چگونگی انتقال اسناد در ترکیه 

رکورد خرید ملک و خانه در ترکیه در یک سال گذشته توسط ایرانیان شکسته شد. بنا بر آمار منتشر شده در دو سال اخیر، میزان خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه تقریبا 15 برابر شده است. هر شخصی که  قصد خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه را داشته باشد، باید با جزئیات و مفاد آن به طور کامل آشنا باشد تا بتواند بهترین انتخاب را انجام دهد و دچار ضرر مالی و زمانی نگردد. مهم‌ترین موضوعی که در هنگام خرید و فروش املاک وجود دارد، نحوه انتقال اسناد در ترکیه (Transfer of documents in Turkey) است.

برای خرید و فروش ملک در ترکیه و انتقال سند ملکی به طور قانونی، باید مراحلی طی شود. مؤسسه مهاجرتی دایان در این مقاله شما را با این مراحل و همچنین اخذ اقامت ترکیه  آشنا می‌سازد.

سند تاپو چیست؟

وکیل مهاجرتی

تاپو به سندهای ملکی در کشور ترکیه گفته می‌شود. برای انتقال اسناد در ترکیه باید برخی نکات مهم و اساسی رعایت شود. به اداره مسکن در کشور ترکیه اداره تاپو اطلاق می‌گردد. در این ادارات سندهای ملکی به طور رسمی به ثبت می‌رسد. همچنین تمامی این سندها یک کد QR همراه با خود دارند. این کد تمامی خصوصیات ملک را نشان می‌دهد. در واقع از کلاهبرداری و سندهای جعلی با استفاده از این کدها جلوگیری خواهد شد.

سندهای تاپو در دو رنگ قرمز و آبی هستند. سندهای آبی برای زمین‌هایی که مجوز ساخت ساختمان را به همراه ندارند استفاده می‌شود و به خانه‌های دارای مجوز ساخت در ترکیه سندهای قرمز می‌دهند. به طور کلی تمامی املاک ترکیه دارای کارت هویت قانونی هستند که تمامی اطلاعات مربوط به ملک در این کارت قرار دارد.

سیستم تاپوتاکاس چیست؟

با همکاری بانک‌های ترکیه و دفاتر اسناد رسمی آن سیستم تاپوتاکاس راه‌اندازی شده است که فراهم آوردن یک قرارداد امن برای کاربر هدف آن است. زیرا در این زمینه افراد سودجوی بسیاری هستند و بعضی از خریداران ایرانی نگران خواهند بود که پس از خرید، خانه به نام آن‌ها زده نشود. این سیستم باعث می‌گردد که فرد با خیال جمع و راحت، ملک خود را در ترکیه بخرد و یا خانه خود را به نام خود بزند. این سیستم واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده است.

افراد بعد از انتخاب یک خانه، به سیستم تاپوتاکاس مبلغ آن را واریز می‌کنند و در حقیقت پول خود را به امانت می‌گذارند. پس ثبت خانه به نام شما توسط فروشنده، مبلغ خانه به او داده خواهد شد. اگر فروشنده به قول خود عمل نکند و سند را به نام فرد نزند، مبلغی هم به او پرداخت نمی‌شود. این سامانه از بسیاری ازکلاهبرداری‌ها جلوگیری می‌کند و باعث آسودگی خیال خریدار شده است. همچنین انتقال پول از خارج از کشور ایران، از قوانین خاصی برخوردار است و مشکلاتی نیز دارد که با این سیستم تاپوتاکاس مشکلات حل می‌گردد.

کارهای لازم قبل از انتقال اسناد در ترکیه

قبل از انتقال اسناد و  اخذ اقامت ترکیه باید مراحلی را طی کنید که در ادامه بیان می‌شود:

 • ابتدا باید تعیین شود که هزینه سند و مالیات ملک را چه کسی پرداخت می‌کند.
 • پرداخت هزینه‌هایی از قبیل کمیسیون املاک، هزینه انتقال سند، هزینه بیمه و هزینه‌های جانبی دیگر برای سند زدن خانه باید در نظر گرفته شود.
 • پس از افتتاح حساب بانکی، باید میزان حداکثر انتقال پول در حساب‌های بانکی ارزیابی گردد و همچنین نحوه پرداخت روشن شود.
 • قرارداد رزرو خانه باید بسته شود و حداقل 500 دلار یا 10% ارزش ملک به عنوان بیعانه به فروشنده یا سازنده ملک پرداخت گردد.
 • در قرارداد باید برای نحوه فسخ معامله، ضرر و زیان فسخ و ضرر و زیانتاخیر در تحویل واحد قسمتی در نظر گرفته شود.
 • مدارک لازم برای گرفتن راندوو انتقال اسناد در ترکیه را به اداره ثبت اسناد ارائه کنید.
 • با توجه به اطلاعاتی که به‌ صورت پیامک یا همان پیام راندووی ثبت سند، برای شما ارسال می‌گردد، نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام نمایید.

مدارک لازم برای انتقال اسناد در ترکیه

پس از اینکه درخواست انتقال سند توسط شما و مالک قبلی ملک نوشته شد، توسط اداره ثبت اسناد وقت دقیقی برای حضور شما تعیین می‌شود. سپس باید با مدارک زیر به همراه مالک قبلی یا وکیل وی به اداره ثبت اسناد مراجعه نمایید:

 • سند ملک یا خانه مورد معامله و یا برگه‌ای که آدرس کامل ملک به همراه کد پستی در آن مشخص شده باشد.
 • اصل مدرک شناسایی یا پاسپورت همراه با ترجمه آن برای خارجی‌ها
 • برگه‌ای که شامل ارزش ملک به قیمت روز بوده و از شهرداری مربوطه درخواست و دریافت شده است. قبل از انتقال اسناد در ترکیه باید پس از رفتن به شهرداری مربوط به خانه، تقاضای کارگزاری کنید. به دلیل نداشتن صلاحیت قانونی خریدار، بهتر است فروشنده به شهرداری برود. اگر برای کارگزاری خریدار به شهرداری برود، باید فتوکپی سند و مشخصات صاحب خانه را همراه با خود ببرد.
 • برای املاک مسکونی و تجاری برگه بیمه‌نامه اجباری حوادث لازم است.
 • برای فروشنده یک قطعه عکس 6*4 و برای خریدار دو قطعه عکس 6*4. عکس‌های ارائه شده باید جدید بوده و مربوط به شش ماه اخیر باشند.
 • اصل وکالت‌نامه یا کپی برابر اصل آن و برای وکالت‌نامه‌هایی که در خارج ترکیه تنظیم شده‌اند همراه با ترجمه رسمی آن.
 • برگه اقامت دریافت شده از اداره مربوطه

کارهای لازم در روز انتقال سند ملک

وکیل مهاجرتی

در روز انتقال اسناد در ترکیه باید کارهایی انجام گیرد که عبارتند از:

 • کلیه خریداران و فروشندگان و یا وکلای آن‌ها باید در روز راندوو برای انتقال سند ملک با مدارک شناسایی خود در اداره ثبت اسناد حاضر شوند.
 • در صورتی که خریداران و فروشندگان خواندن و نوشتن به زبان ترکی را بلد نباشند، نیاز به مترجم رسمی اداره اسناد در اتاق قرارداد می‎‌باشد.
 • فیش پرداختی هزینه‌ها باید به مامور مسئول ثبت سند تحویل داده شود.
 • در اتاق قرارداد اسناد فروش باید توسط همه خریداران و فروشندگان امضا شود.

هزینه‌های انتقال سند ملکی ترکیه

مراحل انتقال سند در ترکیه توسط ادارات املاک انجام می‌گیرد. بهتر است قبل از خرید ملک برای انتقال پول در بانک‌های این کشور یک حساب افتتاح کنید. در این صورت در فرآیند انتقال سند هیچ‌گونه مشکلی به وجود نخواهد آمد. لازم است بدانید که علاوه بر هزینه‌های کمیسیون خرید ملک، هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت نمایید، مانند هزینه مترجم، هزینه محضر و غیره. به طور کلی این هزینه‌ها در مجموع حدود 4 هزار لیر می‌باشد.

سخن پایانی

خرید و فروش ملک در ترکیه امروزه بسیار رایج می‌باشد. به سندهای ملکی در ترکیه تاپو گفته می‌شود و برای انتقال اسناد در ترکیه باید مقررات و نکاتی رعایت گردد. همچنین برای انجام این کار مدارکی لازم است که در محضر باید همراه با خود داشته باشید. انتقال سند نیز دارای هزینه‌هایی است که در موقع سند زدن باید پرداخت گردند. برای خرید ملک بهتر است از مشاورینی در این زمینه کمک بگیرید. مؤسسه مهاجرتی دایان دارای بهترین مشاورها می‌باشد که شما را در این امر و همچنین اخذ اقامت ترکیه راهنمایی خواهند کرد.