شرایط پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه

پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه (Admission to a private university in Turkey) – در طی چند سال گذشته پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه مورد توجه دانشجویان یا متقاضیان تحصیلی قرار گرفته است. به دلیل عدم برگزاری آزمون های ورودی برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، ایرانی‌ها برای حضور در این دانشگاه ها ترغیب شده‌اند. موسسه مهاجرتی دایان همه ساله تعداد زیادی از داوطلبان را برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های خصوصی به ترکیه می‌فرستد.

دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بر خلاف دانشگاه‌های دولتی این کشور، تحت حمایت و نظارت نهادهای خصوصی شناخته شده بنام سازمان یوک است. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در رنکینگ بالایی بین دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند و میزان اعتبار علمی آن ها بالا است. مثلاً دانشگاه کوچ از دانشگاه‌های معتبر خصوصی می باشد، که سال‌ها در لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه، رتبه نخست را کسب می کند. اگر قصد پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه را دارید، توجه به این نکات، انتخاب شما را آسان‌تر می‌کند.

رتبه علمی دانشگاه ‌های خصوصی ترکیه

وکیل مهاجرتی

یکی از ملاک‌های انتخاب و تقاضا برای پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه، بررسی رتبه و جایگاه علمی دانشگاه است. مؤسسات بین‌المللی در دنیا با استفاده از ملاک‌ها و معیارهای مشخص به رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها پرداخته‌اند. برخی از مؤسساتی که رتبه دانشگاه‌ها را می‌سنجند تایمز، کیو اس و شانگهای هستند. شما می‌توانید لیست دانشگاه‌های خصوصی برتر را در سایت موسسه مهاجرتی دایان مشاهده کنید تا با اطلاع از وضعیت علمی دانشگاه دست به انتخاب بزنید.

هزینه تحصیل و پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه

قطعا هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به نسبت سایر دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. در ترکیه از داوطلبان رشته‌های خاص مانند پزشکی هزینه تحصیلی بیشتری دریافت می‌شود. اما برخی از دانشگاه‌های خصوصی برای پذیرش دانشجویان ایرانی تخفیفات ویژه‌ای می‌دهند که شهریه دانشگاه را به حد قابل‌توجهی کاهش می دهد. شما با ارتباط با موسسه مهاجرتی دایان می توانید از میزان تحفیفات شهریه‌های دانشگاه در ترکیه اطلاع پیدا کنید.

تفاوت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه

وکیل مهاجرتی

فرق اصلی دانشگاه‌های خصوصی با دانشگاه‌های دولتی در عدم برگزاری آزمون‌های ورودی برای پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه در رشته های مختلف است. تفاوت دیگر این دانشگاه‌ها در دریافت هزینه از دانشجو می باشد، که دانشگاه‌های خصوصی هزینه بیشتری دریافت می کنند.
نکته بعدی این است که، پذیرش در دانشگاه دولتی ترکیه به نسبت دانشگاه خصوصی دشوارتر است.

دانشگاه‌ های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

قبل از اقدام برای پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه باید از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اطلاع داشته باشید.
باید بدانید که، بیشتر مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. دانشجویان می‌توانند پس از پذیرش و ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها برای کار به ایران برگردند و در وزارت بهداشت ایران استخدام شوند.
برخی از دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت مانند دانشگاه آجی باد استانبول، دانشگاه یدی تپه استانبول، دانشگاه کوچ، دانشگاه باغچه شهیر استانبول و دانشگاه باش کنت آنکارا است. البته این دانشگاه‌ها ممکن است در سال‌های مختلف از لیست وزارت بهداشت حذف شوند و به جای آن‌ها دانشگاه‌های برتر دیگر جایگزین شود.
پس بهتر است لیست بروز این دانشگاه‌ها را مطالعه کنید تا در هنگام انتخاب دانشگاه، آینده شغلی شما تضمین شود. لیست کامل و به روز دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در وب‌سایت مهاجرتی دایان قرار دارد.

دانشگاه ‌های خصوصی برتر و پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه

وکیل مهاجرتی

با توجه به رشد علمی بسیار چشمگیر در ترکیه، دانشگاه‌های خصوصی بسیاری تأسیس شده‌اند. بسیاری از این دانشگاه‌ها در دسته دانشگاه‌های برتر قرار دارند. دانشجویان ایرانی که قصد پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را دارن،د باید به رتبه دانشگاه توجه داشته باشند. دانشگاه‌های مانند دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بزمی عالم، دانشگاه مدی پل و دانشگاه یدی تپه از این دسته هستند.

• پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه بزمی عالم

دانشگاه خصوصی بزمی عالم ترکیه در سال 2010 تأسیس شد. این دانشگاه در مرکز شهر استانبول قرار دارد. نام این دانشگاه از همسر سلطان محمود اقتباس شده است. این دانشگاه یک سازمان آموزشی و بهداشتی می باشد و در آن آموزش‌های پزشکی و پیراپزشکی داده می‌شود. بیشتر آموزش ها در دانشگاه استانبول به زبان ترکی صورت می‌ گیرد و تنها در دروسی خاص از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. داوطلبان ایرانی برای پذیرش در این دانشگاه خصوصی باید حتماً به زبان ترکی مسلط باشند. هدف اصلی دانشگاه بزمی عالم تربیت نیروهای متخصص با استفاده از دانش روز است.

• پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه کوچ

دانشگاه خصوصی کوچ در شهر استانبول تأسیس شده است. شروع به کار این دانشگاه از سال 1933 بود. محوریت اصلی این دانشگاه تکنولوژی اقتصادی و اجتماعی است. البته در کنار این موارد سایر رشته‌ها نیز ارائه می‌شود. اعضای هیئت علمی دانشگاه خصوصی کوچ، فعالیت‌های تحقیقاتی بسیار قوی انجام می‌دهند. هیئت علمی این دانشگاه، همه ساله جوایز ارزنده‌ای از کمک‌های مالی دولت ترکیه و اتحادیه اروپا را دریافت می کنند. بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل، این دانشگاه را انتخاب می کنند تا بتوانند مدرک تحصیلی معتبری کسب کنند. البته دانشجویانی که قصد پذیرش در این دانشگاه را دارند باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد. در دانشگاه خصوصی کوچ تنها برخی از دروس به زبان ترکی ارائه می‌شود. کارشناسان موسسه مهاجرتی دایان شما را در جریان کیفیت آموزشی این دانشگاه قرار می‌دهند.

• پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه یدی تپه

دانشگاه خصوصی یدی تپه مانند دانشگاه‌های خصوصی بالا در استانبول واقع شده است. این دانشگاه مخصوص رشته دندانپزشکی است که در منطقه کادیکوی قرار دارد. این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزرات بهداشت ایران قرار گرفته است. دانشگاه یدی تپه به دلیل استفاده از زبان انگلیسی برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است. میزان شهریه این دانشگاه با کسب بورسیه تحصیلی برای داوطلبان نصف می‌شود. میزان شهریه دانشگاه خصوصی یدی تپه مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر ترکیه هر ساله تغییر می کند.

سخن پایانی

دانشگاه‌های خصوصی زیادی در کشور ترکیه برای پذیرش دانشجویان ایرانی وجود دارد که می‌توانید در آن ها ثبت‌نام کنند. این دانشگاه‌ها از امکانات آموزشی و علمی بالایی برخوردار هستند. معمولاً دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ارتباط خوبی با دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی دارند. انتخاب یک دانشگاه از بین دانشگاه‌های مختلف و پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه کار دشواری است.
موسسه مهاجرتی دایان در کنار دانشجویان و متقاضیانی است که به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هستند. این موسسه با توجه به در نظر گرفتن ملاک‌هایی مانند نوع رشته، شرایط مالی، مدت زمان تحصیل و آینده شغلی بهترین دانشگاه را برای افراد انتخاب می‌کنند.