هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه (The cost of studying in Turkey) موضوع مربوط به این مقاله می‌باشد که قصد داریم به صورت جزئی و به طور کامل در مورد آن بحث و بررسی کنیم. یکی از مواردی که در این مقاله عنوان می‌شود مربوط به آن است که هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به چه عواملی تعیین می‌شود. در واقع اگر بتوانیم این عوامل را بهتر بشناسیم می‌توانیم پیش از آن که تصمیم به مهاجرت بگیریم، ابتدا این موضوع را بررسی کرده و سپس متوجه شویم که آیا توان انجام این کار را داریم یا خیر. در هر صورت بهتر است بدانید که اگر بتوانید این کار را درست انجام دهید، از افراد بسیاری جلوتر خواهید بود.

مؤلفه‌های مهم در هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه شامل مؤلفه‌های مهمی می‌شود که در این قسمت می‌خواهیم تا آن‌ها را با کمک یکدیگر بررسی کرده و به یک نتیجه جامع و کامل دست پیدا کنیم. این هزینه ‌ها شامل موارد مختلفی می‌شوند که می‌توانند با توجه به موارد گوناگونی دچار نوسان شوند. با یکدیگر برخی از مهم‌ترین موارد را بررسی خواهیم کرد.

وکیل مهاجرتی

نوع دانشگاه و شهریه

در ترکیه دو نوع دانشگاه دولتی و دانشگاه آزاد وجود دارد. از آنجایی که واحد پول ترکیه که لیر است، نسبت به پول ایران که ریال است، دارای ارزش بیشتری است؛ مسلماً هزینه شهریه‌هایی که دانشجویان در دانشگاه‌های آزاد پرداخت می‌کنند نیز بسیار بالاتر است. اما در دانشگاه‌های دولتی دیگر خبری از شهریه نیست و صرفاً دانشجویان به دلیل بار علمی فوق‌العاده بالایی که دارند در این دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند. بنابراین اولین مورد در خصوص نوع دانشگاهی است که انتخاب می‌کنید.

زبان تحصیلی

مورد بعدی مربوط به زبان تحصیلی می‌شود که انتخاب می‌کنید. می‌توانید از بین دو زبان انگلیسی و ترکی یکی را برای کلاس‌های خود انتخاب کنید. در صورتی که انتخاب شما کلاس‌های زبان انگلیسی باشد، باید به صورت سالانه ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار را پرداخت نمایید. اما در صورتی که انتخاب شما زبان ترکی باشد، این هزینه چیزی در حدود ۲۴۰ الی ۷۶۰ دلار خواهد بود که به صورت حدودی نصف کلاس‌های زبان انگلیسی است.

خوابگاه

معمولاً دانشجویانی که از کشور‌های دیگر برای تحصیل به ترکیه ‌می‌روند، باید یا در خوابگاه مستقر شوند و یا آن که به صورت مستقل خانه اجاره کنند مسلماً اجاره کردن خانه در ترکیه کار ساده‌ای نیست و نیاز به پول زیادی دارد، اما اگر خوابگاه اجاره کنید، این هزینه ‌ها در حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کنند.

هزینه ‌های کتاب

مورد بعدی که بسیاری از مشاوران از آن غافل می‌شوند، هزینه‌ هایی است که بابت کتاب و جزوات خود پرداخت می‌کنید. این هزینه ‌ها در واقع با توجه به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال اگر رشته شما طراحی مد، نقاشی و… باسد هزینه‌ های بسیار زیادی را بایستی بابت وسایل نقاشی و طراحی خود پرداخت نمایید. مسلماً این اتفاق می‌تواند کمی اذیت‌کننده باشد و در صورتی که ان را در نظر نگرفته باشید، احتمالاً سبب می‌شود تا حساب و کتاب‌های شما به هم بریزد.

هزینه‌ های جاری

زمانی که در حال درس خواندن در یک کشور دیگر هستید، مسلماً در بهترین حالت نیاز به خوراک و پوشاک نیز دارید. این موارد را بایستی به طور کامل در نظر بگیرید، زیرا ممکن است چیزی که فکر می‌کنید با واقعیتی که با آن روبرو می‌شوید بسیار متفاوت باشد.

وکیل مهاجرتی

هزینه آزمون‌های ورودی

همان طور که می‌دانید برای آن که هر دانشجوی خارجی بتواند به دانشگاه‌های دولتی ترکیه وارد شود، نیاز است تا دو آزمون SAT و YOS را پشت سر بگذارد. این دو آزمون در حقیقت بلیط ورودی شما به دانشگاه‌های ترکیه هستند. هزینه این آزمون‌ها را نیز بهتر است در کنار دیگر گزینه‌هایی که مربوط به هزینه تحصیل در ترکیه می‌شوند، قرار دهید.

در مورد دایان گروپ

تا اینجا متوجه شدید که هزینه ‌های مربوط به تحصیل در کشور ترکیه به چه شکلی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. مسلماً شمایی که قصد جدی برای مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، این موضوع را لازم می‌دانید که تمام جوانب را بسنجید و سپس عمل کنید. این موارد شامل حال موضوعات مختلفی می‌شوند که لازم است به آن‌ها توجه کنیم. ما نیز می‌دانیم که پاسخ بسیاری از سؤالات خود را هنوز دریافت نکرده‌اید؛ به منظور آن که بتوانید جواب سؤالات خودتان را بگیرید، کافی است تا بدانید که دایان گروپ که در زمینه اجاره خانه در ترکیه نیز فعال است، می‌تواند به شما کمک کرده و راهنمایی‌های جامع و شایسته‌ای را به شما ارائه کند.

در این زمینه می‌توانید به مشاوران این گروه مراجعه کرده و با داشتن وقت مشاوره قبلی به سادگی تمام سؤالاتی که ذهن شما را مشغول کرده‌اند را از آن‌ها بپرسید و پاسخ سؤالات خودتان را نیز دریافت کنید.

جمع‌بندی

مطالب و مواردی که عنوان شد همگی مربوط به موضوعاتی بودند که امروز می‌بایست در خصوص آن‌ها صحبت می‌کردیم. این موضوع در حقیقت همان هزینه تحصیل در ترکیه بود. در صورتی که شما نیز به دنبال این کار هستید، بهتر است بدانید که می‌توانید با داشتن اطلاعات کامل از هر بخش و همچنین دیگر مقالات همچون کلاس خصوصی تومر، اطلاعات بسیار بیشتری را به دست‌آورید. اما نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که لازم است تا در نهایت با سنجیدن تمام جوانب، آن چیزی که برای شما بهترین گزینه به حساب می‌آید را انتخاب کرده و همان را پیش ببرید. فراموش نکنید که این کار سبب می‌شود تا شما سنجیده شده عمل کنید و در نهایت دچار پشیمانی و اشتباه نگردید.