هزینه زندگی در ترکیه

بالا بودن سطح کیفیت زندگی و معیشت در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای موجود در خاورمیانه باعث شده تا این کشور در جایگاه نسبتاً مناسبی از نظر شرایط زندگی قرار داشته باشد. به طور میانگین می‌توان گفت که برای یک فرد هزینه معیشت و زندگی در ترکیه حدوداً ۳۶۰ دلار در یک ماه است. این هزینه برای یک خانواده یا دانشجو تغییر می کند. تخمین هزینه زندگی در ترکیه به سبک زندگی افراد بستگی دارد. هزینه زندگی معمولاً معیاری مهم در انتخاب مقصد مهاجرتی به شمار می رود. از آنجا که ترکیه دارای امکانات اجتماعی، رفاهی و آموزشی مناسبی می باشد، معمولا از جمله مقاصد مهاجرتی جذاب است. هزینه زندگی در ترکیه اگر بدون احتساب اجاره خانه باشد در مقایسه با سایر کشورهایی مانند ایسلند، ایرلند و یا سوئیس بسیار کم است.

 

مطالب مرتبط :

مهاجرت به ترکیه بدون پول

روش های مهاجرت به ترکیه

 

 

بررسی هزینه زندگی و مایحتاج در ترکیه

همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره شد، هر شخصی که قصد دارد در ترکیه زندگی کند به ماهانه حدود ۳۶۰ دلار بدون پرداخت اجاره بها نیاز دارد. هزینه اجاره در همه شهرهای ترکیه یکسان نیست؛ اما به طور کلی می توان اجاره را به طور ماهانه برای یک آپارتمان یک خوابه ۴۸۲۲ لیر تخمین زد. امرار معاش و تهیه مایحتاج زندگی در ترکیه نیاز به خرید روزانه دارد. افرادی که قصد زندگی و مهاجرت به ترکیه را دارند باید اطلاعات کافی را در مورد قیمت های انواع کالا کسب نمایند. به عنوان مثال می توان گفت هزینه خرید یک کیلو گوشت در ترکیه حدود ۲۳ لیر می باشد. از دیگر مایحتاج زندگی می توان به تامین پوشاک اشاره کرد؛ که از جمله مایحتاج اصلی به شمار می رود. در کشور ترکیه قیمت پوشاک به نسبت دیگر کشورها بسیار مناسب است. مثلاً یک دست لباس تابستانی در ترکیه به قیمت حدودی ۵۰۰ لیر به فروش میرسد. بدون شک برای آغاز زندگی در این منطقه در کنار هزینه معیشتی ماهانه، باید برای خرید کالاهای اساسی نیز مبلغی در نظر گرفت. برای جلوگیری از خرج های اضافی بهتر است فقط کالاهای اساسی را در نظر بگیرید. قیمت تقریبی برای خرید یک اجاق گاز حداقل چهار هزار لیر است. کالاهایی مانند یخچال، فریزر و یا تلویزیون به قیمت حدود ۲۰ لیر به فروش میرسند.

هزینه های جانبی زندگی در ترکیه

همانطور که می دانید از جمله دغدغه های مهم افراد هنگام انتخاب مقصد مهاجرتی توجه به مسائل بهداشت و درمان است . کشور ترکیه توانسته برای متقاضیان خدمات درمانی و پزشکی را در سطح عالی ارائه دهد. هزینه درمان نیز در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. یکی از دلایلی که همواره ترکیه از مقاصد مهاجرتی و گردشگری جذاب و پرطرفدار بوده ارائه همین خدمات با سطح کیفیت بالا است. در این بخش شما را با تعدادی از خدمات درمانی در ترکیه ای آشنا می کنیم. هزینه جراحی بینی و لیفت صورت در این کشور حدود ۴ هزار دلار، جراحی آب مروارید چشم ۲۰۰ ،عمل لیزیک و ایمپلنت دندان ۱۵۰۰ دلار می باشد. پیشنهاد می کنیم همواره قبل از اقدام برای سفر به هر مقصد گردشگری و اخذ ویزای مربوط به آن از هزینه های مورد نیاز سفر اطلاعات کسب نمایید. بهره مندی از انواع امکانات گردشگری و تفریحی در کشور ترکیه مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد. به عنوان مثال استفاده از باشگاه بدنسازی در ترکیه به مدت یک ماه ۳۵۰ لیر هزینه دارد و قیمت بلیط سینما ۵۰ لیر است. اگر قصد خرید اتومبیل در ترکیه را داشته باشید باید از نوع امکانات حمل و نقل در این کشور اطلاع داشته باشید. برای مثال می توان به هزینه یک لیتر بنزین به مبلغ ۲۳ لیر اشاره کرد.

وکیل مهاجرتی

سخن پایانی

در کشوری مانند ترکیه تقریبا خبری از گرانی، تورم، تحریم و هزینه های غیر منطقی نیست. همه این عوامل به نوع سبک و کیفیت زندگی افراد در این کشور بستگی دارد. هزینه زندگی در ترکیه در شهرهای مختلف آن متفاوت است. مثل آنکارا، استانبول آنتالیا به دلیل اینکه از جمله بهترین شهرهای این منطقه محسوب می‌شوند، هزینه زندگی بالاتری از سایر شهرها دارند. این امر به دلیل بالا بودن کیفیت خدمات رفاهی و اجتماعی این مناطق نیز می باشد؛ پس زندگی در شهرهای نام برده هزینه بیشتری دارد. در ترکیه شهر های وجود دارد که از نظر کیفیتی با شهرهای معروف نام برده شده برابر است اما در مقایسه با هزینه زندگی در رده پایین تری قرار دارند. این شهرها عبارتند از غری، آرتون، آفیون، بوردور و ….