KPDS یا YDS که توسط دانشگاه برگزار می‌شود با حداقل نمره ۶۷

در این مطلب که درباره معرفی دانشگاه MEF ترکیه  است بهتر است بدانید متقاضیانی که در زمان ثبت‌نام در دانشگاه مدرک قابل قبول و مورد تاییدی در مورد مهارت زبان انگلیسی خود ارائه ندهند، ملزوم می‌شوند در امتحانات مهارت زبان انگلیسی دانشگاه MEF شرکت کنند و پذیرفته شوند. اگر متقاضی در امتحان مهارت زبان انگلیسی دانشگاه MEF پذیرفته نشود، باید در دوره آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه MEF شرکت کند و دوره آموزشی را بگذراند.

شهریه‌ در دانشگاه MEF

وکیل مهاجرتی

 شهریه‌ها در دانشگاه MEF بستگی به دانشکده و رشته دارد. نکته مهم اینجا است که دانشجویانی که معدل بالاتری نسبت به بقیه دانشجویان داشته باشند و همچنین در یکی از آزمون‌های بین‌المللی SAT،GCE یا AC که به عنوان معیار اخذ پذیرش دانشگاه دولتی ترکیه است، امتیاز و معدل بالایی نسبت به سایرین کسب کنند، می‌توانند از ظرفیت بورسیه تحصیلی و معافیت پنجاه درصدی شهریه برخوردار شوند.

سخن آخر

در این مطلب از گروه مشاورین دایان گروپ به معرفی دانشگاه MEF ترکیه پرداختیم. همچنین با نحوه چگونگی اخذ پذیرش، مدارک مورد نیاز، شرایط ثبت‌نام، مقدار هزینه‌ها و شهریه‌های این دانشگاه آشنا شدید. چنانچه شما علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه بین‌المللی هستید، می‌توانید با متخصصین مهاجرت دایان گروپ تماس حاصل فرمائید تا شرایط شما را به صورت اختصاصی بررسی کنند و اصولی‌ترین و بهترین راهکار را جهت پذیرش دانشگاه خصوصی در ترکیه و دولتی و کلاس تومر پیش روی شما بگذارند تا به بهترین نحو اقدام کنید.