هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

در عصر امروز که علم و دانش بسیار مطرح است و تحصیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد توجه زیادی واقع شده است. زیرا این کشور شرایط خوبی را برای دانشجویان خارجی خود در نظر گرفته است. تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایران به دلیل متقاضیان زیاد و از طرف دیگر ظرفیت محدود پذیرش دانشجو رشته دندان پزشکی، دارای موانع بسیار زیادی است.

به همین دانشجویان مجبورند برای تحصیل در این رشته به کشورهای دیگر مراجعه کنند. یکی از کشور هایی که دانشجویان ایرانی می توانند برای تحصیل در این رشته به آن مراجعه کنند، ترکیه است. حال برای پاسخ به پرسش هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه (The cost of studying dentistry in Turkey) چه میزان است؟ با مطالعه مطالب زیر کسب می شود. در ادامه ما را همراهی نمایید:

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

متقاضیان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، باید نخست در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه مانند آزمون یوس شرکت کنند. آن ها باید در رشته دندانپزشکی قبول شوند تا بتوانند در دانشگاه های این کشور در این رشته، تحصیل کنند.. تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه از جمله پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در این کشور است. سالانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا از جمله ایران برای تحصیل در این رشته  وارد این کشور می شوند.

 افراد می توانند با تحصیل در ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه خود، نیز اقدام کنند. از طرفی این کشور پیشرفت های چشمگیری، در عرضه های گوناگون داشته است. سیستم آموزش عالی در کشور ترکیه با آمریکا و کانادا برابری می کند. تمام این موارد موجب شده تا متقاضیان برای تحصیل در این رشته اقدام کنند. ایرانیان علاقه زیادی به تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، دارند. می توانیم مهم ترین دلیل از علاقه را سختی کنکور و سختی پذیرش در دانشگاه های ایران در این رشته دانست.

مهم مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

وکیل مهاجرتی

افراد می توانند پس از دریافت پذیرش دانشگاه، در ترکیه با تحصیل در این کشور از مزایای بسیار زیاد آن بهره مند شوند. می توان مهم ترین مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را، دلایل زیر محسوب کرد:

 • دانشگاه های معتبر ترکیه
 • هزینه تحصیل دندان پزشکی در ترکیه مناسب است
 • سیستم آموزشی مطابق استاندارد های جهانی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • اخذ کارت طبابت بین المللی به فارق التحصیلان رشته دندان پزشکی
 • شانس دریافت بورسیه تحصیلی
 • دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزرات علوم ایران است
 • متقاضیان ایرانی نیازی به اخذ ویزا ندارد
 • فرهنگ کشور ترکیه مشابه ما ایرانیان است
 • نزدیک بودن به کشور ایران
 • می توان در کنار تحصیل مشغول به کار نیز شد
 • می توان با تحصیل در این کشور اقامت دائم آن را دریافت نمود

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. می توان گفت: ترکیه یکی از ارزان ترین و البته بهترین کشورها، برای تحصیل دندان پزشکی در کشورهای اروپایی محسوب می شود. شهریه ای که باید در دانشگاه های خصوصی این کشور پرداخت کرد، از شهریه دانشگاه های دولتی آن در این رشته، بیشتر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی دارد. اما این یک امر کاملا طبیعی است. زیرا در کشور ما ایران نیز این گونه می باشد. متقاضیان می توانند با پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه، مبلغی حدود 1500 لیر در سال شهریه پرداخت کنند. اما برای تحصیل در این رشته در دانشگاه های خصوصی باید مبلغی حدود 30000 لیر در سال پرداخت کرد. باید بیان کنیم، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، به زبان ترکی از زبان انگلیسی پایین تر است.

نکته

اما هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه تنها مختص شهریه دانشگاه نیست، و دانشجویان این رشته باید مخارج دیگری را نیز برای زندگی در این کشور بپردازند. افراد برای زندگی در ترکیه باید ماهانه حدود 400 تا 600 دلار هزینه کنند. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشجویی این کشور ساکن شوند، زیرا این خوابگاه ها تمیز و ارزان قیمت هستند.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی 200 تا 250 دلار است. دانشجویان برای تامین خوراک و تغذیه خود باید ماهانه 250 تا 300 دلار هزینه کنند. اما اگر دانشجو قصد اقامت در آپارتمان را داشته باشد باید مبلغی حدود 500 تا 1300 لیر در ماه هزینه بپردازد. این مخارج به نوع آپارتمان و امکانات آن بستگی دارد. بهتر است این مطلب را نیز بازگو کنیم که دولت ترکیه جهت بهبود رفاه حال دانشجویان برای هزینه های حمل و نقل به آن ها بن تخفیف می دهد. هزینه های درمانی دانشجویان با وجود داشتن بیمه دانشجویان کاملا رایگان است و باید در مراکز مشخص شده مراجعه کرده و به صورت رایگان درمان شوند. تمام این موارد در هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دخیل است.

کمک هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

وکیل مهاجرتی

اما باید در نظر بگیرید که ما این مخارج را بدون در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های این کشور عنوان کردیم. کمک هزینه هایی که به دانشجویان می شود سهم قابل توجهی در کاهش هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارد. بسیاری از دانشگاه ها تخفیف های 20 تا 100 درصدی به دانشجویان خود، اعطا می نمایند.

در کل استفاده از این کمک هزینه تحصیل دندان پزشکی ترکیه برای تمام ملیت ها امکان پذیر است. اما تحصیل در مقاطع پایین تر دارای محدودیت هایی است. به بیان ساده تر، برنامه های کمک هزینه در مقاطع بالاتر بیشتر است. دریافت این کمک ها می تواند مخارج مربوط به اقامت، حمل و نقل، هزینه رفت و برگشت به کشور مبدا و…را کاهش دهد. محاسبه هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با این کمک هزینه ها به طور چشمگیر کاهش می یابد.

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت: افرادی که به تحصیل در رشته دندانپزشکی علاقه بسیار زیادی دارند، و از تحصیل این رشته در کشور خود بازمانده اند، می توانند در ترکیه تحصیل کنند. آن ها می توانند از دریافت کمک هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بهره مند شوند. البته این افراد باید نخست در آزمون های ورودی که برگزار می شوند، نمره قابل قبول را کسب کنند. از طرف دیگر، طبق قانون جدید ترکیه می توان با شرکت در کلاس تومر، برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرد. اگر مایل به تحصیل در کشور ترکیه، هستید و پرسش هایی راجع به هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارید، می توانید با مجموعه دایان گروپ ارتباط برقرار کرده و پاسخ تمام پرسش های خود را دریافت نمایید.