نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه

نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه (Legal real estate commission rate in Turkey) از مباحث چالش برانگیزی است که نکات بسیار زیادی درمورد آن وجود دارد. یکی از کشور‌های معامله خیزی که رونق ملکی زیادی دارد، کشور ترکیه است.

معاملات ملک در این کشور فقط داخلی نیست؛ یعنی طرفین معامله معمولا از کشور‌های خارجی از جمله ایران هستند؛ به گونه‌ای که در بررسی‌های انجام شده در این کشور به این نتیجه رسیدند که بیشترین متقاضیان خرید و فروش ملک در ترکیه ایرانیان هستند. به همین منظور لازم دانستیم شما را با نرخ‌های مصوب مراکز املاکی در کشور ترکیه آشنا کنیم.

همان طور که می‌دانید، در کشور ترکیه همانند بسیاری از کشور‌های دیگر وزارت مسکن وجود دارد. علت تاسیس این وزارتخانه این است که تمامی معاملات ملکی اعم از خرید و یا فروش املاک در ترکیه زیر نظر آن باشد و از قوانینی که این وزارتخانه تعیین کرده است پیروی کنند.

توجه داشته باشید که در کشور ترکیه برای تمامی معاملات ملکی از جمله خرید و فروش مسکن و اجاره خانه در ترکیه، درصد کمیسیون مصوبی برای مراکز املاکی تعیین گردیده است. این درصد بسته به نوع ملکی که معامله می‌شود ( ملک دست دوم، پروژه‌های مسکونی، معاوضه و … ) متفاوت است.

تا پایان این مقاله از وب سایت موسسه مهاجرتی گروه مشاورین دایان گروپ همراهمان باشید تا شما را با انواع مختلف نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه و عوامل موثر بر آن بیشتر آشنا کنیم.

نرخ کمیسیون املاک برای خرید ملک‌های دست دوم در ترکیه

وکیل مهاجرتی

یکی از بیشترین معاملات ملکی که در کشور ترکیه صورت می‌گیرد، خرید و فروش ملک‌های دست دوم است. در واقع مراکز املاکی این کشور، فعالیت بالایی در این خصوص دارند و بیشتر در‌آمدشان را از این طریق کسب می‌کنند. حال سوال اینجا است که نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه برای ملک‌های دست دوم به چه صورت است؟!

توجه داشته باشید که در معاملات ملک‌های دست دوم، خریدار و فروشنده باید حدودا ۳ درصد مبلغ تعیین شده کل خانه را به عنوان کمیسیون به املاکی پرداخت کنند؛ یعنی ۱ و نیم درصد سهم فروشنده ملک و ۱ و نیم درصد سهم خریدار ملک است.

دقت کنید که هزینه‌های جانبی نظیر هزینه‌های انتقال سند، هزینه‌های مربوط به مترجم املاک و … جز این ۳ درصد نیستند و باید جداگانه پرداخت شوند. بنابر‌این اگر قصد خرید و یا فروش آپارتمان در ترکیه را دارید، ابتدا باید بررسی کنید که آپارتمان نو است یا دست دوم؛ سپس طبق آن کمیسیون املاکی را تعیین کنید.

پروژه‌های مسکونی و نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه

برخی از افراد نیز قصد دارند در پروژه‌های مسکونی در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کنند و آپارتمان‌هایی که در این پروژه‌ها ساخته شده‌اند را خریداری نمایند.

لازم است بدانید که پروژه‌های مسکونی این کشور معمولا توسط شرکت‌های ساختمان‌سازی معتبر طراحی و ساخته می‌شوند و روندی قانونی را طی می‌کنند. بنابر‌این اگر به فکر خرید آپارتمان در ترکیه هستید، سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در مورد نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه برای این پروژه‌ها نیز لازم است بدانید که در این معاملات، مراکز املاکی هیچ گونه کمیسیونی دریافت نمی‌کنند و در تمامی شهر‌های ترکیه نظیر استامبول، آنتالیا و … همه پروژه‌ها بدون کمیسیون معامله می‌شوند.

دقت کنید که این قانون فقط مختص به خرید آپارتمان‌ نیست و در مورد اجاره آپارتمان در ترکیه نیز اگر در این پروژه‌های مسکونی باشد، از این قانون تبعیت می‌کند.

فسخ قراردادهای و نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه

همان طور که می‌دانید گاهی اوقات قرار‌داد‌های ملکی با نا‌رضایتی و یا پشیمانی طرفین معامله همراه است. در این زمان مراکز املاکی باید معامله را با رضایت دو‌ طرف قرار‌داد فسخ کنند.

در مورد نرخ قانونی کمیسیون املاک نیز لازم به ذکر است که در فسخ قرار‌داد‌ها، نرخ خاصی برای کمیسیون املاکی‌ها تعیین نشده است؛ اما معمولا طرفین معامله با نظر شخصی خود، اجرتی را به مرکز املاک پرداخت می‌کنند. دقت کنید که این مبلغ را طرفی که قرار‌‌داد را فسخ کرده است باید پرداخت کند.

نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه در معاوضه ملک

وکیل مهاجرتی

یکی دیگر از معاملات رایج در کشور ترکیه، معاوضه ملک‌های مختلف است. در این زمینه هم برای مراکز املاکی کمیسیون خاصی تعیین شده است. در این کشور برای تعویض املاک، از هر طرف معامله، حدود ۲ درصد مبلغ کل ملک تعویضی به عنوان کمیسیون به مراکز املاک داده می‌شود. معمولا کمترین نرخ کمیسیون املاکی‌ها در کشور ترکیه به معاوضه ملک‌های مختلف مربوط می‌شود.

سخن پایانی

 یکی از کشور‌هایی که مورد توجه معامله‌گران مختلف و متقاضیان خرید و فروش ملک از کشور‌های مختلف در آن بسیار زیاد است، ترکیه می‌باشد.

در ترکیه نیز همانند ایران و یا سایر کشور‌ها، تمامی معاملات باید زیر نظر مراکز معتبر املاکی باشند تا قرار‌دادهای تایید شده را تنظیم کنند. پس قبل از هر چیزی لازم است با موضوع نرخ قانونی کمیسیون املاک در ترکیه آشنا شوند و قوانین مربوط آشنا شد.

لازم به ذکر است که موسسات مهاجرتی معتبر در این زمینه می‌توانند بسیار کمک‌کننده و راهگشا باشند. گروه مشاورین دایان گروپ یکی از معتبر‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مراکز مهاجرتی کشور است. این مرکز به عنوان شرکت رسمی ثبت شده دارای تمامی مجوز‌های مربوط به فعالیت‌های رسمی و سراسری در زمینه معاملات ملکی می‌باشد و در این زمینه آماده خدمت رسانی به تمامی متقاضیان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کافی است به وب سایت رسمی گروه دایان گروپ به آدرس …. مراجعه نمایید و یا از طریق شماره تلفن‌های … با مشاوران مجرب در این زمینه تماس حاصل فرمایید. اعتماد شما، اعتبار ماست.