مهاجرت به ترکیه به عنوان معلم چگونه است؟

مهاجرت به ترکیه به عنوان معلم چگونه است؟ معلمان معمولاً در کشور ما به استخدام وزارت آموزش و پرورش در می‌آیند و به همین سادگی نمی‌توانند از کشور خارج شوند و یا آن که در کشور دیگری استخدام شوند. با این وجود برخی از استثنائات در این زمینه وجود دارد که سبب می‌شود شما به عنوان یک معلم بتوانید به ترکیه مهاجرت کنید و در نجا مشغول به فعالیت شوید. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که مهاجرت کردن به عنوان یک معلم می‌تواند سختی‌ها و دردسر‌های خاص خودش را داشته باشد که نیاز است به طور کامل مورد بررسی قرار گیرند.

استخدام معلمان

وکیل مهاجرتی

اگر شما در حال حاضر در ایران به عنوان یک معلم در حال فعالیت هستید، می‌توانیم بگوییم که می‌توانید با داشتن مدارک معتبر و مناسب، در ترکیه استخدام شوید. این خبر قطعاً می‌تواند سبب خوشحالی افراد بسیار زیادی شود.

شما به عنوان یک فرد آموزش دهنده باید حتماً دارای مدرک زبان ترکی و مدرک زبان بین‌المللی انگلیسی باشید و هم علاوه بر داشتن سوابق تحصیلی مربوطه، از یک مؤسسه آموزشی در ترکیه نیز اجازه کار دریافت کرده باشید. در صورتی که مجوز کار و یا ویزای کاری نداشته باشید، هیچگونه فیش حقوقی نیز برای شما در نظر گرفته نمی‌شود و نمی‌توانید حقوق مطابق با وزارت کار را دریافت کنید.

مدت زمان ویزا

به طور کلی تمامی معلمانی که در کشور ترکیه در حال فعالیت هستند، به مدت ۶ ماه برای آموزش می‌توانند ویزا دریافت کنند. زمانی که این مدت زمان به پایان برسد لازم است تا برای تمدید مجدد آن اقدام کنند. فراموش نکنید که اگر شما به عنوان یک معلم فعالیت آموزشی خود در ترکیه را آغاز کرده‌اید اما هنوز ویزای کاری نگرفته‌اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به کنسولگری مراجعه کرده و ویزای کاری آموزشی خود را دریافت کنید.

نکات مهم برای تدریس در ترکیه

وکیل مهاجرتی

برای تدریس در ترکیه لازم است تا چند نکته بسیار مهم را بدانید. اطلاع از این نکته‌ها می‌تواند سبب شود که شما به سادگی بتوانید تشخیص دهید که چه مواردی می‌تواند به شما کمک کند که راحت‌تر در کشور ترکیه به عنوان یک معلم و مدرس مشغول به فعالیت شوید.

زبان انگلیسی خوب

اولین مورد داشتن برای اخذ اقامت ترکیه تسلط به زبان انگلیسی است. البته بلد بودن زبان انگلیسی بعد از بلد بودن زبان ترکی است. آموزش یکی از اصلی‌ترین مواردی است که ارتباط صد در صدی با زبان دارد. شما باید زبان ترکی را کاملاً بلد باشید که بتوانید در این حیطه مشغول به فعالیت شوید. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌شود که علاوه بر زبان انگلیسی باید زبان ترکی را نیز بلد باشید. اما دلیل نیاز به تسلط به زبان انگلیسی چیست؟

دولت و وزارت آموزش و پرورش ترکیه طی چند سال گذشته نهایت تلاشش را کرده است که بتواند زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان دوم به کودکان آموزش دهد و به همین دلیل نیز تسلط شما بر روی این زبان اهمیت زیادی دارد.

همچنین بخوانید: مهاجرت به ترکیه با مدرک فنی و حرفه‌ای

سابقه کاری

داشتن سابقه کاری در حوزه تدریس می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. سابقه کاری سبب می‌شود که شما بتوانید هرچه راحت‌تر کار تدریس را انجام دهید.

ویزای کاری

مورد بعدی در خصوص داشتن ویزای کاری است. اگر مجوز تدریس و ویزای کاری خود را دریافت نکنید و بدون آن‌ها اقدام به آموزش در هر زمینه‌ای نمایید، در حقیقت کار غیر قانونی انجام داده‌اید و احتمال جریمه شدن و دیپورت شدن شما بسیار بالا می‌رود.

جمع‌بندی

مواردی که در خصوص مهاجرت به ترکیه به عنوان معلم بیان شدند، می‌توانند شامل موارد مختلفی باشند. این موارد در حقیقت به شما کمک می‌کنند تا پیش از هر گونه اقدامی بتوانید متوجه شوید که آیا این کار با توجه به شرایط شما ممکن است یا خیر. در صورتی که شرایط مناسبی را برای این کار داشته باشید، می‌توانیم بگوییم که انتخاب این مسیر می‌تواند به پیشرفت روز افزون شما کمک بسیار زیادی کند. اگر برای اخذ اقامت ترکیه و زندگی کردن در این کشور نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید به سادگی به مؤسسه مهاجرتی دایان مراجعه کرده و یا از مشاوره‌های تلفنی آن‌ها بهره‌مند شوید. این کار سبب می‌شود تا اطلاعات کاملاً به روز و مناسبی را به دست‌آورید.