شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

پذیرش در دانشگاه های ترکیه (Admission to Turkish universities) – موسسه مهاجرتی دایان یک راه سریع و آسان برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه است. جالب، خیره‌کننده و کاملاً متفاوت کلماتی هستند که می‌توانند تحصیل در ترکیه را توصیف کنند. ترکیه که چهارراهی بین شرق و غرب دنیا است، مقصدی نمادین، چه برای تحصیل و چه برای تعطیلات می‌باشد. این کشور بزرگ و پیشرفته دارای امکانات مناسبی برای زندگی و تفریح است که سالانه توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کند.

این واقعیت که ترکیه هم به اروپا و هم به آسیا نزدیک است، سبب می‌شود که پذیرش در دانشگاه خصوصی و دولتی ترکیه بسیار محبوب و پرطرفدار باشد‌. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مایل هستند که در این کشور تحصیل کرده و آینده شغلی خود را رقم بزنند. اما برای ورود به دانشگاه ترکیه چه کارهایی باید کرد؟ موسسه مهاجرتی دایان یک مرکز معتبر است که در جهت ارائه خدمات مهاجرتی فعالیت می‌کند و می‌توانید با کمک مشاورین این موسسه در زمانی کوتاه، برای تحصیل به ترکیه بروید‌.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

وکیل مهاجرتی

صرف نظر از اینکه در چه مقطع و رشته‌ای قصد ادامه تحصیل و پذیرش در دانشگاه های ترکیه را دارید، می‌توانید در یکی از 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی این کشور تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌های ترکیه که می‌توانید به زبان انگلیسی در آن‌ها تحصیل کنید عبارتند از:

 سابانچی
دانشگاه اوکان استانبول
آیدین استانبول
دانشگاه TED
بیلکنت
کوک
سهیر استانبول

دقت داشته باشید که دولت ترکیه هر سال تعداد ثابتی دانشگاه و با تعداد ثابتی پذیرش برای خارجی‌ها در نظر می‌گیرد. اگر نمی‌خواهید شانس خود را برای یکی از این فرصت‌ها از دست دهید، باید مدام به بررسی سایت‌های ترکیه بپردازید و یا با کمک شرکت مهاجرتی دایان با خیالی آسوده به این کشور سفر کنید.

نحوه ارائه درخواست برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه

اگر برنامه موردنظر خود را جهت پذیرش در دانشگاه های ترکیه پیدا و انتخاب کرده‌اید، قدم بعدی، بررسی شرایط لازم برای درخواست آن مدرک و دانشگاه است.
درحالی‌که همیشه باید معیارهای دقیق را در وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود بررسی کرده و طبق خواست آن‌ها مدارک لازم را فراهم نمایید، اما برخی از شرایط کلی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید و ما در اینجا برای شما آورده‌ایم‌.

درخواست پذیرش برای مقطع لیسانس در ترکیه

وکیل مهاجرتی

شرکت دایان با داشتن وکلا و مشاورینی حرفه‌ای به شما کمک می¬کند تا مقطع لیسانس را در دانشگاهی معتبر بگذرانید‌. اگر قصد دارید در ترکیه مدرک لیسانس بگیرید. باید از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده یا در آستانه فارغ‌التحصیلی باشید. اسناد و مدارک دیگری که باید تهیه کنید به شرح زیر است:

پر کردن فرم درخواست
مدرک دیپلم دبیرستان (یا برگه‌ای که گواهی فارغ‌التحصیلی شما را تأیید می‌کند)
رونوشت سوابق تحصیلی
مدرکی از قبولی در نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
انگیزه نامه
پرداخت هزینه درخواست
گواهی دال بر اینکه شما امتحان خروج از دبیرستان داشته‌اید (مانند مدرک بین‌المللی، مدرک ملی، و غیره)
نامه‌ای که تضمین می‌کند که بودجه مالی لازم برای حمایت از مخارج خود را در طول تحصیل دارید

مهلت عمومی برای ارسال مدارک درخواستی شما قبل از اولین روز مرداد ماه است. بنابراین باید بتوانید تا این موعد تمامی مدارک را آماده کرده و با کمک مشاوره‌های کارشناسان باتجربه شرکت مهاجرتی دایان، آماده ارائه پذیرش در دانشگاه های ترکیه شده‌ باشید.

درخواست پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در کشور ترکیه ادامه تحصیل ادامه دهید. مجدداً گفتنی است که شما باید نوع مدارکی که باید آماده کنید را در وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود بررسی کنید. مطمئناً باید انتظار داشته باشید که برخی از اسناد زیر نیز از شما خواسته شود:

پر کردن فرم درخواست
مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس
ارائه پروژه و انگیزه نامه
ارائه یک نسخه از CV یا رزومه به‌روز شده شما
معرفی‌نامه از اساتید و کارفرمایان
رونوشت سوابق تحصیلی
نمرات امتحانات تکمیلی (بسته به برنامه موردنظر شما: GRE یا GMAT)
نمره قبولی در مهارت زبان (TOEFL یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
نامه‌ای که تضمین می‌کند که بودجه مالی لازم برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید

معمولاً دو مهلت در سال برای درخواست حضور در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه وجود دارد:
برای ترم پاییز: پایان ماه می
برای ترم بهار: پایان دسامبر

موسسه مهاجرتی دایان با برخورداری از تیمی حرفه‌ای، آماده راهنمایی دانشجویانی است که مایل به پذیرش در دانشگاه های ترکیه هستند. با کمک این موسسه هرگز از برنامه‌های تحصیلی عقب نخواهید ماند.

درخواست و پاسخ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

وکیل مهاجرتی

هنگامی که تمامی مدارک خود را جهت پذیرش در دانشگاه های ترکیه مرتب و آماده کردید، می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که حتی در صورت درخواست آنلاین برای پذیرش در دانشگاه دولتی ترکیه نیز باید مدارک را قبل از پایان مهلت ارسال کنید. همچنین اگر آزمون ورودی یا مصاحبه دارید، برای شرکت در آن‌ها باید به ترکیه سفر نمایید.
اگر این نکات را رعایت کرده باشید و یا موسسه مهاجرتی دایان کارهای شما را انجام داده باشد، پس نگران نبوده و فقط باید کمی صبور باشید، درصورتی‌که:

  • اواسط آگوست: اگر برای لیسانس درخواست داده‌اید.
  • اواسط سپتامبر: اگر برای کارشناسی ارشد یا دکتری درخواست داده‌اید.

پاسخ درخواست شما به سرعت مشخص می‌شود. نامه قبولی و پذیرش در دانشگاه های ترکیه همچنین حاوی اطلاعاتی است در مورد مراحل بعدی که باید انجام شود. مانند پرداخت شهریه یا درخواست ویزای دانشجویی.

درخواست ویزای دانشجویی ترکیه

اکثر دانشجویان بین‌المللی در صورت تمایل به پذیرش در دانشگاه های ترکیه و پذیرش در دانشگاه خصوصی ترکیه باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. فرآیند دریافت ویزا بسیار ساده و سرراست است. شما همچنین می‌توانید با کمک شرکت مهاجرتی دایان در کوتاه‌ترین زمان ویزای خود را بدون دردسر دریافت کنید.
شما باید یک کپی از نامه پذیرش دانشگاه خود و یک فرم پر شده از درخواست ویزا را به سفارت ترکیه در کشور خود ببرید. ویزا حدود 8 هفته پس از درخواست صادر می‌شود، بنابراین فراموش نکنید که پیش از شروع کلاس¬ها اقدام کنید.
توجه داشته باشید که اتباع 15 کشور تنها با داشتن کارت ملی خود اجازه ورود به ترکیه را دارند. بررسی کنید که آیا کشور شما در بین آن‌ها قرار دارد یا خیر.

سخن پایانی

ترکیه کشوری است که متقاضیان بسیاری برای تحصیل از ایران دارد. موسسه مهاجرتی دایان در کنار شماست تا امکان پذیرش از بهترین دانشگاه‌های این کشور را داشته باشید. کافی است با مشاوران و وکلای این مجموعه تماس بگیرید.